fbpx Mamak Havadis

15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü Nedeniyle Kamuoyuna Açıklamamızdır

 

Bugün 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günüdür. Yolda, çarşı pazarda, ulaşım araçlarında ve çeşitli yerlerde elinde Beyaz bastonla hareket eden kişileri görmüşsünüzdür. İşte, bu kişilerin ellerinde gördüğünüz Beyaz Baston körler için son derece önemli bir araçtır. Beyaz Baston körlerin bağımsız hareketinin, özgürlüğünün ve güvenliğinin simgesidir. Beyaz Baston Körlerin gözü, ayrılmaz yol arkadaşı ve rehberidir. Yalnızca ülkemizde değil, bu tüm dünyada da böyledir. 
  Bizler için yaşamsal öneme sahip Beyaz Baston ve Beyaz Baston Günü  vesilesiyle bazı sorunlarımızı ana hatlarıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz. 
  Aylardır tüm insanlığı ve ülkemizi derinden etkileyen covid 19 pandemisi herkesten çok engellilerin yaşamının etkilenmesine yol açmıştır.  Eğitimden iş yaşamına, ulaşımdan sosyal yaşama kadar pek çok alanda engellilerin sıkıntıları katlanarak büyümüştür.
  Eğitimde EBA sistemi ve diğer uzaktan eğitim araçları, görme engelli öğrencilerin erişimine yeterince Uygun olmadığı için bu öğrenciler, uzaktan eğitim sisteminden maalesef gereğince yararlanamamaktadırlar.
Şehiriiçi toplu ulaşım araçlarında ve işyerlerinde gerekli koruyucu önlemler yeterince alınmadığı için engelli yurttaşlarımız  sıkıntı çekmektedirler. Şehirler arası demiryolu ulaşımında pandemi bahane edilerek yasa ile tanınan haklarımız elimizden alınmaya ya da kısıtlanmaya kalkışılmıştır. Kota açığına rağmen bu yıl toplu engelli kamu personeli alımı yapılmamış, nisan ayında yapılması gereken EKPSS sınavı  iki kez ertelenmiştir. Nihayet yoğun girişimlerimiz ve mücadelemiz sonucunda 15 Kasım tarihinde yapılacağı açıklanmıştır.
  Böylesine güç koşullarda hak temelli  mücadele ve sorumluluklarımızın daha zorunlu olduğunun bilincindeyiz.
 Diğer yandan birçok ülkede beyaz bastonun anlamını, önemini, standartlarını ve kullanım alanlarıyla,  bu konudaki kuralları düzenleyen Beyaz Baston yasası bulunmasına rağmen maalesef ülkemizde henüz böyle bir yasal düzenleme yoktur. 15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik günü vesilesiyle siyasi partilerimizi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ivedilikle Beyaz Baston yasasını çıkarmaya çağırıyoruz.
15 Ekim Dünya Beyaz Baston Körler ve Güvenlik Günü vesilesiyle basınımızı ve kamuoyunu hak temelli onurlu mücadelemize daha fazla duyarlı olmaya, sesimizi ve taleplerimizi kamuoyuna daha fazla duyurmaya davet ediyoruz.

Türkiye Körler Federasyonu Yönetim Kurulu adına,
Başkan Av. Suha Sağlam