fbpx Mamak Havadis

Cumhuriyet çınarından şehit annelerine çağrı

Cumhuriyet çınarı Muazzez İlmiye Çığ’dan Diyarbakır’da HDP binası önünde çocuklarını isteyen ailelere destek geldi. 'Umarım bu annelerin çığlığı bazılarının aklını başına getirir' diyen Çığ, şehit annelerine de eyleme katılma çağrısı yaptı.

106 yaşındaki Sümerolog Muazzez İlmiye Çığ’ı Mersin Kargıpınarı’ndaki evinde ziyaret ettik. Çığ, Diyarbakır’da oturma eylemi yapan annelerle ilgili şunları söyledi: “Çocukları dağa kaçırılan anneler HDP il binası önünde direniş yapıyorlar ve haklılar. Çocukları dağa kaçırılan annelere şehit anneleri de katılmalı. Terörizmin ne Kürtlere ne de Türklere bir faydası var. Eskiden kim Türk kim Kürt, kim Alevi kim Sünni bilmezdik. Nerden çıktı bunlar? Bu güzel vatan hepimizin, hepimize yeter. El ele gönül gönüle vermezsek başkalarına yem oluyoruz. Bu terör 40 yıldan beri kimseye bir fayda getirmedi. Hiç bir zaman da getirmez. Amerika niye PKK’ya on binlerce TIR silah gönderiyor? Kürtleri sevdiğinden mi? Onlar ne Kürdü ne de Türkü sever. Umarım bu annelerin çığlığı bazılarının aklını başına getirir.”

Çığ, yeniden yükselen Atatürkçülüğe de dikkat çekti: “Ulusalcı dalga yükseliyor. Son bir yılda gerek 19 Mayıs gerek 30 Ağustos kutlamalarına yurttaşlarımızın gösterdiği ilgi zirve yaptı. Bu millet silkinip ayağa kalkıyor. Anıtkabir’e gidişler kat kat artıyor. Sanki milletimiz yeniden Atatürk’ü keşfediyor. Bazıları istemese de katılıyor, olsun bu da iyidir. Bu durum beni fazlasıyla memnun ediyor. Keyif veriyor. Devletin başındakiler beni şaşırttı. Hepsi Atatürk’çü olmuş. Bu iyi midir? Evet çok iyidir, hem kendileri için hem de milletimiz ve vatanımız için iyidir.”

Ulusal Kanal ve Aydınlık gazetesine teşekkür eden Çığ, “Gerçekten çok önemli konuları gündeme getiriyorsunuz. Sizinle gurur duyuyorum” dedi.

YUSUF ÇELİK / MERSİN