fbpx DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI TAMAMLAYICI TIP | Mamak Havadis

DOÇ. DR. CENK KILIÇ ANATOMİ UZMANI TAMAMLAYICI TIP

KOLLAJEN

Kollajen vücudumuzda en çok bulunan proteindir. Kollajenin birçok çeşidi vardır. Kaslar, kemikler, deri, kan damarları, sindirim sistemi ve bağlarda bulunur. Ölü cilt hücrelerini değiştirerek cildimizin sağlamlığını ve elastikiyetini artırmaya yardımcı olur. Eklemlerimiz ve bağlarımız söz konusu olduğunda, en basit ifadeyle, vücudu bir arada tutmaya yardımcı olan yapıştırıcı görevi görmektedir.
Bazı gıdalarda bulunan farklı kollajen türleri vardır veya kollajen ürünleri ve takviyeleri oluşturmak için kullanılır.

Tarçın Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı tarçın yağının sağlık
açısından faydalarını özetlemektir. Ayurveda tıbbında tarçın, solunum, sindirim ve jinekolojik
rahatsızlıklar için bir çare olarak kabul edilir. Kabuk, yapraklar, çiçekler, meyveler ve kökler
dâhil olmak üzere tarçın ağacının hemen hemen her kısmında tıbbi veya mutfak kullanımı
vardır. Kabuk, yaprak ve kök kabuklarından elde edilen uçucu yağlar kimyasal bileşimde
önemli ölçüde farklılık gösterir, bu da farmakolojik etkilerinde de değişebileceğini

Portakal Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı c çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Portakal yağı, insan tüketimi için ve gıda için uygun özellikleri nedeniyle yemeklik yağ kaynağı olarak kullanılabilir. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, portakal yağının sığır etinden elde edilen E. coli izolatları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu izolatlar potansiyel olarak gıda zehirlenmesine neden olabilir.

Turunç Çekirdeği Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı c çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Turunç çekirdeği yağı C (askorbik asit) vitamini ve folik asit açısından zengindir. Sodyum ve kolesterol içermez. Ek olarak K, Ca, tiamin, niasin, B6 vitamini (piridoksin), P, Mg ve Cu içerir. Turunç çekirdeği yağı, insan tüketimi için ve gıda için uygun özellikleri nedeniyle yemeklik yağ kaynağı olarak uzun zamandır kullanılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı üzüm çekirdeği yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Üzüm çekirdeği genellikle tıp litaretüründe antioksidaz etkileriyle karşılımıza çıkmaktadır. Kozmetik sektöründe ise cilt bakımı, saç bakımı, dudak kremi gibi çok geniş bir kullanım yelpazesi bulunmaktadır. Çok yüksek bir E vitamine sahiptir. Zeytinyağının neredeyse iki katıdır. Bundan dolayıdır da oldukça etkili bir nemlendiriciye sahip olduğundan cildi besler. Kuruluk yaşadığınız her bölgeye kullanılabilir.

Deve Dikeni Yağı

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı deve dikeni yağının sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Deve dikeni birçok türü bulunan Akdeniz, İskoçya gibi coğrafi bölgelerde sık sık rastlanan bir bitkidir. Deve dikenleri oldukça tipik özellikler gösterebilmekle beraber farklı türlerin mor çiçekleri ve beyaz damarlı parlak veya soluk yeşil yaprakları çeşitlilik gösterebilmektedir. Güney Avrupa’nın doğusundan Asya’ya kadar, dünyanın neredeyse her yerinde dağılım gösteren bir bitki türüdür.

Laminaria

Bu makalenin amacı birçok insanın hakkında fazla bilgi sahibi olmadığı “laminaria”nın sağlık açısından faydalarını özetlemektir. Laminaria, bir tür kahverengi deniz yosunudur. Laminaria’nın boyu 30 metreye kadar ulaşabilir ve 500 metre derinliklere kadar görülebilir. Laminaria yosunu içindeki çok güçlü sorbent olan aljinik asit sayesinde radyonüklidleri, tüm zararlı ve toksik maddeleri bedenden çıkaran tek bitkidir. Laminaria hücresinin ve kan plazmasının kimyasal yapısı aynıdır.