fbpx BAYRAMLAR ARTIK BAYRAM OLSUN! | Mamak Havadis

BAYRAMLAR ARTIK BAYRAM OLSUN!

Evet, bugün dünyada yaşayan milyonlarca müslüman bayram yapacak ve mensup olduğu dinin vecibesi olduğu için kurban kesecek. Sizce bir canlının, başka bir canlının yaşamına son vermesi gerçekten bayram olabilir mi?

Peki; dünyada, hangi yöntemle olursa olsun, devletleri yönetme erkini eline geçirmiş olanların, yönettikleri ülkeler de yaşayan, farklı etnik köken, dini inanış, felsefi ve siyasi düşünce mensuplarını yok etmeleri, başka ülkelerin halklarını düşman gibi gösterip, ekonomik çıkarlar için başlattıkları iç ve dış savaşlarla dünyayı cehenneme çevirmelerinin yani sıra insanlığın sahip olduğu değerleri yok etmeleri, doğayı tahrip ederek, diğer canlıların yaşamına son vermeleri mi bayram?

Acaba, devletleri yönetenlerin, kendileri gibi düşünmeyenleri işkencelerden geçirip, cezaevlerine tıkmaları veya ortadan kaldırmaları mı bayram?

Sizce, İnsanoğlunun sebep olduğu en büyük felaket olan savaşın, asker sivil, kadın, çocuk, yaşlı demeden yüzbinlerce insanın ölmesine, milyonlarcasının ise yerinden yurdundan olmasına ve başka ülkelerde yoksulluğun pençesinde inlemelerine yol açmaları mı bayram? 

Yoksa, çocukların geceleri yatağa aç girmeleri, gündüzleri ise okula gidip okumak veya oyun oynamak yerine ekmek parası için çalışmak zorunda kalmaları mi bayram? 

Ya da, bir avuç sermayedarın çıkarları uğruna, kapitalist sistemin milyarlarca insanı, işsizliğin, yoksulluğun, salgın hastalıkların, pençesinde inletmesi ve bir avuç sermaye sahibi ile yönetenlerin zevkü sefa içinde yaşamaları, kadınların tecavüze ve kadın cinayetlerine, işçilerin ise alınmayan tedbirleinden dolayı iş cinayetlerine kurban gitmeleri mi bayram?

Veya, rant uğruna, doğanın tahrip edildiği, insanların sağlıklı hava solumalarının, zehirsiz su içmelerinin, sağlıklı gıda tüketmelerinin ve yaşanabilir bir çevrede yaşamalarının bile imkansız hale gelmesi mi bayram?

Son olarak, katillerin, hırsızların, tecavüzcülerin, tacizcilerin kahraman, hakkını arayanın, adalet isteyen ile emeğinin karşılığını isteyenin hain ilan edilmesi bayram olabilir mi?

Elbette hiçbiri değil. Ve ne yazık ki, tüm bunlar, bugün yaşadığımız ülkede de, dünyada da yaşanıyor. O zaman biz neyin bayramını kutlayacağız.

Tabii ki, insanları ayrıştıran, birbirine düşman eden ve bundan rant sağlayan, hakimlerin dedikleri bayramı değil; insan olmanın, insan kalmanın, umudun, sevginin, dostluğun, dil, din, ırk, cinsiyet, felsefi ve siyasi düşünce farkı gözetmeksizin tüm insanların, barış içinde güzel günlerde, birlikte yaşamaları ve emeğin karşılığını alması kavgasında, omuz omuza ve yürek yüreğe olmanın, gelecek kuşaklara, yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmanın, dünyanın sadece bize ait olmadığını tüm canlıların ortak yurdu olduğunun bilincinde olmanın ve bunun için mücadele etmenin bayramını kutlayacağımız günlere ulaştığımızda gerçek bayramı kutlayacağız. 

İşte o güzel gelecek günlerin gerçek bayramları hepimize kutlu olsun. 

Sevgi, barış ve dayanışma ile,

                                                                Veli Beysülen