fbpx Mamak Havadis

Kahramankazan'da Duygu dolu anlar yaşandı

Kahramanlar dualarla anıldı

Kahramankazan Belediyesi’nce düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Kahramankazanlı şehitler mezarları başında anıldı. Duygu dolu anların yaşandığı anma sırasında, Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz şehit ailelerini teselli etti.

FETÖ tarafından gerçekleştirilen 15 Temmuz darbe girişiminin komuta merkezi olan 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, TBMM’yi ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazan’da düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri sürüyor. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehadete yürüyen vatandaşların ve terörle mücadele sırasında şehit düşen görevlilerin mezarları ziyaret edildi. Kahramankazan Şehitliği’nde düzenlenen törene Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, Kaymakam Engin Aksakal ve ilçe protokolü ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Duygu dolu anlar yaşandı

Burada şehitler için Kuran-ı Kerim okunarak, dualar edildi. Şehit mezarlarına karanfiller bırakıldığı törende, şehit aileleri ve yakınları duygu dolu anlar yaşadı. Ziyaretler sırasında şehit yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Başkan Oğuz burada, şehitlerin yakınlarını teselli etti. Oğuz ve beraberindekiler daha sonra Ahi, Yakuphasan, Soğulcak ve Orhaniye köylerindeki şehit mezarlarını ziyaret etti.

O gece konuşuldu, Başkan şiir okudu

Etkinlikler kapsamında ayrıca, sunucu Serdar Tuncer’in moderatörlüğünde, Başkan Oğuz, şair Dursun Ali Erzincanlı, Kahramankazan 15 Temmuz Gaziler ve Şehit Aileleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Haydar Ünal ve Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar’ın katılımıyla bir program gerçekleştirildi. Sosyal medya üzerinden canlı yayınlanan programda Kahramankazan’da o gece yaşananlar konuşulurken, kahramanlık türküleri seslendirdi. Edebiyat öğretmeni ve şair olan Başkan Oğuz da programda bir şiir okudu.      

Hamlelerini şehitler için yaptılar

Bir diğer etkinlik ise şehitler anısına düzenlenen online satranç turnuvası oldu. Online olarak düzenlenen turnuvaya katılan yarışmacılar hamlelerini şehitler için yaptı.

Unutmayacağız, unutturmayacağız

Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, 15 Temmuz hain darbe girişiminin engellenmesi sırasında ve terörle mücadelede şehit olan Kahramankazanlıları rahmet ve minnetle andıklarını söyledi. Oğuz, Kahramankazanlıların 15 Temmuz’da darbecilere karşı demokrasi tarihine altın harflerle geçen destansı bir direnişe imza attığını belirterek, “15 Temmuz hain darbe girişimini, şehitlerimizi ve gazilerimizin verdiği mücadeleyi unutmayacağız, unutturmayacağız. Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, gazilerimize ise hayırlı ömürler diliyorum” dedi.

Haber foto galeri