fbpx Mamak Havadis

Başkan Altınok'tan Sözcü gazetesine Yalanlama.

Keçiören Belediyesi basın bürosundan yapılan açıklamada ;

"Sözcü Gazetesinin 12 Şubat 2020 tarihinde 9’uncu sayfada “Belediyenin 465 milyon lira borcu var, Başkan 600 bin TL’lik makam aracına biniyor” başlığı ile 3 sütun olarak yayımlanan habere ilişkin kamuoyunu kaynağından doğru bilgilendirmek için aşağıdaki tekzip metni hazırlanmıştır.

Habere konu olan makam aracının alınmasıyla ilgili karar Keçiören Belediye Meclisinin 02.01.2020 tarihli toplantısında görüşülmüştür ve oy birliği ile kabul edilmiştir. Söz konusu bu karara CHP Meclis Grup Başkanı Selçuk Karadağ’ın da olumlu oy verdiği Meclis tutaklarında görülmektedir. Bu Meclis kararına ilişkin itiraz süresi boyunca da grubu bulunan hiçbir siyasi parti üyelerinden itiraz gelmemiştir.

Sayın Selçuk Karadağ ve bu taraflı haberi yapan gazetecinin borcu olan CHP’li belediye başkanlarının hangi marka, model ve fiyatta makam aracı kullandığını da objektif gazetecilik adına araştırmalarını bekliyoruz.

Keçiören Belediye Başkanımız Sayın Turgut Altınok’un, göreve başlamadan önce hizmet ve makam araçlarının kiralama yöntemiyle kullanıldığı görülmüştür. Ancak Başkan Altınok’un göreve başladığı ilk hafta itibariyle sözleşmeler sonlandırılmıştır. Mesnetsiz habere konu olan makam aracı önceki dönemlerde kiralama yoluyla kullanılmakta olup satın alma yoluyla aracın 5 yılda kendini amorti ederek belediyeye kazandırılmıştır. Yine bu dönemde içerisinde 92 adet temizlik aracının da bulunduğu tüm hizmet araçları satın alma yoluyla belediyemize kazandırılmış olup, bu sayede aylık 6 milyon 750 bin TL tasarruf sağlanmıştır.

Yine belediyemizde hizmete başladığımız 10 aylık dönemde kredi kullanmadan ve gayrimenkul satmadan kendi öz kaynaklarımızla 180 milyon lira borç ödenmiş bulunmaktayız. 

Belediye Başkanımız Sayın Turgut Altınok, bundan önceki 15 yıllık görev süresinde olduğu gibi şimdi de ailesinin hiçbir bireyinin makam aracına binmesine izin vermemiştir. Yine Başkanımız Sayın Altınok, bugüne kadar ne yurt dışı ne de yurt içi gezileri için belediye kasasından tek kuruş kullanmamış, tüm masrafları kendi bütçesinden karşılamıştır.

Başkanımız Sayın Turgut Altınok, “Bizde saltanat belediyeciliği yok, hizmet ve halka dokunan belediyecilik vardır”, sözünü düstur edinmiş ve; “Saltanat dönemi bitti, bu makamlar beytülmaldir, hak ve hukuk çerçevesinde yürüttüğümüz belediyecilik anlayışımız Türkiye’deki tüm yerel yönetimlere örnek olmuştur” ifadeleriyle hizmet anlayışını ortaya koymuştur.

Başkanımız Sayın Turgut Altınok’a yönelik, “Belediyenin 465 milyon lira borcu var, Başkan 600 bin TL’lik makam aracına biniyor” başlığı altında yayımlanan haberin kasıtlı olduğu açıktır. Basın Meslek İlkeleri ile bağdaşmayan, araştırılmadan masa başında yapılan bu asılsız habercilik anlayışını kınıyor ve bu haber tekzibimizi gazetenizin aynı sayfa ve sütunlarda yayımlamanızı rica ediyoruz. " denildi.