fbpx Mamak Havadis

Solo Halk Dansları Projesi , Karadeniz Rize Bölgesi Seçmeleri Tamamlandı ...

SOLO HALK DANSLARI PROJESİ , KARADENİZ RİZE BÖLGESİ SEÇMELERİ TAMAMLANDI ...
Solo halk dansları projesi , Karadeniz Rize bölgesi seçmelerine ev sahipliği yapan, Recep Tayip Erdoğan Üniversitesinde, Sağlık Kültür Spor Daire Başkanımız SKS Mustafa Çakır, ve Rize Koordinatörü üniversite halk dansları eğitmeni Muhammet Ali Temizel,in  hazırladığı organizasyonda Giresun üniversitesi öğretim görevlisi  Yusuf kurt, Rize halkeğitim müdürlüğünde görevli usta öğretici Reşit Kul tarafından solo seçmeleri başarıyla tamamlanmıştır.

Kültürel miras platformunun düzenlediği solo halk dansları projesi ileri günlerde -İstanbul -İzmir -Burdur - Ankara illerinde de yapılacak seçmeler sonucu performanslar 12 ekim 2020 tarihinde Solo halk dansları YouTube kanalında yayınlanacak ve halkın beğenisine sunulacak ve ilk 20 ye giren performanslar 30-31 ekim tarihinde gerçekleştirecek gala organizasyona katılacaklar.

Çeşitli illerden gelen kültürel miras platformunda  yeteneklerini, yörelerine ait geleneksel oyunlarını  mizansellerle icra ettiler. Nesilden nesile aktarılan kültürel mirasımız bu  platformda kostüm giymenin özlemini  dans etmenin heyecanını  yaşattı... 

Son olarak, biz halk dansları sevdalıları için pandemi dönemini dans etmeden geçirmek çok zor oluyor. Halk dansları etkinliklerinin salgından dolayı iptal edilmesi en küçüğünden en büyüğüne tüm dansçıları çok etkiledi. Kalabalık çalışma salonlarından, hıncahınç dolu yarışma salonlarından, alkış sesinin hiç susmadığı gösterilerden çıkıp evde tek başına kalınca hepimiz çok üzüldük.

Ve salgının ilk günlerinde, evde kaldığımız dönemlerde, sosyal medyadan dansla meydan okuduk birbirimize. Pandemi döneminde bile evlerimizden dans ettik, yerimizde duramadık.  Bahadır KARABİNA ve Hüseyin YILDIZ olarak tek amacımız Pandemi döneminde de dansçı arkadaşlarımızı motive etmek ve kültürümüzü yaşatmaya devam etmektir. Bugünlerin geçici olduğunu biliyor ve diyoruz ki, sanattan kopmayalım ,sanatsız kalmayalım ...

Sponsor @ajans53organizasyon Hakan Güven 

Haber foto galeri