fbpx Mamak Havadis

TÜRKİYE' NİN İLK VE TEK SOLO HALK DANSLARI EGE BÖLGESİ İZMİR SEÇMELERİ TAMAMLANDI...

Projemizin Ege Bölgesi İzmir seçmelerine ev sahipliği yapan Menderes Belediyesi Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Kültür Müdürü Nuriye Kayalar, İzmir organizasyonunu baştan sona kusursuz bir şekilde yürüten Menderes Belediyesi Halk Dansları Topluluğu eğitmenleri ve proje bölge koordinatörleri Arda Salih Uğur ve Ali Gırlak'ın üstlendiği solo seçmeleri ustalar ve usta öğreticiler tarafından başarıyla tamamlanmıştır.

Kültürel miras platformunun düzenlediği solo halk dansları projesi ileri günlerde  Burdur - Ankara illerinde de yapılacak seçmeler sonucu performanslar 12 ekim 2020 tarihinde Solo halk dansları YouTube kanalında yayınlanacak ve halkın beğenisine sunulacak ve ilk 20 ye giren performanslar 30-31 ekim tarihinde gerçekleştirecek gala organizasyona katılacaklar.

1

Kültürel  Performanslar 
BALIKESİR, İZMİR, MANİSA, KÜTAHYA, AYDIN, DENİZLİ' den gelen  katılımcılar, kültürel miras platformunda  yeteneklerini, yörelerine ait geleneksel oyunlarını mizansellerle icra ettiler. Nesilden nesile aktarılan kültürel mirasımız bu  platformda kostüm giymenin özlemini  dans etmenin heyecanını  yaşattılar.

2

Son olarak, biz halk dansları sevdalıları için pandemi dönemini dans etmeden geçirmek çok zor oluyor. Halk dansları etkinliklerinin salgından dolayı iptal edilmesi en küçüğünden en büyüğüne tüm dansçıları çok etkiledi. Kalabalık çalışma salonlarından, hıncahınç dolu yarışma salonlarından, alkış sesinin hiç susmadığı gösterilerden çıkıp evde tek başına kalınca hepimiz çok üzüldük.

Ve salgının ilk günlerinde, evde kaldığımız dönemlerde, sosyal medyadan dansla meydan okuduk birbirimize. Pandemi döneminde bile evlerimizden dans ettik, yerimizde duramadık.  Bahadır KARABİNA ve Hüseyin YILDIZ olarak tek amacımız pandemi döneminde de dansçı arkadaşlarımızı motive etmek ve kültürümüzü yaşatmaya devam etmektir. Bugünlerin geçici olduğunu biliyor ve diyoruz ki,

#BİZİM İŞİMİZ SAHNELER
#ŞİMDİ SAHNEDE OLMA ZAMANI

SPONSORLAR
Menderes Belediyesi
İzmir Bornıva Final Anadolu ve Fen Lisesi yetkilisi Öze Oğuz
Alaçatı Design Otel

Haber foto galeri