fbpx CİNSEL  İSTİSMAR - 11 | Mamak Havadis

CİNSEL  İSTİSMAR - 11

İstismar çeşitlerinden cinsel istismarın tanımı neymiş bakalım?

Psikolojik ve sosyal gelişim olgunluğuna erişememiş 0-18 yaş arası çocuklara kendinden büyük, aile, akraba ya da çocuğa bakan kişiler tarafından cinsel haz almak amaçlı zorla yada kandırılarak cinsel etkileşime geçilmesidir.

Cinsel istismar çeşitleri de var. Bunlar:

*Ensest ilişki: Birinci derece yakınlar tarafından uygulanan, dini ve ahlaki açıdan yasak olan kişilerin istismarıdır. Toplumda ve hukuki açıdan yasak olması aile içinde gizli tutulmasına neden olmaktadır. Ör: babanın kızına, ağabey ile kız kardeş arasındaki cinsel yaklaşım….

*Cinsel organ gösterme, sürtünme

*Çocuğu soyup haz duyarak seyir etme

*Çocuğa cinsel içerikli görüntü izletip, onu kışkırtmak için sözler söyleme “bunu görüyor musun? Sen onun gibi değilsin, daha güzelsin, bakalım mı?.....

Bu davranış ve sözler çocuğun yaşına uygun olmadığı için travmatik duygular yaşamasına neden olur. Cinsel istismara kızlar kadar erkek çocukları da maruz kalır fakat bildirilmez. Cinsel istismarı çocuğa yakın kişiler uyguladığı için aile bireyleri  içinde çok fark edilmez yada üstelenmez. İstismarcı bunu çocukluğunda yaşadığı için ya öç alır ya da ev içinde şiddet unsuru onu tetikler.

Peki yaş gruplarında istismar belirtileri neler olabilir?

*0/3 yaş da sürekli ağlama, korkma, uyku ve yeme bozukluğu

*3/6 yaş da parmak emmeye başlama, cinsel organıyla sürekli temas, anne yada bakımını yapan kişiye aşırı düşkünlük

*6/12 yaş da okula gitmeme isteği, akranlarıyla isteksiz oyun, ağlama krizleri, kendine yapılan cinsel istismarı küçük bireylere uygulama isteği

*12/18 yaş da ise; korkularının oluşması, evden ve okuldan uzak kalma isteği, uyuşturucuya merak sarması, cinsel isteğinin artması, sürekli genital enfeksiyona maruz kalması  gibi…

Biz annelere düşen; çocuğumuzu sürekli gözlemlemek, banyo esnasında çocukta, genital  bölgesinde kızarıklık olup olmadığını kontrol etmek, küçük yaş grubuna davranışına, yetişkinlerle konuşmasına, televizyon – tablet gibi teknolojik cihazlarda nelere baktığına dikkat etmeliyiz. Sürekli çocuğumuz ile sohbet halinde olmalıyız. Çocuğumuza iç çamaşırı ile kapanan yerlere kimsenin dokunmaması, gösterilmemesi konusunda bilgilendirici açıklamalar yapmalı, özeli olduğu yanında biz olmadan doktora bile açılmaması gerektiği konusunda uyarmalıyız. Dokunulduğu taktirde bağırmalarını öğretelim. Tuvalet ve banyo esnasında öz bakım becerisi kazandırın ki kimseye ihtiyaç duymasın. Ergenlerin odasına izin almadan girmeyin! O davranışınız onun özeline kimsenin dokunmaması konusunda ilk adımınız olsun. Size anlattıklarını sakin, yargılamadan dinleyin. En önemlisi ilgi verin, sevin, onun değerli olduğunu hissettirin.

Özelime Dokunma!!!

Hangi yaş grubu olursa olsun insanların sevmeye ve sevilmeye ihtiyacı vardır. Sevgi tılsımdır, bağdır. Çocuklar bunu çok yoğun hissederler. Çocuğunuzla aranızdaki tılsımı kötü niyetli insanların bozmasına izin vermeyin.

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN