fbpx BU SON ÇIKIŞ MI? | Mamak Havadis

BU SON ÇIKIŞ MI?

Uzm. Dr.Mustafa TORUN

Cafer KESKİN(Eğitimci-Yazar)

CHP'nin 37.Kurultayında "Dağ fare doğurdu"demiştik. Çok yanılmışız,,"İNCE"doğuracak gibi..
Sayın İnce,24Haziran2018 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde büyük kitlelerin umudu olmuştu.Ankara,İzmir ve İstanbul da olağanüstü mitingler yaparak,bu iş bitti noktasına getirmişti. İlk kez umud gerçeğe dönüşüyor izlenimi ağırlık kazanmıştı.
Ancak seçim gecesi,kayboluşu ve "adam kazandı"diyerek erken havlu atması itibarını yerle bir etmişti. 
Geçen sürede,önceden Sayın Kılıçdaroğlu'na karşı "Kesinlikle Genel Başkan adayı olmam"  dediğini unutarak,olağanüstü kurultay hazırlığına girdi. Maalesef sonuç elde edemedi.
CHP Genel Merkez yönetimi gereken önlemleri alarak,"Mlletvekili,Belediye Başkanlıkları ve üst kurul delegeleri" arasındaki "İNCE'cileri"tasfiye etmeyi başararak, 37.Kurultayı "İNCE'siz"gerçekleştirdi.
Bu günlerde yeni parti kurma hazırlığına girişeceği yaygın biçimde kamuoyunda tartışılmaktadır.
Eğer bu davranış parti içinde bir Cumhurbaşkanlığı pazarlığı değilse, sonucun çok iyi olmayacağını düşünüyoruz. 
Yeni partinin kuruluşu,CHP'nin bulunması gereken çizgiden daha sağa yönelmesinin nedeni olur. Öncelikle.CHP'yi neoliberal politikaların kucağına zorunlu olarak döve döve  itekler(Gelecek ve Deva Partileri ile gücünü yitiren dostluk).
Sayın İNCE'nin 2018 Haziran'ından sonra güçlü bir ekiple yeniden Cumhurbaşkanlığı seçimine hazırlandığı bilinen bir gerçekti.
Ancak CHP içinde  Sayın KAFTANCIOĞLU'nun İstanbul İl Başkanı olması ile atağa kalkan ""10Aralık Hareketi" kurultayda ki ağırlığını belirgin ölçüde hissettirmiş oldu.Bu gelişme yeni parti girişimini hızlandırdı.
Sayın İNCE'nin umudu da çökmüş oldu.
Bu ifade ettikleriniz bir durum tespiti olup, taraftar olarak bunu yazmıyoruz.Zaten görünen köy klavuz istemez..
Ancak yaklaşık onsekiz yıllık iktidar ve  Cumhurbaşkanını demokratik yoldan seçim ile değiştirmek gerekiyorsa, bunun en önemli ayağı hiç kuşkusuz CHP ve içindeki gelişmelerdir.
CHP ve Sayın İNCE'nin önünde tek bir yol vardır.Oda "SOL SOSYAL DEMOKRAT" bir parti programı ve buna uygun olarak davranacak liderlik kadrosudur.
Bu temel doğruya gelemeyecek ve bu gerçeği kavrayamayacak olan CHP ve Sayın İnce, son tahlilde kendilerine değil,rakiplerine hizmet etmiş olurlar.
CHP ve Sayın İNCE'nin hedefinde önce kendi DOSTLARI OLMALIDIR .
Gün ayrışmak değil,birlik olmak günüdür.İnanın ki şu yazıyı bile yazarken sözcüklerimizi ince elekten geçirdik.Aman hata yapmayalım ayrışma olmasın diye. Sol Sosyal Demokrat bir yapının ihtiyacı gün gibi ortadadır. 
Bu yapının oluşması,farklı parti ve çevrelerle ittifakın engeli değil, aksine ittifakın daha sağlıklı olmasının nedeni olur.
Burada düğümü çözecek,öncelikle Sayın Kılıçdaroğlu'dur.Çevresinde var olan giderse gitsin mantığı ile hareket eden en yakınındaki lere kulak asmadan önce CHP'yi gerçek DOSTLARIN buluşma merkezi haline getirmelidir. Peki olabilirmi bu? Zor olduğunu biliyoruz ama ENSEYİ KARARTMAMAK GEREKİR.
Sonrası gelir.Bu olguyu gören Sayın İnce'de üzerine düşeni mutlaka yerine getirmelidir.
Çözülerek,ayrışarak büyümek mümkün değildir.
Parti ayrıştırılarak iktidar olunmaz.
Son sözümüz de Sayın Kılıçdaroğlu'nun yakın çalışma arkadaşlarınadır.Lütfen,kendinizi değil,halkı ve ülkeyi düşünün. LÜTFEN, LÜTFEN, LÜTFEN! BU SON ÇIKIŞTIR!

Bütün iyi kitapların sonunda,
Bütün gündüzlerin,
Gecelerin sonunda...
Meltemleri senden esen,
Soluğu senden olan,
Yeni bir başlangıç vardır..