fbpx ARTIK HASTALIĞA TEŞHİS KONDU .. LÜTFEN TEDAVİYE GELELİM!! | Mamak Havadis

ARTIK HASTALIĞA TEŞHİS KONDU .. LÜTFEN TEDAVİYE GELELİM!!

Uzm.Dr.Mustafa TORUN

Cafer KESKİN(Eğitimci-Yazar)

"İyice yükselip saray mertebesine çıkan bir siyasi iktidara,aşağılardan akıl öğretme,yol gösterme çabası kadar aptalca bir uğraşı yoktur."Bu uğraşıyı siyaset ya da muhalefet sananların kendi dertlerini  anlatmak için debelenip durmaları tek kelime ile gülünçtür." Bu konuda yazılmış  ilginç 
makaleyi dikkatlice irdelediğimiz de haklılık oranı büyük ölçüde yüksektir.Derinlemesine bir emek ve tahlil ürünü olup,
ancak bireylere ve topluma umutsuzluk ve çaresizlik aşısı uyguluyor olmasını doğru bulmuyoruz..Muhakkak ki değerli görüşlerinden ötürü kutluyoruz.Emeğine ve yüreğine sağlık demek boynumuzun borcu .
Genel olarak biliyoruz ki; toplumların yönü inişli ve çıkışlı bir yol izlese de "kıble"hep ileri doğru olmuştur .
Büyük Fransız devrimi,İngiliz ve Alman reformları,Ekim devrimi,Küba ve Latin Amerika ülkelerinin anti emperyalist mücadeleleri ve Kurtuluş savaşı modelimiz bu süreci doğrulamaktadır.
Bugüne geldiğimiz de,ilgili yazıda yapılan tüm doğru ve gerçekçi tespitlere aynen katılıyoruz.
Makale ,çözüm yollarını yeterince önermiyor.Bu nedenle ruhumuza istesek te istemesek te karamsarlık pompalıyor. 
Çaresizlik iklimine çabucak giriliyor desek herhalde yanlış söylemiş olmayız. 
Elbette toplumun demokrasi ve özgürlük isteği,jakobenci bir  yöntemle (Üstten müdahalelerle) çözül(e)mez.
Doğru yönlendirilecek bir "HALK HAREKETİ(Demokratik,haklı ve anayasal haklara dayalı)"gerekmektedir.Ancak bu hareketi yaratacak bireylerin örgütlülüğüne  baktığımız da yeterli olmadığımızı görüyoruz.
Sendikalar,meslek kuruluşları,odalar ve tüm sivil toplum kuruluşlarındaki örgütlülük ve etkin faaliyetlere katılma oranı maalesef yüzde onları geçeceğini düşünemiyoruz.
Durumu anlamak, tıbbi anlatımla tanı yani teşhis kolay ama maalesef tedavi zor.  Elbette önemli olan hastalığın sağaltımı yani ÇÖZÜM ÜRETEBİLMEKTEDİR.
Bir bireyin birden fazla dernek yada kitle örgütüne üyeliği oldukça düşük olup bir elin parmaklarını bile bulmaz.Bu durum bile nadirdir..
Bu nedenle herkesin örgütlenmesinin yolu bulunmalıdır.Toplum örgütlü oldukça siyasete ve geleceğe müdahalesi o oranda artacaktır.Elbette bunun için korkuları yenecek,cesaretli davranabilecek  yol ve yöntemler bulunmalıdır.
Gidişin kötü olduğu gerçeği apaçık ortadadır..
Belki kısa sürede halkın kendi geleceğine sahiplenmesini beklemek saflık olabilir..
Ama etkin bir çözüm önerebiliriz.Bir aydın sorumluluğu ve hareketliliğine mutlaka gereksinim olduğu kesin .
Sorumluluk duyan,toplumca taktir edilen ve sevilen;"aydın sanatçı,doktor mühendis,öğretmen ve emekçilerin de desteğini alacak bir girişime ihtiyacımız var."
Bu hareket;
Türkiye kamuoyuna ve muhalif tüm siyasi partilere sendika ve meslek örgütlerine bir çağrı da bulunmalıdır .
ÇAĞRI NELERİ İÇERMELİDİR?
UZATMADAN AÇIKLAYALIM.
GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLEMENTER SİSTEME DÖNÜŞ, DEMOKRASİ ve ANAYASAL HAKLAR'ı temel almalıdır.Bunun yanında varolan tüm ayrılıklar derin dondurucu da bir süre bekletilmelidir. 
Önemli olan başarı elde etmektir.Böyle bir girişim toplum üzerinde ki korku bulutunu dağıtır,topluma geleceği için cesaret verir.Toplum sorunlarına sahip çıkarak çözüm üretme becerisini kazan(dır)abilir.
YORUM VE ÖNERİLERİMİZ;Artık hemen hemen herkes,gidişin yönünü belirlemekte ve sorunları doğru tespit edebilmektedir.Tek adam yönetimi ve anayasal kurumların etkisizliği gün gibi ortadadır.Artık durum degişmistir.Sorun çözen, bu çözüm yollarını kitlelerle paylaşan ve kitleleri inandıran yol ve yöntemler gerekmektedir.Büyük  umutlarla geleceğe bakarken,topluma hareket ve ivme kazandıran 
doğru ve akılcı yöntemler;"Zor da olsa mutlaka sürecin halkın lehine gelişmesini sağlayacaktır."
 
 *UMUT YAŞAMAKTIR,
 *YAŞAMAK UMUDUN GERÇEKLEŞMESİNİ SAĞLAR..