fbpx ESARETTEN UYANMA VAKTİ GELMEDİMİ? | Mamak Havadis

ESARETTEN UYANMA VAKTİ GELMEDİMİ?

1

Korona salgını emek değerlerine ait birçok çelişkiyi günyüzüne çıkardı.Bunlardan birisi de varolan egemen sınıf ve onun temsilcileri tarafından sevilmeyen, biçimsel kutlanmasına dahi izin verilmeyen,tukaka edilerek,iteklenip horlanan " 1 MAYIS İŞCİ BAYRAMI".

1856 yılında Avustralya'nın MELBOURNE kentinde,taş ve ınşaat işçilerinin çalışma saatlerinin azaltılmasını istemelerine kadar dayanan işçi sınıfı mücadelesi,sonrasında 1886 yılında ABD'nin ŞİKAGO kentinde işçilerin günlük  çalışma süresinin 8 saate indirilmesi talebi birçok işyerinde grev başlangıcı oldu.
1889 da Paris'te toplanan Dünya işçi kardeşliği kongresinde,1 Mayıs;"İşçi Bayramı "olarak kabul edildi.
1960'lı yıllarda dünyada esen sol rüzgar, buna paralel olarak ülkemizde de güçlü esmeye başladı.İşçi sınıfı örgütlülüğü ve sınıf bilinci ciddi sıçramalar yaşadı.Rüzgârını yelkenine alan işçi sınıfı hareketi,sol aydın birikiminin de motor gücü oldu .
Türkiye'de siyasal bilinç ve gelişme ekonomik gelişmenin önüne geçmiştir tespiti yapılınca, 71 darbesi sonrasında ki 80 darbesi,  dünyada esen neoliberal rüzgar;Başta işçi sınıfı örgütlülüğünü ve itibarını ciddi anlamda zayıflattı. 
Sınıf mücadelesi ciddi zararlar gördü.1979 yılındaki 1 Mayıs gösterisi, sol içi çatışmalar bahane edilerek saldırıya uğradı.İşçi sınıfı mücadelesi giderek erezyona uğruyordu.Öncü kuvveti sayılan bir partisinin de olmaması, süreci aleyhine çevirdi.  Örgitlülüğü ve mücadelesi büyük zararlar gören İşçi sınıfı geri  çekilmek zorunda kaldı . 
60'larda toplumun ilerleme kuvvetlerinin öncüsü konumunda olan bu sınıf, maalesef bugün için bir öncü,atik ve dinamik  kuvvete gereksinim duymaktadır.
Bu öncülük görevi, ancak karşı duruş sergileyebilecek, birikimli, somut koşulların çok iyi soyutlamasını yapan  aydınlarla olabilir.
Bu tarihi sorumluluğu duyan tüm aydınlarımız bu tabloyu irdeleyip gözden geçirmelidir.Böylece toplumun lokomotifi olma görevini  yerine getirmeleri gerekmektedir..
Aydın birikimimiz yukarıda çerçevesini çizdiğimiz  bu tarihi sorumlulukla  karşı karşıyadır.Bundan kaçınmamaları gerekir.21 Mart'ı baharın gelişi,1 Mayıs'ı eğlence bayramına dönüştürmek isteyen anlayış ve zihniyete karşı; 

YAŞASIN 1 MAYIS!

Dr.MustafaTorun(Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı)

Cafer Keskin(Eğitimci-Yazar)