fbpx COVID-19 hastalarında bulunan T hücreleri uzun süreli bağışıklık için 'iyi işaret ediyor'. | Mamak Havadis

COVID-19 hastalarında bulunan T hücreleri uzun süreli bağışıklık için 'iyi işaret ediyor'.

1

T hücreleri adı verilen bağışıklık avcıları  (Sarı Rente olanlar), SARS-CoV-2'nin  enfekte ettiği ve kopyalarını yapan

bir hücreyi (yeşil renkte) arayıp bulup ve yok edebilir.

T hücreleri olarak bilinen bağışıklık savaşçıları bazı virüslerle savaşmamıza yardımcı olur, ancak COVID-19'a neden olan SARS-CoV-2 ile savaşmak için önemi belirsizdir. Şimdi, iki çalışma,  enfekte kişilerin virüsü hedefleyen T hücrelerini barındırdığını ve iyileşmelerine yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Her iki çalışma da SARS-CoV-2 ile hiç enfekte olmayan bazı kişilerin bu hücresel savunmalara sahip olduğunu, büyük olasılıkla daha önce diğer koronavirüslerle enfekte olduklarından olduğunu buldu.

Columbia Üniversitesi'nden virolog Angela Rasmussen “Bu cesaret verici bir veri” diyor. Her ne kadar çalışmalar bir SARS-CoV-2 enfeksiyonunu temizleyen kişilerin gelecekte virüsü koruyabileceğini açıklamasa da. her ikisi de “uzun vadeli koruyucu bağışıklığın gelişimi için iyi bir başlangıç ​​noktası” olan güçlü T hücresi tepkileri belirledi. Bulgular ayrıca araştırmacıların daha iyi aşılar oluşturmalarına da yardımcı olabilir.

Gelişmekte olan 100'den fazla COVID-19 aşısı esas olarak başka bir bağışıklık tepkisine odaklanıyorlar:  Antikorlar. Bu proteinler B hücreleri tarafından yapılır ve ideal olarak SARS-CoV-2 üzerine mandallanır ve hücrelere girmesini önler. T hücreleri, aksine, enfeksiyonları iki farklı şekilde önler. Yardımcı T hücreleri B hücrelerini ve diğer bağışıklık savunucularını harekete geçirirken, katil T hücreleri enfekte olmuş hücreleri hedefler ve yok eder. Hastalığın şiddeti, bu T hücresi yanıtlarının gücüne bağlı olabilir.

La Jolla İmmünoloji Enstitüsü'nün immünologları Shane Crotty ve Alessandro Sette liderliğindeki biyoinformatik araçlarını kullanarak hangi viral protein parçalarının en güçlü T hücresi tepkilerini tetikleyeceğini tahmin etti. Daha sonra, hafif COVID-19 vakalarından bu viral snippet'lere iyileşen 10 hastadan gelen bağışıklık hücrelerini ortaya çıkardılar.

Tüm hastalarda, virüsün hücrelerimize sızmasını sağlayan SARS-CoV-2 başak proteinini tanıyan yardımcı T hücreleri vardı. Ayrıca diğer SARS-CoV-2 proteinlerine tepki veren yardımcı T hücreleri barındırdılar. Ve ekip deneklerin % 70'inde virüse özgü katil T hücreleri tespit etti. “Bağışıklık sistemi bu virüsü görüyor ve etkili bir bağışıklık tepkisi veriyor”.

Sonuçlar, Berlin'deki Charité Üniversitesi Hastanesi'nden immünolog Andreas Thiel ve meslektaşları tarafından 22 Nisan'da medRxiv'de bir ön baskı olarak yayınlanan bir çalışmanın sonuçlarıyla doludur. COVID-19 ile hastaneye yatırılan 18 hastanın 15'inde başak proteinini hedefleyen yardımcı T hücrelerini belirlediler.

Ekipler ayrıca SARS-CoV-2 ile enfekte olmamış kişilerin de onunla savaşan hücreler üretip üretmediğine baktı. Thiel ve arkadaşları, enfekte olmamış 68 kişiden kanı analiz ettiler ve % 34'ünün SARS-CoV-2'yi tanıyan yardımcı T hücrelerine ev sahipliği yaptığını buldular. La Jolla ekibi, 2015-2018 yılları arasında toplanan kan örneklerinin yaklaşık yarısında, mevcut pandemi başlamadan çok önce bu çapraz reaktiviteyi tespit etti. Araştırmacılar, bu hücrelerin muhtemelen soğuk algınlığına neden olan dört insan koronavirüsünden biri ile geçmiş enfeksiyon tarafından tetiklendiğini düşünüyor; bu virüslerdeki proteinler SARS-CoV-2 proteinlerine benzemektedirler.

Sonuçlar, Iowa Üniversitesi'nden viral immünolog Steven Varga, “Nüfusun büyük bir kısmının virüsle başa çıkabilmesinin bir nedeni, soğuk algınlığı virüslerine maruz kaldığımızdan bir miktar küçük bağışıklığa sahip olabileceğimizdir” diyor. Bununla birlikte, çalışmaların hiçbiri, çapraz reaktivitesi olan kişilerin COVID-19'dan hastalanmadığını tespit etmeye çalışmadı.

Bu çalışmalardan önce araştırmacılar, T hücrelerinin SARS-CoV-2'nin ortadan kaldırılmasında bir rol oynayıp oynamadığını veya tehlikeli bir bağışıklık sistemi aşırı reaksiyonunu provoke edip edemeyeceklerini bilmiyorlardı. Rasmussen, “Bu makaleler gerçekten yararlı çünkü bağışıklık tepkisinin T hücre bileşenini tanımlamaya başlıyorlar” diyor. Ancak o ve diğer bilim adamları, sonuçların COVID-19'dan iyileşen kişilerin yeniden enfeksiyondan korunduğu anlamına gelmediği konusunda uyarıyorlar.

Crotty, antikor üretimini ateşlemek için virüse karşı aşıların yardımcı T hücrelerini uyarması gerektiğini belirtti. “COVID-19 vakalarında SARS-CoV-2'ye karşı iyi bir yardımcı T hücre yanıtı görmeyi teşvik ediyoruz” diyor. Kuzey Carolina Üniversitesi Chapel Hill'den moleküler virolog Rachel Graham, sonuçların aşı tasarımı için başka önemli etkileri olduğunu söylüyor. Geliştirilmekte olan aşıların çoğu, sivri uçlara karşı bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır, ancak La Jolla grubunun çalışması, T hücrelerinin birkaç viral proteine ​​tepki verdiğini belirledi ve bu proteinler üzerindeki bağışıklık sistemini silen aşıların daha etkili olabileceğini düşündürdü. “Sadece bir proteine ​​konsantre olmak değil,” diyor Graham.

Kaynak: Mitch LeslieMay / Science’ın COVID-19 raporlaması Pulitzer Center tarafından destekleniyor