fbpx Mamak Havadis

SUNA PEKUYSAL [ ADİLE SUNA BELENER ]

TÜRK SİNEMA, TİYATRO ve TELEVİZYON OYUNCUSU, SESLENDİRME SANATÇISI.
D : 24 Ekim 1933 İstanbul 
Ö : 22 Temmuz 2008 İstanbul 

Asıl adı ADİLE SUNA BELENER'dir İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü'nde öğrenim görürken, 1949 yılında İSTANBUL ŞEHİR TİYATROSU'nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman'ın "ARTİST ARANIYOR" adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı. Üç yıl sonra dram bölümüne geçti. 1964 yılında gazeteci Ergun Köknar ile evlendi. 1973 yılında oğulları Sait Ali Köknar dünyaya geldi.

54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yapan sanatçı, 24 Ekim 1998 tarihinde Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu.

Sanat yaşamı boyunca 250’den fazla tiyatro oyununda rol alan Suna Pekuysal, 100’e yakın sinema filminde de rol aldı. Son yıllarındaki en ses getiren rolü ATV'de Özkan Uğur ile başrolü paylaştığı "YETER ANNE" adlı komedi dizi oldu.

Pekuysal, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda 1984 yılında sahnelenen, EKREM REŞİT REY’in 1933 yılında kaleme aldığı, CEMAL REŞİT REY’in bestelerini yaptığı ve HALDUN DORMEN’in sahneye koyduğu "LÜKÜS HAYAT" adlı müzikalde ZİHNİ GÖKTAY ile 14 yıl aralıksız olarak oynadı. Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan "LÜKÜS HAYAT"ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği "AHUDUDU" adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı. Suna Pekuysal, 53 yılda 250 oyunda, 100 filmde rol aldı.

Adı, her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anıldı. Sanatçı, dizi filmlerde de rol aldı. Bunların arasında "Genç Indiana Jones" dizisinin bir filmi de vardı ve konusu Türkiye'de geçen "İstanbul: Eylül 1918" isimli bu filmde bir falcıyı canlandırdı.

SUNA PEKUYSAL’A GÖRE:
 "SANATÇININ EMEKLİSİ OLMAZ". 
O, ÖLENE KADAR TİYATRO YAPMAK İSTİYOR VE ISRARLA VURGULUYORDU: "SAHNEDE ÖLMEK İSTİYORUM!"

Suna Pekuysal'ın Merkezefendi Mezarlığı'nda bulunan kabri
Pekuysal, 17 Temmuz 2008 günü evinde düşerek kalça kemiğini kırdı. İstanbul Tıp Fakültesi'nde tedavi altına alınarak, ameliyat edildi, ardından yoğun bakıma alındı. Burada solunum cihazına bağlanan Pekuysal, 22 Temmuz 2008 günü hayata gözlerini kapadı. Yapılan müdahalelerle tekrar yaşama döndürülmesine karşın; TSİ 10:30 sularında tekrar kalbi duran Pekuysal, öldü.

Suna Pekuysal için İstanbul Şehir Tiyatrosu Reşat Nuri Sahnesi’nde bir tören düzenlendi.Törende İstanbul Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ve Suna Pekuysal'ın oğlu Sait Ali Köknar konuşma yaptı.Törenin ardından Ataköy 5. Kısım Camii’nde öğle vakti kılınan namazın ardından Merkezefendi Mezarlığı’na defnedildi.