fbpx Mamak Havadis

Küba Büyükelçisi Aydınlık'a konuştu: İlacı birlikte üretelim

Kovid-19 çalışmalarına ilişkin bilgi veren Büyükelçi Nunez, 2018’de Türk Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladıklarını hatırlattı. ‘İlk amacımız ürettiğimiz ilaçları Türkiye’nin onaylaması ve Türkiye’de de üretilmesi’ dedi.

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Juis Luis Alberto Amoros Nunez, Türkiye’deki Küba ve Castro sevgisinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Büyükelçi Amoros ABD’ye direnme gücünü aKüba devriminden aldıklarını bildirdi. Atatürk’ün Küba’da çok sevildiğini, Atatürk’ün bugün de emperyalizme karşı mücadelede yol gösterici olduğunu kaydeden Amoros, Fidel Castro’nun Atatürk iyi anlaşılsın diye bildirgeler çıkardığını anlattı. “Kovid-19 aşısı için 2021 yılı ilk yarısında sonuç alırız” bilgisini veren Amaros, Küba’da bulunan ilaçların Türkiye’de de üretilmesini istediklerini vurguladı.

Küba’nın Ankara Büyükelçisi Juis Luis Alberto Amoros Nunez, Aydınlık ve Ulusal Kanal’a konuştu. Büyükelçi Amoros, Türkiye-Küba ilişkileri, Amerika’nın durumu, Latin Amerika’da Amerika’ya karşı gelişen direniş, Küba’nın Kovid-19’a karşı mücadelesi, Küba’daki Atatürk sevgisi konularında görüşlerini açıkladı. Büyükelçi Amoros’a yönelttiğimiz sorular ve verdiği yanıtlar özetle şöyle:

KOVİD-19 SALGINI

 • Küba’da Kovid-19 salgını ne durumda?

Küba Kovid-19’a karşı önlemlerini zamanında aldı. Şu anda da çok iyi bir noktada. Toplam 7 bin civarında vaka var. Salı günü itibarıyla toplamda 131 ölüm yaşandı. Vakaların ve ölümlerin düşük olmasının sebebi ilaç sanayimizin ürettiği ilaçlar. Bu ilaçlardan özellikle bir tanesi çok etkili oldu. Şu anda Amerika’da, Hindistan’da, Çin’de kullanılıyor. Ürettiğimiz ilaçları geliştirmeye devam ediyoruz. Kovid-19 çalışmalarında 40 ülke ile işbirliği içindeyiz. Sağlık alanında çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Yaptığımız çalışmalar nedeniyle Küba önümüzdeki yıl için Nobel ödülüne aday gösterildi.

TÜRKİYE İLE SAĞLIK ALANINDA İŞBİRLİĞİ

 • Sağlık alanında Türkiye ile işbirliği gündeminizde mi?

2018 yılında Türkiye Sağlık Bakanlığı ile anlaşma imzaladık. İlaç konusunda işbirliği yapma kararı aldık. İlk amacımız ürettiğimiz ilaçları Türkiye Sağlık Bakanlığı'nın onaylaması, Türkiye’de kullanılması ve Türkiye’de de üretilmesi. Aynısı Küba için de geçerli. Türkiye’de üretilen ve Küba’da olmayan ilaçların da Küba’da kullanılması. İki ülke de bu konuda yoğun çalışma sürdürüyor. Olumlu yönde ilerliyoruz. Bu arada Türkiye geçtiğimiz hafta Küba’ya solunum cihazı yardımı yaptı. Bunun için çok teşekkür ederiz.

DENİZCİLİK ANLAŞMASI

 • Türkiye ile Küba arasında bir denizcilik anlaşması imzalandı. Bu konuda bilgi verir misiniz?

Türkiye ile denizcilik konusunda önemli bir anlaşma yaptık. Ülkelerimiz arasında geniş bir işbirliğini öngörüyor. Bunlar arasında gemi bakımı ve onarımı, liman işletmeciliği, denizcilik yatırımları, teknik kapasitelerin artırılması var. İki ülke arasında deniz ticaretini artıracak bir anlaşma. Küba bir ada ülkesi. Ticaretimizin tamamı deniz ticareti. Anlaşma ile Türkiye-Küba sınır ortağı oldu. İlişkilerimiz çok iyi noktaya gelebilir.

Geçen yıl Türkiye ticarette Küba’nın Avrupa’daki 10’uncu ortağıydı. Bu yıl Kovid-19 salgınına rağmen 7’nciliğe yükseldi. Daha iyiye gidiyoruz. Sadece denizcilik değil sağlık ve diğer alanlarda işbirliğimizde olumlu gelişmeler var.

KÜBA VE FİDEL CASTRO SEVGİSİ

 • Türkiye’de başta gençler olmak üzere toplumun genelinde büyük bir Küba ve Castro sevgisi var?

Türkiye’de gençler dahil herkes Küba’yı, Fidel Castro’yu biliyor. Sevgi gösteriyor. Bu bizi çok mutlu ediyor. Bu özel ilgi ve sevgi bizi onurlandırıyor.

ABD İLE İLİŞKİLER

 • ABD’ye karşı büyük mücadele verdiniz. İlişkileriniz şu anda nasıl?

4 yıl önce Trump’ın başkan olmasıyla ABD Küba’ya karşı agresif bir politika uygulamaya başladı. Çok yüksek seviyede ambargo uyguladı. Küba’nın başka ülkelerle ilişkilerini de kısıtlayan bir ambargo. 2019 yılı Mart ayından 2020 Mart ayına kadar 5,5 milyar dolar zarar verdi. ABD’nin Küba’ya verdiği zarar toplamda çok çok yüksek. 

Trump ekonomik yaptırımların yanı sıra başka yaptırımları da devreye soktu. Kübalıların ABD’de yaşayan akrabaları var. Onlarla görüşmelerini engelledi. Petrol ithalatını durdurmaya çalıştı. 100’e yakın kısıtlamayı devreye soktu. Kovid-19 salgını döneminde ABD ablukası daha da arttı. Bu süreçte Türkiye’nin büyük desteğini gördük. Türkiye’nin liderliği ve halkı bize çok destek verdi.

 • ABD’de başkan değişiyor, beklentiniz nedir?

Biden ile birlikte yeni bir döneme geçilecek. Küba yeni başkanın daha sağlıklı ilişkiye yönelmesini umut ediyor.

ABD’YE DİRENİŞİMİZİN KÖKÜ DEVRİM

 • ABD’nin bütün saldırılarına, baskılarına direndiniz, ayakta durdunuz. Bunu nasıl başardınız?

Küba’nın ABD’ye direnişinin gücü Küba devriminden geliyor. Türk halkı gibi kendimize, geleceğimize inanıyor, kendimiz için savaşıyoruz. Küba’ya verilen enternasyonal destek de buna güç katıyor. Asıl gücümüzü devrimimizden alıyoruz. ABD’ye karşı direnişimizi sürdürmeye kararlıyız. Bu arada, ABD yanlış politikalara son verirse iyi ilişkiler kurabiliriz.

ABD DAHA DA ZORLANACAK

 • Eskiden ABD Latin Amerika ülkelerinde istediğini yapardı. Şimdi farklı bir durum yaşanıyor. Latin Amerika ülkeleri ABD’ye karşı direniyor ve kazanıyor. Venezüela’da Bolivarcı yönetimi yıkamadılar. Darbe girişimleri başarısız oldu. Bolivya’da Morales’i devirdiler ama kısa süre sonra Morales’in partisi ezici bir zafer kazandı. Küba ayakta dimdik duruyor… Amerika inişe mi geçti?

Latin Amerika ülkeleri emperyalizm nedeniyle yoksulluk yaşadı, büyük acılar çekti. Bu acılar ABD’ye karşı büyük güç oluşturdu. Latin Amerika halkları mücadelecidir. Kendi gelecekleri için emperyalist saldırılara karşı daha güçlü savaşıyorlar. Şuna da eminim ki ABD de bu oluşan gücün farkında. Daha da zorlanacağını hissediyor.

KÜBA İŞ FORUMU

 • Türkiye-Küba ekonomik ilişkilerinin gelişmesi için önümüzdeki günlerde bir çalışma olacak mı?

8-9 Aralık tarihlerinde Küba Ticaret Bakanlığı “Küba İş Forumu” düzenliyor. Online olarak yapılacak bu forumda Kübalı sektör temsilcileri olacak. Küba ile iş yapmak isteyen Türkleri bu foruma katılmaya davet ediyorum. Küba’da hangi sektörde kimlerle temasa geçilebileceğini, hangi iş olanakları olduğunu anlatacak bir forum. İkili ticaretimizin artırılması için çok önemli bir buluşma olacak.

'CASTRO, ATATÜRK HAKKINDA BİLDİRGELER YAYINLADI'

 • Küba’da Atatürk anıtı var. Atatürk Kübalılar için ne ifade ediyor?

Önce şunu söylemek isterim. Küba’da dikilen Atatürk anıtı Latin Amerika’da dikilen ilk Atatürk anıtıdır. Bu Küba halkının Atatürk’e sevgisinin, saygısının, tutkusunun kanıtıdır. Küba halkının Atatürk’e ve Türkiye’ye ne kadar yakın olduğunun göstergesidir. Başkanımız Fidel Castro, Atatürk Küba’da daha iyi anlaşılsın diye bildirgeler yayınladı.

'KÜBA VE TÜRKİYE’Yİ DEVRİMLERİMİZ YAKLAŞTIRIYOR'

Fidel Castro 1996 yılında Türkiye’ye geldiğinde bunu açıkça dile getirmiştir. Küba devrim sayesinde bağımsız oldu. Türkiye de Mustafa Kemal Atatürk devrimiyle bağımsızlığına kavuştu. Bu nedenle Küba ve Türkiye birbirine çok yakındır. Türkiye devrimi ve Atatürk dünya tarihi açısından da Küba açısından da çok önemlidir. Atatürk bugün de dünya halkları için yol göstericidir. Tüm dünya halklarının emperyalizme karşı mücadelesinde simgedir.

'NÜFUSUN ÖNEMLİ KISMINI AŞILAYACAĞIZ'

 • Kovid-19 aşısı ve tedavisi konusunda Küba’daki çalışmalar hangi noktada?

Küba’nın test aşamasında 4 aşı bulunmaktadır. Önümüzdeki yılın ilk yarısında sonuç alacağımızı ve Küba nüfusunun önemli bir kısmını aşılamayı planlıyoruz. Küba 700’den fazla gönüllünün katıldığı klinik araştırmaların I. ve II. aşamalarında yer alan SOBERANA 01 aşısını Ağustos 2020’de tescil ettirdi ve bugüne kadar herhangi bir olumsuz etki göstermedi. Kasım ayının başında, Küba, Kovid-19’a ilişkin SOBERANA 02 aşısının (test aşamasında) klinik denemelerinin birinci aşamasına başladı. Bu aşılara SOBERANA 1, SOBERANA 2 adlarını verdik. Küba’nın milli aşıları olacak. (Türkçede “egemenlik” anlamına geliyor)