fbpx BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE İYİ UYGULAMALAR | Mamak Havadis

BAĞIMLILIK TEDAVİSİNDE İYİ UYGULAMALAR

Psikoaktif maddelerin bağımlılığı tedavisi olan kronik ve ilerleyici bir hastalık olmasına rağmen; bağımlı hastalar, tedavi merkezlerine ulaşım ve nitelikli bir tedavi hizmeti alma konusunda belli zorluklarla karşılaşıyorlar. Avrupa Uyuşturucu İzleme Raporlarına göre, yasadışı madde kullanımına bağlı gelişen sağlık sorunları ve ölümler ülkemizde hızlı bir artış göstermektedir. Bu alandaki sağlık hizmeti açığı öngörülerek, Özel Lara Anadolu Hastanesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) kurulmuştur.  Yaklaşık 4 yıldır bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış bağımlılık tedavilerini uygulayarak, yüzlerce bağımlı hastaya yatarak ve ayaktan şifa dağıtmaktayız. Öncü bir AMATEM kliniği olarak; bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış üç ay etkili enjeksiyon ve uzun etkili ilaç tedavileri uyguluyoruz. Bu yolla, hastaların madde aşermesini ortadan kaldırarak hastalarımızın yeniden hayata tutunmalarını sağlıyoruz. Bağımlılık tedavisinin etkin bir şekilde uygulanması ve bağımlılığı olan bireylerin topluma kazandırılmasına yardım ediyoruz.

Bağımlılık tedavisinde bu çığır açan yeni tedavi yaklaşımı çok kıymetlidir. Çünkü, diğer kronik ilerleyici tıbbi hastalıklar (diabet ve hipertansiyon vb) için böyle bir tedavi olanağı mevcut değildir. Dileriz bir gün, o hastalar da her gün ilaç almak yerine üç ayda bir ilaç alarak sağlık kazanma şansına sahip olurlar.  

Merkezimiz, ülkemizin bağımlılık alanında önde gelen isimlerinden birisi olan psikiyatrist Dr. Fatıma Mükerrem GÜVEN’in sorumluluğunda kurulmuştur.   15 yılı aşkın süredir bağımlılık tedavisi alanında hizmet vermiş, bireysel ve grup terapileri uygulamaları konusunda deneyimli; Avrupa Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Birliği tarafından onaylı bir bağımlılık terapisti ve eğiticisi olan; Akdeniz Üniversitesi Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma ve Uygulama Merkezi AMBAUM'da 4 yılı aşkın süre sorumlu uzman hekim olarak görev almış; yatarak ve ayaktan bağımlılık tedavisinde (arınma ve rehabilitasyon) konusunda deneyim sahibi;  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetlerinin bağımlılık alanında çalışacak personelin eğitimlerinde görev alarak, pek çok nitelikli profesyonelin yetişmesine katkıda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.

Antalya ilinin ilk ve tek özel AMATEM ‘i olan merkezimiz; polikliniği ve 13 yataklı Detoksifikasyon ünitesi ile hizmet vermektedir. Özel Lara Anadolu Hastanesi AMATEM’de; iki bağımlılık psikiyatristi, bir psikolog, bir sosyal çalışmacı, 6 hemşire ve bir tıbbi sekreter görev yapmaktadır.

Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Uzman Dr. Mükerrem GÜVEN