fbpx Böleyim Derken Bölünen Amerika | Mamak Havadis

Böleyim Derken Bölünen Amerika

Günlerdir Türkiye ve dünyada ABD seçim sonuçları ve geleceği tartışılıyor. Geçmişte ABD oyunlarıyla mazlum milletlerin başına gelenler, şimdi Amerika’nın başına geliyor. Onun için Amerika’nın önünde istikrarlı ve iyi bir gelecek yok. Aksine iç çatışmalara sürüklenen bir süreç bekleniyor, çatışmalar ve olaylar şimdiden başladı bile.  Hiçbir dönem ABD seçimleri kamuoyunda bu kadar tartışılmamıştı, kendi içinde de bu denli bölünmeye ve tartışmaya yol açmamıştı. Öyle ki mahkemelik olacak kadar. ABD iki büyük zorlukla karşı karşıyadır.

  1. Kendi içindeki siyasi ve ekonomik kriz
  2. Dünyadaki saflaşmada yalnızlaşması, eski rekabet ve yayılma gücünü kaybetmesi.

Seçim sonuçları henüz kesinleşmemesine rağmen görünen o ki,  Joe Biden kazanmış gibi görünüyor. Biden Amerika’nın sorunlarını çözemeyeceği gibi, daha da zora sokacak, daha emperyalist, yayılmacı, işgalci ve mazlumlar karşıtı siyaset izleyecek. Ortadoğu ve Türkiye ise onun için ayrı bir ilgi alanıdır. Biden, Amerikan derin devleti, savaş tacirleri, büyük sermaye ve finans merkezlerini temsil etmektedir. Çekmesinde Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Ege, Suriye, Irak dosyaları ilk sıradadır ve acil durum teşkil etmektedir. Özellikle Kıbrıs ve Ege’deki müdahaleci  tutumu  1970’li yıllara dayanmaktadır. Onun, özellikle Türkiye için sicili kabarıktır. Daha Ocak 2020’de “Türkiye’ deki muhalefetle birlikte Tayyip Erdoğan hükümetini darbeyle değil seçimle devireceğim” diyecek kadar küstahlaşmıştır. Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar, Doğu Akdeniz’de Tramp’tan daha yayılmacı ve Türkiye karşıtıdır. Türkiye ve bölge,  Biden’le daha sert kapışacak. Peki bu kapışmanın sonucu ne olacak? Dünya’daki saflaşmaya bakıldığında hiçbir güç Amerika’yı kurtaramaz. En güçlü olduğu dönem geride kaldı. O zaman bile istediğini yapamadı. Bugün Irak, Suriye, İran, Türkiye, Azerbaycan, Doğu Akdeniz’de emellerine kavuşamadı. Ayrıca karşısında kendisiyle her açıdan yarışabilecek Çin, Rusya gibi güçlü ülkeler var. Avrupa ülkeleri de eskisi gibi desteklemiyor. Onun için bu kapışma sonucunda yenileceği kesindir. ABD’nin önünde iki yol var. Ya bölgeden tamamen çekilerek bölge ülkeleriyle karşılıklı eşit ilişkiler temelinde dost olacak, ya da bu krize, içindeki saflaşmanın, ekonomik krizin kurbanı olacak ve kendisi bölünecek. O bakımdan “ABD seçim sonuçlarından bize ne, Tramp- Biden fark etmez ikisi de aynı, değişen bir şey olmaz” gibi bir yaklaşım doğru olmaz. Siyaset yapıyoruz, siyasette güçler, dengeler, farklılıklar diye kavramlar var. Savaşlar da bu kavramlarla yürütülür ve kazanılır. Evet açık söylüyoruz, Biden, Tramp’tan daha tehlikelidir. Bunu önümüzdeki süreçte yaşayarak göreceğiz.

BÖLGEDE VE TÜRKİYE’DE BİDEN’İ DESTEKLEYENLER:

Başta İsrail olmak üzere, Yunanistan, Rum kesimi, Ermenistan, HDP/PKK, FETÖ, CHP, İyi parti, Davutoğlu, Babacan, Sözcü, Cumhuriyet gazeteleri, bazı köşe yazarları. Sözcü gazetesi sıkılmadan daha da ileri giderek, “Dünya’nın patronu ABD” manşetini attı.

Her akşam TV kanalları bu tartışmalara konu oluyor. Bir bakıma iyi de oluyor. Kimin daha Amerikancı, kimin tarafsız, kimin Amerika’ya karşı cepheden mücadele ettiği ortaya çıkıyor. Daha da önemlisi kimin işbirlikçi olduğu ortaya çıkıyor. Bu tartışma aynı zamanda ABD karşıtlığını güçlendiriyor. Şimdi bir anket yapılsa daha güçlü oranda ABD karşıtlığı çıkar. Onun için seçimler aslında tam zamanında, ABD’in zayıf olduğu, bu kadar tartışıldığı dönemde yapılmış olması da iyi olmuştur. Peki kendini “solcu, Atatürkçü” diye adlandıran, ama Biden’ e toz kondurmayan, onu adeta demokrasi kahramanı görenlere ne demeli? Sanki Biden yeni siyasete atılmış biri, sanki 47 yıllık siyasi geçmişi ve misyonu yokmuş, sanki Türkiye’yi tehdit etmemiş, sanki İsrail, PKK, FETÖ, Ermenistan’ı desteklemiyormuş, sanki 15 Temmuz darbe kalkışmasında rolü yokmuş. Ama biz gerçek Atatürkçüler ve devrimciler olarak şunu çok iyi görüyoruz,  Joe Biden’in temsil ettiği ABD emperyalizmi işbirlikçileriyle birlikte yenilecek, tıpkı Kurtuluş Savaşı’nda olduğu gibi.

Onun için hepinizi uyarıyoruz; Biden’in kaderini paylaşmayın, Türkiye cephesinde yer alın.