fbpx Mamak Havadis

TÜRKİYE' NİN İLK VE TEK SOLO HALK DANSLARI AKDENİZ BÖLGESİ BURDUR SEÇMELERİ TAMAMLANDI...

Kültürel Miras Platformu Projesi'nin Akdeniz Bölgesi Burdur seçmeleri Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya, Milli Eğitim İl Müdürü Emre Çay, Burdur Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kooperatifi Başkanı Recep Kalkan, Dünya İşitme Engelliler ve Engelliler Federasyon Genel Başkanı Hürriyet Cemal Özkaynak destekleriyle tamamlanmıştır. 

Akdeniz Bölgesi Koordinatörü, D. İ. E. E. F Kadın Kolları Başkanı, aynı zamanda THOF 3. Kademe antrenör Şerife Ersoy Arslan, Süleyman Demirel Üniversitesi SBF Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği öğretim görevlisi Öner Koç, Profesyonel Yaşam Koçu uzmanı THOF 2. Kademe antrenör Mercane Can, Giresun Üniversitesi Devlet Konservatuvarı THO Bölümü mezunu öğretmenleri Funda Gezgin ve Seda Nur Arslan, antrenör Özge Köseoğlu, eğitimci Mehmet Man, D. İ. E. E. F Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Özçelik ile birlikte Solo Halk Dansları Projesi'nin Burdur seçmeleri başarıyla tamamlanmıştır.

Kültürel Miras Platformu'nun düzenlediği Solo Halk Dansları Projesi ileriki günlerde Ankara ilinde yapılacak seçmeler sonucu performanslar 12 Ekim 2020 tarihinde Solo Halk Dansları YouTube kanalında yayınlanacak ve halkın beğenisine sunulacaktır. İlk 20'ye giren performanslar 30-31 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Gala organizasyonuna katılacaklardır.

Kültürel performanslar Denizli, Kütahya, Aydın, Burdur, Antalya'dan gelen katılımcılar, Kültürel Miras Platformu'nda yeteneklerini, yörelerine ait geleneksel oyunlarını mizansenlerle süsleyerek icra ettiler. Antalya'dan katılan Aytekin Güngör hocamızın beraber performans sergilediği özel çocuğumuzun anlamlı gösterisi yürekleri büyüledi. Nesilden nesile aktarılan kültürel mirasımızı bu platformda sergileyen dansçılar dans etmenin özlemini, kostüm giymenin heyecanını yaşattılar.

Son olarak, biz halk dansları sevdalıları için pandemi dönemini dans etmeden geçirmek çok zor oluyor. Halk dansları etkinliklerinin salgından dolayı iptal edilmesi en küçüğünden en büyüğüne tüm dansçıları çok etkiledi. Kalabalık çalışma salonlarından, hıncahınç dolu yarışma salonlarından, alkış sesinin hiç susmadığı gösterilerden çıkıp evde tek başına kalınca hepimiz çok üzüldük.

Ve salgının ilk günlerinde, evde kaldığımız dönemlerde, sosyal medyadan dansla meydan okuduk birbirimize. Pandemi döneminde bile evlerimizden dans ettik, yerimizde duramadık.  Bahadır KARABİNA ve Hüseyin YILDIZ olarak tek amacımız pandemi döneminde de dansçı arkadaşlarımızı motive etmek ve kültürümüzü yaşatmaya devam etmektir. Bugünlerin geçici olduğunu biliyor ve diyoruz ki,

BİZİM İŞİMİZ SAHNELER
ŞİMDİ SAHNEDE OLMA ZAMANI

Haber foto galeri