fbpx Mamak Havadis

Türkiye'nin İlk ve Tek Solo Halk Dansları Yarışması

Türkiye Solo Halk Dansları Yarışması Ankara’da faaliyet gösteren iki halk dansları derneği ÇINAR KÜLTÜR SANAT KULÜBÜ ve AKSAK KÜLTÜR SANAT KULÜBÜ organizasyonunda gerçekleştirilmektedir. Kulüplerimizin eğitmenleri Bahadır Karabina(Çınar Gsk) ve Hüseyin Yıldız(Aksak Gsk) projenin genel koordinatörlüğünü yapmaktadır. 
Bu yarışmanın amacı; kültürümüzün en önemli unsurlarından biri olan halk danslarımızı tanıtmak, büyük kitlelere ulaştırmak ve en küçük yaştan en büyük yaşa kadar herkese sevdirebilmektir. Duygularımızı, yaşayış biçimlerimizi ve geleneklerimizi toplumsal ifade biçimi olan halk danslarımızı bireysel olarak yaşamak, yaşatmak ve yansıtmak da projenin amaçlarından biridir.
 
Proje İçeriği:
 
Solo Halk Dansları Yarışması, halk dansları severlerin bireysel veya çift olarak performanslarını ve yeteneklerini sergilemelerine olanak sunan bir yetenek yarışmasıdır. 7 bölgede oluşturulan eleme noktalarında önceden online olarak başvuru yapan adaylar alanında uzman jüriler karşısında en yüksek puanı almaya çalışacaklar. Tüm performanslar izlendikten sonra jüriden geçer not alan adayların performansları YouTube Solo Halk Dansları sayfasında tüm izleyenlerin beğenisine sunulacak. Sosyal medya puanıyla birlikte en yüksek puanı alan 20 performans Türkiye finalinde boy gösterecek. Tüm Türkiye’nin canlı olarak izleyebileceği final programından ilk 3 e giren yarışmacıları büyük ödüller bekliyor. 1.ye 10 bin TL, 2.ye 7500 TL ve 3.ye 5000 TL verilecek olmasının yanı sıra dereceye giremeyen ama jürinin beğenisini alan 2 performansı da mansiyon ödülleri bekliyor. Türkiye’de halk dansları açısından solo nitelikli ilk dans yarışması özelliğini barındıran bu proje ile yeni yeteneklerin keşfedilmesi ve kültürümüze yeni bir soluk ile örnek sanatçılar yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Ayrıca ilki gerçekleştirilen projenin finali 29 Ekim haftası kutlamaları kapsamında gerçekleştirilecek ve  Cumhuriyet Kupası adı altında lansmanı yapılacak olması da koordinatör kuruluşlarımız için ayrı bir gurur kaynağı taşımaktadır. 
 
Projenin Takvimi:
 
1. Şartnamelerin Yayınlaması: 20 Ağustos 2020
2. Online Başvuru: 24 Ağustos-23 Eylül 2020
3. Bölge Elemeleri: 24 Eylül-10 Ekim 2020
4. Online Halk oylaması: 12-19 Ekim 2020
5. Final Yarışması: 26-29 Ekim 2020
 
Eleme Bölge ve Tarihleri 
 
1. Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 24 Eylül/MARDİN
2. Doğu Anadolu Bölgesi: 26 Eylül/VAN
3. Karadeniz Bölgesi: 28 Eylül/RİZE
4. Marmara Bölgesi: 30 Eylül-1 Ekim/İSTANBUL
5. Ege Bölgesi: 3-4 Ekim/İZMİR
6. Akdeniz Bölgesi: 6-7 Ekim/BURDUR
7. İç Anadolu Bölgesi: 9-10 Ekim/ANKARA
 
Son olarak, biz halk dansları sevdalıları için pandemi dönemini dans etmeden geçirmek çok zor oluyor. Halk dansları etkinliklerinin salgından dolayı iptal edilmesi en küçüğünden en büyüğüne tüm dansçıları çok etkiledi. Kalabalık çalışma salonlarından, hıncahınç dolu yarışma salonlarından, alkış sesinin hiç susmadığı gösterilerden çıkıp evde tek başına kalınca hepimiz çok üzüldük. Ve salgının ilk günlerinde, evde kaldığımız dönemlerde, sosyal medyadan dansla meydan okuduk birbirimize. Pandemi döneminde bile evlerimizden dans ettik, yerimizde duramadık.  Bahadır Karabina ve Hüseyin Yıldız olarak tek amacımız pandemi döneminde de dansçı arkadaşlarımızı motive etmek ve kültürümüzü yaşatmaya devam etmektir. Bugünlerin geçici olduğunu biliyor ve diyoruz ki bizim yerimiz sahneler, şimdi sahnede olma zamanı.
 
Yarışmamızdan ve etkinliklerimizden haberdar olmak isteyen dansçı arkadaşlar ve sanatseverler için:
 
İnstagram : @solohalkdanslari
Youtube : Solo halk Dansları
 
Sosyal medya hesaplarımızdan bizleri takip edebilir ve ulaşabilirler.
 
Haberin Görüntü Linki :
Haber foto galeri