fbpx GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BÜYÜK HASSASİYETLERİ | Mamak Havadis

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN BÜYÜK HASSASİYETLERİ

        Kurtuluş Savaşı’nın “Başkomutan”ı, Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu; “Başöğretmen”, ”Baş çiftçi”, “Baş kooperatifçi” Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün temel düşüncesinde üç büyük hassasiyet her şeyin önündedir.

      Bu “hassasiyetlerin birincisi”; “Misak-ı Milli” ile belirlenmiş Türk vatanının bölünmez bütünlüğüdür.
      “İkinci büyük hassasiyet”; “Türklük”tür… “-Benim hayatta yegane övüncüm Türklükten başka bir şey değildir” demektedir, Büyük Kurtarıcı…
      Türk Vatanının bölünmez bütünlüğü ile birlikte; Türklük bilinci ve övüncü ile  birlikte “üçüncü büyük hassasiyet”i “Cumhuriyet”tir. Cumhuriyet, Gazi Mustafa Kemal’in “karakteri”dir. Türkiye Cumhuriyet’inin devamlılığından hiç kuşkusu yoktur. “-Benim naciz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır” inancındadır.
      “Atatürk milliyetçiliği” ırkçı,kafatasçı milliyetçilik değildir; “-Ne mutlu Türküm” diyen herkes “Türk”tür. Soy,sop,kan,ırk ayrımcılığı Atatürk’ün inancına ve fikirsel birikimine göre ilkeldir. “Ne mutlu Türküm diyenler; kendini Türk olarak kabul edenler, kendini Türk olarak hissedenlerin tümü “Türk Ulusu”nu oluşturur.
      Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milliyetçiliği, “Türk Ulusunun Milliyetçiliği”dir.
      Yazımızın bu bölümünde vereceğimiz “tarihi belge” niteliğindeki anı ve değerlendirmeler, Büyük Kurtarıcının Türklük konusundaki kararını; kişisel tutumunu çok berrak bir şekilde ortaya koymaktadır.
      “-Atatürk’ün hayatı,olaylar,anılar,O’nu anlamak için çok faydalı bilgi kaynaklarıdır. Şu nakledeceğimiz birkaç fıkra, birkaç olay bile O’nun ruhi durumunu,duygu ve düşüncesini anlamaya yeter..”
      “-30 Eylül 1924’den bir olay: -Erzurum’da yeni bir cadde açılıyor.Bu açılışı o zamanki adıyla Gazi  Paşa yapıyor. Belediye başkanının,caddeye Gazi Kemal Caddesi adını takmayı,halkın istediğini söylemesi üzerine Atatürk bu ricayı nezaketle kabul etmiyor ve caddeye “Cumhuriyet Caddesi” adını veriyor.
      Derin anlamlı bir başka anı:
      “-Atatürk’ün milletinin bir ferdi olmayı, en büyük şeref ve meziyet tanıdığını gösteren şu olay da ilgi ve dikkat çekicidir: -Cumhuriyet’in 12.yıldönümü için hazırlanan döviz cümleleri ortada durmaktadır: “-Atatürk,bizim en büyüğümüzdür”; “-Atatürk, bu milletin en yücesidir”; “-Türk milleti asırlardır bağrından bir Mustafa Kemal çıkardı.”
      O, bunları hep çiziyor,beğenmiyor.Ortada bir tane kalıyor; “Atatürk bizden biridir”. Beğendiği, çoğaltılan ve şehirleri sıra sıra donatan bu sözler olmuştur: “-Atatürk, Bizden Biridir”.
      Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Türklük Sevgisi” üstüne bir anıyı Prof. Dr. Mahmut Esat Bozkurt şöyle anlatıyor: “-Atatürk, çok Türkçü idi, O muhakkak… Bir gün beraber oturuyorduk. Merhum Nuri Conker bize şaka ettiğini işaret ederek: -Canım, dedi; Türklük mürklük ne imiş? Zaten bütün insanlar birbirine karışmıştır.Bunun artık Türk’ü,Acem’i,Fransız’ı,Rus’u olur mu?
            Atatürk,hepimizden çok sevdiği arkadaşı Nuri Conker’e: “-Bana bak Nuri, her şakana eyvallah, ama Türklüğüme ilişme. Benim hayatta yegane fahrim(Biricik övüncüm,kıvancım), servetim Türklükten başka bir şey değildir.” Dedi.
      Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Türk olmak” la övündüğü kadar; “Ne mutlu Türküm” diyenlere de güvenirdi… Şimdi sunacağımız anı, bu güveni gösteren en güzel belgelerden biri.
      “-1925 yılında Kastamonu seyahatinde bir kışlanın duvarında gördüğü “Bir Türk on düşmana bedeldir” sözü üzerine subaya soruyor: “-Öyle midir?...Subay, tam bir güvenle, içten: “Evet Paşam” diyor.Atatürk başını daha dik tutarak ve şanlı Türk tarihini,on binlerce kahramanlığı,korkusuz akınları,vatan müdafaa savaşlarını hatırlayarak, cihana karşı durmuş Türkleri,ecdadını bir anda görmüş olarak karşılık veriyor: “-Hayır çocuğum öyle değildir, “Bir Türk dünyaya bedeldir.”
      Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurttaşlar”ı olarak, O’nun hassasiyetleri, bizim de “hassasiyetimiz”dir.Yurdun bölünmez bütünlüğü,Türk ulusunun birliği,”Cumhuriyet” inancı ve ideali; bugün,her şeyden çok önem taşımaktadır.
      Gazi Mustafa Kemal’in verdiği “Birinci Vazife”yi hiç unutmamalıyız.
“Birinci Vazife” bütün derinliği ve hayati önemi ile O’nun “Gençliğe Hitabe”sinin içindedir.

Kaynak: Her yönüyle Atatürk
Genişletilmiş 2.Baskı
Hazırlayan:Avni Altıner
İstanbul Bakış Kütüphanesi /1974-İstanbul
      

                                                              Melek YILMAZ
                                                        Cumhuriyet Kadınları Derneği Keçiören Şube Başkanı