fbpx Mamak Havadis

Haklı Mücadelemiz Devam Edecek

Değerli Arkadaşlar,
Biz DİSK / EMEKLİ SEN olarak emekli ve yaşlıların insanca yaşayabileceği bir ücret ve sağlık politikasının hayata geçirilmesi için yıllardır mücadele ediyoruz. Ne var ki iktidar bu talebimiz karşısında üç maymunu oynadılar, oynuyorlar. Ancak son yaşanan gelişmeler dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok bizleri etkilemiştir. Bu anlamda bu süreci sağlıklı atlatabilmemiz için aşağıdaki taleplerimizi kamuoyu ile tekrar paylaşmak ve takipçisi olmak zorunluluğu doğmuştur.
-En düşük emekli ücreti asgari ücret seviyesine çekilmeli ve tüm ücretler buna göre yukarı çekilmelidir.
-Aynı şartlarda farklı dönemlerde emekli olanların maaş farkları ortadan kaldırılmalı, ücret skalası hayata geçirilmelidir.
-Bugün değil sürekli parasız ve nitelikli sağlık hizmeti sunulmalı, sağlık ve ilaçta katkı payı kaldırılmalıdır.
-Emeklilerin yaklaşık 6 milyonunun ikinci bir işte çalışmak zorunda olduğu ülkemizde evde kalma zorunluluğunun etkilerine karşın emeklilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için sokağa çıkma yasağı son bulana dek her emekliye 2.000 TL katkı sunulmalıdır.
-Elektrik, doğalgaz ve su evlere ücretsiz ulaştırılmalıdır.
-İşten çıkarmalar ve ücretsiz izin gibi çocuklarımızı açlığa mahkûm edecek uygulamaların önüne geçilmelidir. 
-Unutulmamalıdır ki çalışan gençlerimizin de hem bu hastalıktan etkilenme hem de eve virüs taşıma olasılığı çok yüksektir. Zorunlu işler dışında ücretli izin verilmelidir ve işyerlerinde gerekli sağlık tedbirleri en üst seviyeye çıkarılmalıdır.
Değerli Dostlar,
Bizler taleplerimizin gerçekleşmesi için mücadele verirken bu salgının etkilerini en aza indirmek için üzerimize düşen görevlerinde bilincindeyiz. Öncelikle uzmanların görüşlerine kulak vererek hijyene azami itinayı göstereceğiz. Bir süre sokaklardan uzak kalacağız. Ayrıca 65 yaş üstü dostlarımızın evden çıkmamamaları için (yerel yönetimler ve kamu görevlileri ile birlikte) her türlü ihtiyaçlarını karşılamak üzere her şubemiz üzerine düşeni titizlikle yerine getirecektir. 
Azgınlaşan ve azgınlaştıkça kendi sonunu hazırlayan kapitalist sistemin sonunun yaklaştığına, güzel günlerin yakın olduğuna olan inancımızla tüm üyelerimizi ve kamuoyunu saygıyla selamlıyoruz.

Hanifi YILMAZ

Disk/ Emekli Sen Mamak Şube Başkanı