fbpx CORONA VİRUS | Mamak Havadis

CORONA VİRUS

Corona virusların, yüzeylerinde çubuksu uzantıları vardır, bu çıkıntıların tamamı taç şekli oluşturduğu için, latince' de taç anlamına gelen Coronavirus yani taçlı virüs olarak adlandırılmıştır.
Coronaviruslar, Coronaviridae ailesi içinde yer almaktadır. Zarflı ve tek sarmallı RNA virüsleridir, dört sınıfta sınıflandırılırlar. Bu sınıflandırma; Alfa, Beta, Gama ve Delta Coronavirüsler şeklinde olmaktadır. Bu virüs; insan, yarasa, domuz, kedi, köpek, kemirgen ve kanatlılarda bulunmaktadır. Coronavirüslar insanlarda, neden olduğu hastalıklar olarak basit bir soğuk algınlığından ciddi akut solunum sendromuna kadar değişkenlik gösterebilmektedir. İnsan ve hayvanlarda çeşitli derecelerde respiratuar (solunum), enterik (bağırsak), hepatik (karaciğer), nefrotik (böbrek) ve nörolojik (sinir) tutulumlarıyla seyreden klinik tablolara neden olabilmektedir. Corona virsuların yol açtığı enfeksiyonlar tehlikeli ve ağır bir biçimde seyretmektedir. Ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu tip viral enfeksiyonlar ölümle sonuçlanabilmektedir. 
Corona virüslardan korunmak için; öksüren ve hapşıran insanlarla temas etmemek, hastalıktan korunmak için maske kullanmak, özellikle hastalığın yaygın olduğu bölgelerde hayvanlarla temasın önlenmesi, kişisel ve genel hijyen kurallarına uymak, dezenfeksiyon işlemlerine dikkat etmek, insandan insana da bulaşabilen virüsün semptomlar görüldüğünde en yakın hastaneye başvurmak, dinlenme, uyku ve beslenme koşullarına dikkat etmek, et ve süt ürünlerini iyice pişirerek tüketmek ve çiğ besin maddelerini tüketmeden önce iyice ve usulüne göre pişirmek gerekli olmaktadır.
Corona virüs enfeksiyonları belirti olarak; genelde ateş, ishal, iştahsızlık, kilo kaybı
halsizlik, durgunluk, karın bölgesinin şişmesi, görme sorunları, gözün sulanması, gözde renk değişimi, solunum sorunları, nezle, burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı denge gibi sorun yaratan belirtiler, genel psikolojik durumda değişme, mutsuz ve isteksiz ifade şeklinde belirtiler oluşturmaktadır. Bu virüsler bazen zatürre, broşit gibi alt solunum yolu hastalıklarına da yol açabilmektedir. Bu durum, kalp-akciğer hastalığı olan, bağışıklık sistemleri baskılanmış kanserli ve yaşlı kişilerde daha sık görülür.
Corona virüs hastalığı, hafif seyirli olduğunda ilaç tedavisine gerek kalmadan iyileşir. Ancak, bazı belirtileri azaltmak ve hastayı rahatlatmak için ağrı kesici, ateş düşürücü, öksürük ilaçları ile bol sıvı desteği ve istirahat önerilir. Viral enfeksiyon harici hastalığı olan ve durumu ağır olan hastaların hastanede yatarak tedavi edilmeleri gerekmektedir. Ayrıca vücut direnç ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için; A, C ve D Vitamin takviyeleri, lüzumlu mineral ve elektrolit maddeler gerekmektedir. Coronavirüs enfeksiyonuna karşı korumak için mevcut aşı bulunmamaktadır. Ancak genel önlemlere dikkat ederek, enfeksiyon riskini azaltmak mümkün olabilmektedir. Sık sık el yıkama alışkanlığı yaratmak ve hasta kişilerle temastan kaçınmak önem taşımaktadır.
Maalesef günümüzde bilimsel ve teknolojik yönden gelişmiş ülkeler hastalık ajanlarını biyolojik harp unsurları olarak kullanılabilmektedir. Tabii ki; böyle bir durum etik değildir, insani değildir hatta Harp Hukukuna göre yasak olan ve yapılmaması gereken hususlardır ama bazı ülkeler kendisinden başka ülkelerin ilerlemelerini istemedikleri ve hoş karşılamadıkları için ekonomik gücünü engellemek, büyüme hızını yavaşlatmak için bu tip biyolojik ajanların kullanımlarına olumlu bakıyor ve sonuçta da kendi milletleri ulusları da olmak hastalık etkenlerine maruz kalabildiği gibi kıtaları tehdit eden ve bir kıtadan bir diğer kıtaya hastalığın yayılması şeklinde görülen pandemik enfeksiyonlara sebep olabiliyorlar ve dünya insanlarının sağlıklı yaşamlarını tehlike altına sokabiliyorlar. 
Günümüzde Corona virüs enfeksiyonlarının Çin’den ülkemize ve diğer ülkelere bulaşma şeklinde yayıldığına dair haberler yer almaktadır. Böyle dönemlerde, enfeksiyon görülen ülkelere turistik hareketlerin engellenmesi ve hatta tamamıyla durdurulması, sağlık koruma ve karantina işlemlerine yönelik önlem ve tedbirlerin arttırılması çok büyük önem taşımaktadır. Özellikle içerisinde bulunduğumuz kış ayının bu tip tehlikeli enfeksiyonlarına aman dikkat edelim. Enfeksiyonlardan uzak ve sağlıklı günlerde yaşayalım. Tüm okurlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyor. Sağlıklı ve mutlu yaşamlar diliyorum.