fbpx Mamak Havadis

Engelliler Konfederayonundan Basın Açıklaması

Değerli Basın Mensupları, Uluslararası sözleşme, Anayasa ve yasalarla güvence altına alınmış olan çalışma hakkının engelliler açısından önemi herkes tarafından bilinmektedir. Resmi rakamlara göre toplumdaki işsizlik oranı %14 iken bu oran engelliler arasında %80’in üzerindedir. Aradaki uçurum Birleşmiş Milletler Engelli Hakları sözleşmesinde yer alan makul düzenleme önlemleriyle kapatılmaya çalışılsa da hala vahametini devam ettirmektedir. 

Ülkemizde bu uçurumun kapatılması için başvurulan en önemli makul düzenleme mekanizması 2012 den beri devam eden Engelli Kamu Personeli Sınavlarıdır. Bu sınavlar sayesinde 7 yıl içerisinde 31.197 engelli kamu personeli istihdam edilmiştir. Oysa 2002 yılından 2012 ye kadar ki 10 yıl içerisinde 20.829 engelli istihdam edilmişti. Bu durum engelli işsiz açığının kapatılması bakımından EKPSS’nin önemini ortaya çıkarmaktadır. 

En son EKPSS 22 Nisan 2018 tarihinde yapılmıştı.  Bu sınav sonuçlarına göre 2018 yılında  sadece 2.153 kişinin ataması gerçekleştirilmiştir.

2019 yılında herhangi bir atama söz konusu olmamıştır. Yılın bitmesine sadece 82 gün kalmıştır.  18 Eylül tarihinde görüştüğümüz Bakan Sayın Zehra Zümrüt Selçuk, kurumlarla yazışmaların yapılması dışında atama yapılacağına ilişkin herhangi bir umut vermemiştir. EKPSS’ye girmiş olan İşsiz engelliler yeni bir atama yapılması için büyük bir beklenti içerisindeler. 

Bugüne dek herhangi bir umut ışığı yakılmadığından yurdun dört bir yanından, bin bir zahmet ve masrafa katlanarak Ankara’ya geldiler. Sayın Bakandan atama yapılacağına ilişkin kesin bir söz almak istiyorlar. 

Bakanlık topu başka kurumlara atmak yerine, engellilerden sorumlu olduğunun bilinciyle iradesini ortaya koymalı 8-10 bin dolayındaki kamu personel açığını doldurmalıdır. Engellilerin bekleyecek gücü ve tahammülü kalmamıştır. 

Engelliler Konfederasyonu olarak engellilerin bu haklı çığlığına ses vermek istiyoruz. Sayın Bakandan biran önce sesimize kulak vermesini ve aradaki açığı kapatmak amacıyla mümkün olduğu kadar fazla sayıda engelli için kadro açarak tercih dönemini ilan etmesini bekliyoruz.

Engelliler Konfederasyonu Başkanı 

Av. Turhan İÇLİ 

 

Haber foto galeri