fbpx ÇÖKEN ABD | Mamak Havadis

ÇÖKEN ABD

YÜKSELEN ASYA

Kasım Süleymani mazlumlar dünyasının şehididir.

Bir haftadır Ortadoğu barut fıçısı gibi. Olaylar üst üste ve hızlı gelişmektedir.

ABD İran devrim muhafızları Kudüs gücü komutanı Kasım Süleymani’ yi Bağdat’ ta katletti.

İran başından çok sert yanıt vereceğini ve Kasım Süleymani’ nin intikamının çok ağır olacağını duyurdu.

Çoğu devletler ABD’ nin bu saldırısını nefretle kınadılar.

Irak parlementosu oybirliğiyle ABD askerlerinin Irak’ ı derhal terk etme kararı aldı.

Almanya Irak’ tan askerlerini çekeceğini açıkladı.

İran’ da düzenlenen cenaze törenine milyonlar katılarak, İran halkı şehidine sahip çıktı, ABD’ yi ve İsrail’ i nefretle kınadı.

ABD’ nin bu suikasti İran’ ı o kadar derinden yaralamış olmalı’ ki, defin akşamı saldırının gerçekleştiği Bağdat’ taki ABD üslerini vurarak 80 ölü 200’ ün üzerinde yaralı olduğu İran devleti tarafından açıklandı.

6 Ocak günü İran cumhurbaşkanı temsilcisi Vatan partisi genel başkanı Doğu Perinçek’i ziyaret ett, saldırıyla ilgili karşılıklı açıklama yapıldı.

7 Ocak günü Rusya devlet başkanı Putin önce Suriye devlet başkanı Esad ile, ardından 8 Ocak günü Türkiye’ ye gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ la görüştü. Tabi’ ki bu görüşmelerde İran’ daki saldırı, Suriye ve Libya konuları ele alınacak.

Kasım Süleymani mazlumlar dünyasının şehididir, emperyalizm ve siyonizmle mücadele ettiği için katledilmiştir. Bu saldırı mazlum milletleri birleştirmiştir, İran’ ı birleştirmiştir, bütün dünya’ da Amerikan nefretini tırmandırmıştır.

Bundan sonrası için çelişmelerin giderek şiddetleneceğini söylemek için teorisyen olmayı gerektirmez. Pratik gelişmeler ve olaylar göz önündedir. Bölgede gücünü öteden beri kaybeden ABD ve İsrail, bu saldırıyla birlikte iyice itibar kaybetmiştir. Aslında ABD kurşunu kendi kafasına sıkmıştır. Bu saldırı güç kaybeden bir emperyalistin başvuracağı bir yöntemdir. ABD bölgemizde zora düştüğü gibi, kendi ülkesinde’ de zordadır. Ekonomisi zayıflamakta, yayılmacı ve savaş politikasına ciddi bir karşı koyuş gelişmekte, yaklaşan seçim hesapları, en yakın müttefiklerinin bile önemli oranda yalnız bırakmaları. Bütün bu gelişmeler gelecekte ABD’ ye zor günler hatırlatıyor. ABD kağıttan kaplandır. Yükselen Asya dalgası karşısında dayanma şansı yoktur. Türkiye, Rusya, İran, Irak, Suriye, Çin, Libya, Filistin, Katar cepheden karşı. Avrupa ülkeleri uzaklaşıyor ve eskisi gibi desteklemiyor. Onun için ABD’  nin önünde iki yol var. Ya saldırıya devam edecek; bunu devam ettirirse daha büyük darbeler yiyecek ve sonu Vietnam’ dan kötü olacak. Yada bölgeden çekip gidecek, bölge ülkeleriyle bağımsız, karşılıklı saygıya dayalı bir politika izleyecek. Bu ABD içinde, bölge ülkeleri içinde, dünya içinde en hayırlısı olacak.

 

Bir sözümüzde İran karşıtlığı ve Kasım Süleymani karşıtlığı yapanlaradır.

 Deyim yerindeyse bu şahıslar ABD’ nin borazancılarıdır. ABD’ den Tramp’ ı veya Pentagon sözcüsünü getirirseniz ancak böyle konuşur veya yazarlar. Hem milli ve antiemperyalist geçineceksiniz, hem’ de ömrü cephelerde emperyalizmle savaşarak zaferler kazanmış Kasım Süleymaniye saldıracaksınız.” Ama bu saldırıyı kınıyoruz” demenizin en küçük bir kıymeti ve inandırıcılığı yoktur. Aynı ABD Saddam ve Kaddafi’ yi devirirken siz yine ABD’ nin düdüğünü çaldınız. Ama bu millet sizi iyi tanıyor ve sizi af etmeyecektir. Kurtuluş savaşında’ da sizin gibiler vardı. Zavallı ve bir avuçsunuz.

İNCİRLİK ABD’ YE KAPATILMALI

Bütün dünyada ABD karşıtlığı yükselirken tamda zamanı, İncirlik üssü ABD’ ye kapatılmalı, denetimi Türk silahlı kuvvetlerine devredilmelidir. Topraklarımızda yabancı üs ve asker bulunması tam bağımsızlık ve devlet egemenliği anlayışına aykırıdır. Sayın Cumhurbaşkanı; hükümet yetkilileri ve muhalefet partilerinden’ de destek alarak bu konuda ciddi bir diplomasi çalışması yapmalıdır. Milli politika bunu gerektirir. Bu girişim milletin ve bölge ülkelerinin’ de desteğini alacaktır. Başarı şansı’ da yüksektir.