fbpx Mamak Havadis

Büyükşehirden Siteler'e ray, Mamak'a metro atağı

Gazetecilerle biraraya gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mamak’a 6 duraklı metro yapacaklarını açıklarken, 7 ayrı bölge için de raylı sistem planladıklarını söyledi. 
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Gençlik Parkı içerisindeki belediye kabul salonunda Başkent’teki yerel basın mensuplarıyla bir araya geldi. Yavaş, metro çalışmalarıyla ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunarak, hazırlık aşamasındaki projelerini anlattı.
‘METRO LAZIM DEĞİL’ DEDİ ÖFKELENDİM

Metro çalışmaları konusunda sözlerine “ODTÜ’den bir profesör bana ulaşımla ilgili sunum yaptı ve ‘Ankara’ya metro lazım değil’ dedi. Bu söze çok öfkelendim” ifadeleriyle başlayan Mansur Yavaş, “Bizim en yoğun kullanılan metromuz Batıkent metrosu. Keçiören’de ise günde 40 bin kişi taşıyoruz; ama bu sayıyı biz 1 saatte taşımamız gerekiyor. Yine Çayyolu aynı şekilde. Alt üst geçitler nedeniyle insanlar kendi aracıyla gitmeyi tercih ediyor” bilgisini verdi.
İŞTE O PROJELER 

Yavaş, ardından metro projeleriyle ilgili bilgi vererek şunları kaydetti: “Mamak’a Dikimevi’nden 6 duraklık metro projesi yaptırıyoruz şu anda. Hat Mamak’a kadar uzatacak şekilde. ODTÜ’de çalışmalarımız var. Bunların yanında ele alacağımız metro önerisi olursa bunu halka soracağız. Neden halka soracağız? Aşağı yukarı 1 milyar dolar tanesi. ‘Şu kadar müşteri var, siz bu kadar borca girip bunu yapmamızı istiyor musunuz, istemiyor musunuz?’ diye soracağız. Şu anda 7 tane de raylı sistem planladık. Birisi Bentderesi’nden başlayıp Kuğulu’ya kadar dönecek bir hat. Bir tanesi de Karapürçek’e giden Siteler’in içerisinde dolanacak raylı sistem projesi. Her hat 300 milyon dolara mal olacak, yani metrodan çok daha ucuza.”  

POLATLI’YA SU GELECEK 

Polatlı’da yaşanan su sıkıntısına ilişkin soruya ise Başkan Yavaş, “Büyükşehir Meclisi’nde kredi talibimizi reddettiler. Bu hattı yapmak için gerekirse bazı peyzaj projelerinden vazgeçebiliriz. Bu yıl içerisinde boru hatlarının tüm etabının ihalesini hazırlıyorlar. Bir, bir buçuk sene içerisinde Polatlı’ya su gelecek. Göşbaşı’nda da aynı problem var. Hattın bir an önce yenilenmesi gerekiyor, yoksa Gölbaşı bir ay susuz kalacak” ifadelerini kullandı.

Haber foto galeri