fbpx Baldaki benzersiz polen imzaları, sahte bir endüstrinin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. | Mamak Havadis

Baldaki benzersiz polen imzaları, sahte bir endüstrinin üstesinden gelmeye yardımcı olabilir.

1

Baldaki benzersiz polen imzaları, sahte bir endüstrinin üstesinden

Çoğunlukla yerel bitki örtüsünde yiyecek arayan evcilleştirilmiş  Anadolu, Kafkas, İtalyan  bal arılarından üretilen Türkiye balı benzersizdir. Mikroskop altında, çoğu Türkiye bal numunesi diğer ülkelerde üretilen ballardan ayırt edilebilir.
Türkiye balında bulunan polenlerin ilk sistematik incelemesi olan çalışmanın sonucu budur.
Çok sayıda işlenmemiş bal örneğinin polen içeriğini araştırmak için arıcılarla  işbirliği yapıldı. Eşsiz bir doğal bitki örtüsü karışımının Türkiye balına kendine özgü bir polen imzası verdiği görüldü.
Özellikle zeytinyağı, kahve, safran ve bal gibi yüksek değerli yiyecekler olmak üzere "sahte" veya karıştırılmış yiyeceklerle ilgili korkular büyüdükçe, Türkiye’nin yüksek kaliteli ürünler için uluslararası itibarının korunmasında büyük fayda var.

Bal ne yapar?
Bal, arılar tarafından çiçeklerin şekerli nektarından yapılır, ancak nektar çok miktarda polen içerir. Bal arıları, nektar ve polen toplamak için ayrı ayrı yolculuklar yapsalar da, balda bulduğumuz polen, çoğunlukla çiçeğin içinde ya da arı nektarı toplarken nektara “dökülerek” ortaya çıkmıştır.
Tipik olarak, tek bir kovandan üretilen bal, her biri farklı bir bitki türü veya yakından ilişkili türler grubu tarafından üretilen 5 ila 30 farklı polen türü içerecektir.
 

1

Melissopalinoloji olarak bilinen baldaki polen çalışması, bal örneklerinin coğrafi veya botanik kökenlerini belirlemek için balların polen bileşimindeki farklılıkları kullanır.

Melissopalinoloji Avrupa'da yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak daha önce Türkiye balının polen içeriğine ilişkin sistematik bir araştırma yapılmamıştır. Melissopalinologlar, genellikle 10-50 mikrometre boyutunda olan tek tek polen tanelerini tanımlamak için bal örneklerini mikroskop altına koyarlar. Botanik kökenlerini belirlemek için şekillerini, boyutlarını, yüzey dekorasyonlarını ve diğer morfolojik özelliklerini inceliyoruz.
Sahte bal
Sahte gıda, hem tüketiciler hem de üreticiler için büyüyen bir tehdittir. Türkiye tarım ürünleri, yumurtadan bebek mamasına kadar her şey için bir dizi gıda güvenliği skandalı yaşayan ülkelerde giderek daha değerli kılan iyi bir üne sahiptir.
Gıda kalitesiyle ilgili ulus ötesi belirsizlik ışığında, Ülkemizdeki çiftçiler ve diğer gıda üreticileri, bal da dahil olmak üzere gıda ürünlerimizin kökenini doğrulamak için daha iyi yöntemlere ihtiyaç duyuyor.
Melissopalinolojinin devreye girdiği yer burasıdır. Balın hangi bitkilerden (ve dolayısıyla hangi bölgeden) geldiğini söylemekle kalmaz, aynı zamanda melissopalinoloji, balın tahıl şuruplarıyla seyreltilip seyreltilmediğini görmek için de kullanılabilir - yaygın bir sahtecilik taktiği.
Türkiye balını ayırt etmek
Türkiye balının çoğu, yerel bitki örtüsünün içine veya yakınına yerleştirilen arı kovanlarından üretilir. Ülkenin Ege, güney ve doğu kısımlarında, burası çoğunlukla çeşitli çiçek türlerinin veya Çam,sakız ağaçlarının hakim olduğu ormanlar ve ormanlık alanlardır. Bu nedenle, Türkiye ballarının büyük çoğunluğunun çok sayıda çiçek  poleni içermesi ve bazı balların birkaç başka polen türü içermesi şaşırtıcı değildir.
Bununla birlikte, bir dizi çiçek türü, değerli nektar kaynakları oldukları diğer tropikal ve subtropikal ülkelerde yaygın olarak yayılmıştır. Bazen yerel bal arıları için baskın nektar kaynağıdırlar.
Bu nedenle, Türkiye ballarının kökenini doğrulamak için polen analizini kullanmak istiyorsak, yalnızca tek çeşit polenin varlığı yeterli olmayacaktır. Tek çeşit bir polenle dolu bir bal yığını, İspanya, Brezilya veya Çin'de eşit derecede üretilebilir.
Ancak polen içeriğinin Türkiye ballarını başka yönlerden ayırt edici kıldığı ortaya çıktı. Türkiye ballarının - hatta bazıları çalılık arazide değil, tarım arazisinde üretilse de - tipik olarak Çam cinsini temsil eden birkaç polen türü içerdiğini, ayrıca değişik endemik bitkilerin polenlerini içerdiği ortaya çıkmıştır.