fbpx Mamak Havadis

MEHMET USTA,YOK OLAN MESLEĞE NEFES VERİYOR  ...

Yaklaşık 10 yıldır deri tasarım mesleğini icra etmeye çalışan Mehmet Karademir tabirden Donkişotluk yapıyorum ancak bunu kısmen başarsan bir Donkişot’um diyor ve gülümsüyor.

1

Pandemide; üretimde çağ açan Çin, Hindistan ABD ve benzer ülkeler  ekonominin pençesinde can çekişirken ben hala ayaktayım diyor ve ekliyor .Bu pandemi surecinde bir kez daha gördük ki emek her daim galip gelir. Çok büyük sermayeler değil ancak kendimi ve ailemi ayakta tutacak kadar sermaye işliyorum. 
Yeter deri üzerine yapamayacağı bir şey olmadığını söyleyen Mehmet Usta deri ürünlere ve mesleğe olan ilgisizlikten de oldukça şikayetçi. Günümüzde hazır ürünler hayatımıza o kadar girdi ki bir omleti bile neredeyse hazır isteyeceğiz toplum bu denli hazırcı ve sorumsuz oldu. 

2

Bugün bir çiviyi çekiçle duvara çakamayacak gençlerle dolu caddeler. Aslına bakarsanız son 25 yılda adi dahi unutulan 20 meslek sayarım size bu hızla gidersek önümüzdeki 25 yılda bir 20 meslek daha yok olup gidecek. Yok olup giden sadece meslek, usta, kalfa yada çırak değil. Hayaller, kalite, değerlerimiz, sağlık gelenek ve göreneklerimizle beraber saygı da yok oluyor unutulan mesleklerle birlikte. Peki geriye ne kaldı? 
Deri çarık, sandalet ,çanta, cüzdan, bileklik, kolye, zırh ,miğfer ve daha bir çok ürünü tamamen elde ve hakiki deri kullanarak yapan Mehmet Usta emeğin en güçlü yanı kaliteden ödün vermemesidir diyor. 
5 yıl önce yaptığı postalı hala giydiğini ve yaptığı günkü kadar da yeni olunduğunu söyleyen Mehmet Usta kalitenin sanıldığının aksine çok ucuz olduğunu da söylüyor. En çok üzüldüğü konunun ise Türkiye’de üç beş deri ustasının kaldığını ve bunların da son ustalar olduğudur. Sonra yok olup gitmek var diyor. Hazır ürünlerin birçoğuna  karşı olduğunu vurgulayan Mehmet Usta bir de emeğin hiçe sayılmasına dokunmadan da geçemiyor ve diyor ki pazarlık mı olur adil dükkanda.

3

Mehmet Usta, yapmış olduğu ürünlerde de gördüğünüz gibi mesleğinde çok başarılı.Bakmayın alçak gönüllülüğüne bu işi yapan sayılı ustalardan .Deriden yapamayacağı şey yok .haklı olarak ilgisizlikten şikayetçi.Ne diyelim sanatçılara ,Ustalara,üretene  hak ettiği değerin verilmesi dileğiyle ...

4

Haber foto galeri