fbpx CHP'NİN 37.OLAĞAN KURULTAY HEYECANI | Mamak Havadis

CHP'NİN 37.OLAĞAN KURULTAY HEYECANI

Uzm.Dr. Mustafa TORUN

Cafer KESKİN( Eğitimci-Yazar)

Kurultayın 25-26 Temmuz 2020'de yapılacağı açıklandı.
Kurultayın ülkeye ve partiye ne kazandıracağına gelin beraber bakalım.
Öncelikle kamuoyunun görüşünün 31 Mart  2019 yerel seçimlerinde elde edilen başarının;Sayın Kılıçdaroğlu'nun tartışmasız yeniden Genel Başkanlık yarışını kazanacağı yönündedir.
Ancak bilinen somut bir gerçek de var ki,CHP'nin hâlâ yüzde 23-26 bandını aşamadığıdır.Bu durum;
 genel ve yerel seçimlerin birbirinden ayrı ve farklı koşullara sahip olduğunu göstermektedir .
Elbette,yerel seçim taktiklerin de sayın KILIÇDAROĞLU başarılı olmuştur.Ancak unutmayalım ki,koşullar bunu zorunlu kılmıştır.Bu gerçeği aklımızdan çıkarmayalım. Diğer yandan İktidar partisinin yenilmesini isteyenler; tek tek bunu başaramayacaklarını biliyorlardı.  Tek çareleri sandıkta birleşmekti.Bunu gerçekleştirip, meyvesini Sayın KILIÇDAROĞLU'nun yemesine yardımcı oldular.
Eğer tüm başarı sadece Sayın Kılıçdaroğlu'na ait olsaydı, CHP'nin oy oranının da  artması gerekmez miydi?Ama olmadı.
Öyleyse  durum farklı.
Başarı elbette;Genel Başkan,Parti Meclisi,İl ve İlçe örgütlerinin yapısı ve mücadelesi yanında, doğru bir parti programının da olmasıyla yakından ilişkilidir.
Sayın Kılıcdaroğlu;Adalet Yürüyüşü,Yerel Seçimlerdeki Başarısı ve daha yumuşak bir muhalefet üslübu ile tartışmasız CHP GENEL BAŞKANI olmayı sağlayabilmiştir.Ayrıca risk almayı da çok sevmez.
Ancak bu başarısı malesef Türkiye Lideri olmasına yetmemiştir.Liderlik,risk almayı ve buna uygun davranmayı da gerektirir.
Anketler ve olgular CHP'nin oy oranın hala artmadığını doğrulamaktadır. 
Türkiye Halkı,kendi adına KAHRAMANLAR arar,bu kahramanlığı gördüğü kişiye de adeta taparcasına sahiplenir.Maalesef Sayın Kılıçdaroğlu bu özellikleri 15-16 Temmuz'da da bir tankın üzerine çıkarak  gösteremedi.Kişiliğine ve kibarlığına hiçbir diyeceğimiz yok. Ayrıca kişilik olarak çok seviyoruz ve  saygı da maalesef
Koşullar ve Sayın Kılıçdaroğlu;CHP'yi sağ bir limana yanaştırdı.Limana atılan demir ne kadar kalır onu da bilemiyoruz.
Bizce  CHP;bu sağ limandan,halkçı,eğitim ve sağlıkta kamucu ve ezilenden yana "Ne ezen ne ezilen, halkça bir düzen"şiarına sarılıp, büyük bir özgürlük mücadelesi başlatarak kurtulabilir. Büyük kitlelerin yeniden umudu olabilir.
Bu da öncelikle Genel Başkana ve parti programına bağlıdır. 
Korktuğumuz ise,tartışmasız ve covit-19 gölgesinde geçecek olağan kongre;Sayın genel başkana koşulsuz destek vererek, erken yada zamanında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması  durumunda,korkumuz Sayın Abdullah Gül'ün millet ittifakının ortak aday olması kulvarını yeniden açmasıdır.Bu olasılığı geçen seçimde çokça isteyen, ama başaramayan Sayın Kılıçdaroğlu'nun bu arzusunu yerine getirebilecek koşulları yaratması umarız yine gerçekleşmez.
CHP'nin amacı muhalefeti güçlendirmenin ötesine geçmeli ve iktidar olmayı amaçlamalıdır.Bunun içinde söz de değil, program ve pratikte doğru davranmalıdır.
İYİ PARTİ elbette iktidar olmak için uygun bir eş olabilir.Ancak her parti kendi doğruları ve gerçekleri ile topluma gitmelidir.
 CHP; "Cesur,akılcı ve emekçi halkın çıkarını savunan bir yol bulmalı, buna uygun davranmalıdır."
Tercihini mutlaka GENİŞ HALK KESİMLERİNDEN YANA KULLANMALI,sol bir parti olma niteliğini netleştirmelidir.
İttifak örgüsünü açık,net ve her ittifak ortağını  önemseyen ve kamuoyunda resmileştiren doğru bir yöntem uygulamalı,açık ve net olmalıdır.
"NE KIZI VER NE DE DÜNÜRÜ KÜSTÜR"tavrı; Sayın Kılıçdaroğlu'nun genel bakışını  gösterir.Bunu çok iyi biliyoruz.Bu anlayış umarız CHP'yi hiç olmayacak mecralara sürüklemez.Sevgiler..

YAŞASIN İNSANCA VE DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ!