fbpx Mamak Havadis

Rusya ve Çin’den BM Güvenlik Konseyi’ne boykot

Rusya ve Çin, Suriye'deki kimyasal silahlarla ilgili kapalı oturum düzenleyen BM Güvenlik Konseyi toplantısını boykot ederek katılmadı. ABD'nin İran Özel Temsilcisi Hook ise BMGK’ya İran’a yönelik silah ambargosunu yenilemeleri için baskı yaptı.

Salı günü, Suriye konulu düzenlenen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) video konferansının ‘kapalı kapılar’ ardında toplandığını belirten Moskova, bunu ‘kabul edilemez’ olarak tanımladı. Suriye’deki kimyasal silahlarla ilgili toplanan BMGK, Rusya ve Çin tarafından boykot edildi.

AFP ajansının haberine göre, Rusya’nın BM elçisi Vassily Nebenzia, Moskova’nın daha önce etkileşimin açık ortamda yürütülmesi talebini ilettiğini kaydetti.

Nebenzia, "Maalesef Batılı ortaklarımız ve müttefikleri, Güvenlik Konseyi'nin açıklık ve şeffaflık sloganlarına rağmen bu toplantıyı kapalı kapılar ardında gayri resmi bir ortamda tutmakta ısrar etti" ifadelerini kullandı.

Rus elçi, bu durumun Kimyasal Silahlar Konvansiyonu'na taraf olan devletlerin imtiyazlarını baltaladığını belirterek, böyle bir yaklaşımın kendileri için kabul edilemez olduğunu söyledi."

KİMYASAL SİLAH KULLANMAKLA SUÇLADILAR

Aylık toplantı sırasında Konsey üyeleri, BM'nin silahsızlanma işleri üst temsilcisi Izumi Nakamitsu ve Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü başkanı (OPCW) Fernando Arias'ın raporlarını dinlediler.

OPCW'nin 2018'de başlatılan Soruşturma ve Tanımlama Ekibi (IIT) koordinatörü Santiago Onate-Laborde de rapor sundu. IIT nisan ayında yayımladığı raporda da Şam yönetimini 2017’de Suriye’de 3 kez kimyasal silah kullanmakla suçlamıştı.

Rusya ise Suriye’nin kimyasal silah programını durdurduğunu, kimyasal silah stokunu ve üretim kapasitesini yok ettiği açıklamıştı.

Suriye hükümeti de 2017’ye dair yapılan suçlamaları reddetti.

İngiltere’nin BM elçisi de Rusya ve Çin’in tepkisi üzerine yaptığı açıklamada, “Salı günkü toplantıda Konsey üyelerinin ve Suriye Arap Cumhuriyeti'nin açık bir şekilde görüş alışverişi yapması ve soru sorması için kapalı bir formatta planlandı" dedi.

ABD'DEN YAPTIRIM TEHDİDİ

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Brian Hook ise, BMGK’nın ekim ayında sona erecek İran'a yönelik uluslararası silah ambargosunu yenilemezse ABD'nin yaptırımların yeniden devreye sokulması mekanizmasını hayata geçireceğini belirterek tehdit etti.

Hook, “Amerikan diplomasisi bir veto ile engellenirse ABD, silah ambargosunu başka yollarla yenileme hakkını saklı tutacak" dedi.

Hook Wall Street Journal’da kaleme aldığı makalede şu ifadeleri kullandı:

''ABD, diplomasi yoluyla baskı yapacak ve silah ambargosunun uzatılması için destek arayacak. Biz bir tasarı hazırladık ve BM Güvenlik Konseyinde kabul edilmesini umuyoruz. Rusya ve Çin 'Evet' oylarıyla İran'a mezhep savaşları için silah satmak yerine Orta Doğu'daki istikrardan daha fazla kazanç elde edebilir. Amerikan diplomasisi bir veto ile engellenirse ABD, silah ambargosunu başka yollarla yenileme hakkını saklı tutacak.''

‘BÖYLE BİR HAKKI YOK’

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, video konferans yoluyla düzenlenen basın toplantında ABD’ye tepki göstererek, "ABD, İran’a yönelik silah ambargosunun uzatılmasını talep etme hakkına sahip değil, çünkü artık İran nükleer anlaşmasının bir üyesi değil" dedi.