fbpx BAYRAM VE KURBAN İKİLEMİ | Mamak Havadis

BAYRAM VE KURBAN İKİLEMİ

Uzm.Dr. Mustafa TORUN (Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı)               

Cafer Keskin(Eğitimci-Yazar)

Et paylaşımında anlaşamayanlar,kavga ettiler üç kişi bıçakla yaralandı.
Kurban kesim yerleri doldu taştı,vatandaş kurbanını hijyensiz ortamda,adeta dağ başında kesti .
Başta Ankara Şehir Hastahanesi olmak üzere bir çok hastahane acil servisi kurban keserken, kendini yaralayanlarla dolmuş  taşmış. İleride Şarbon ve Örf gibi zoonotik hastalıklarda  çabası.. 

Elbette "Kurban Bayramı bu görüntülerden ibaret değil." Bu konuda elimizde araştırma olmasa da "Kurallara uygun davrananlar umarız çoğunluktadır."
Pandemi koşulları ve yoksulluğun diz boyu arttığı günlerden geçiyoruz değerli dostlar..Karın tokluğuna çalışan milyonlar,işsiz yüzbinlerce Üniversite mezunu,kütüphaneye ayıracağı paranın dört misli reklam harcaması yapan "Vakıf üniversiteleri." Üstelik öğrenci başına düşen kitap sayısı biri bile zor bulan bu Üniversitelerden mezun olan gençler. Vay halimize!
İnançların gereği yerine getirilmeli.Ancak bu gereklilik sadece doğada var olan suçsuz,çaresiz,eli kolu bağlanmış canlıları keserek mi yerine getirilir?Biraz insaf! Vicdanımızı ön plana alarak düşünelim.
Canlılara kıymak ve kan akıtmak yerine daha anlamlı yollar bulunamaz mı?
Bizim düşüncemize  göre bu sorunun yanıtı çok kolay.
Amaç ve  buradaki can alıcı nokta kurbanı paylaşmaktır.Yoksulun ve evine et girmeyen konu komşunun varlığını hissetmektir.Burada sorun yok.Anlaşarak,ayrışmadan uzlaşıp ortak nokta bulabiliriz.Ancak amaç kurban etini derin dondurucuda,kışlık yiyecek olarak bekletmek olmamalıdır. Burada belirtmekte yarar var.Madem doğrulardan bahsedeceğiz.Gelin doğruları çekinmeden söyleyelim.Doğrunun ölçütü ve göstergesi yaşanılan pratikler ise,maalesef birçok kişinin  böyle davrandığını,etlerini paylaşmadığını, bırakın yoksulları komşusuna bile etini vermediği bilinen bir gerçektir. 
Peki kurban eti yerine,çevrenizde mutlaka var olan yoksul ve gerçekten ihtiyacı olan kişi yada ailelere yardım yapmak,kurban kesmekle aynı anlamı taşımaz mı?
Ya da yedi kişi bir araya gelerek kurban kesmek yerine,bir yoksul üniversite öğrencisine yardım etseler,aynı amacı sağlamazlar mı?
Koşulları doğru değerlendirmek ve TOPLUM DAYANIŞMASINI,hayatımızın temel ilkelerinden biri haline getirme görevimizi unutmamalıyız.
İnsan,sadece kendinin değil,başka canlılarında yaşam hakkını savunmalıdır..
 İnanç gereği yapılması gereken davranışları  daha değerli amaçlar için kullanmalıyız.
Bu hem dayanışma DUYGUMUZU hemde canlıları koruma içgüdümüzü güclendirir.
Herkese barış ve sevgi dolu güzel bayramlar diliyoruz.

En acıktığın anda dumanı tüten bir somunun köşesini bölmek,                                   
korktuğunda güvendiğine sarılabilmek,dara düştüğünde dost kapısını çalabilmektir BAYRAM(Can Yücel).

Sevgiler..