fbpx GRİP SALGINI VE ÇÖZÜMLERİMİZ | Mamak Havadis

GRİP SALGINI VE ÇÖZÜMLERİMİZ

Uzm. Dr. Mustafa Torun

Mikrobiyoloji Ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı

mtorun3@mynet.com

Dünyada 1918, 1957 ve 1968 yıllarında küresel grip salgınları yaşanmıştır. Salgınlar arasındaki zaman dilimi yuvarlak olarak ortalama  10 ila 40 yıl arasındadır ve 1968'deki salgından bu yana 44 yıl geçmiş ve en sonunda 2009 yılında pandemi (küresel salgın) patlak vermiştir. 

Grip virüsünün değişim gösterir, sürekli olarak mutasyona uğrar.  Hastalığın ölümcül sonuçlara neden olması bakımından hafife alınmaması gerekir. İnsanlar, kuşlar ve domuzlarda bulunan grip virüsleri değişim göstererek birbirleriyle karışabilirler. Bir türden, diğer türe geçerken virüsler modifiye olabilirler. Böylece canlılarda çok az bağışıklığa sahip olduğu veya hiç olmadığı alt tipler oluşur.

Nezle ile grip birbirlerine karıştırılmamalıdır; gribin, baş ve boğaz ağrısı, titreme, üşüme, 2-3 gün süren 39-40 dereceye kadar çıkan ateş, öksürük, kas ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi belirtileri vardır.

Grip her sene kış aylarında salgın yapar ayrıca küresel salgın yapma kapasitesine sahiptir. Grip salgınından korunmak için, sonbahar ve kış aylarında kalabalık yerlerde bulunmamaya çalışılmalıdır. Her temastan sonra eller sabunlu suyla yıkanmalıdır. Bu olanak yoksa alkollü mendille silinmelidir. Tokalaşma, kucaklaşma, öpüşme ve benzeri durumlardan bu aylarda mümkünse sakınmak gerekir. Kâğıt paralar her türlü bulaşıcı hastalık riski oluşturduğundan, kâğıt paralar cüzdanda taşınmalı veya eller yıkanmalıdır. 

Gribe karşı korunma yollarından birisi de aşıdır. Aşı yüzde 70 oranında insanları grip virüsüne karşı korur. Ayrıca grip aşısının her yıl tekrarlanmasına özen gösterilmelidir.

GRİP AŞISINI KİMLERE ÖNERİYORUZ?

● 65 yaş ve üzerindekiler 

● Süreğen kalp ve akciğer hastalığı olan yetişkinler ve çocuklar (astımlı çocuklar da dahil).

● Böbrek hastalığı olanlar

● Diyabet (Şeker hastalığı olanlar)

● Bağışıklık sisteminde yetersizlik veya baskılanma durumları (kanser hastaları, AIDS enfeksiyonu olanlar, organ nakli yapılmış olanlar, steroid ilaç alanlar, kemoterapi ya da radyoterapi uygulananlar)

● Kan hastalıkları tedavisi görmüş veya hastanede görmekte olanlar

● Sağlık ve hastane çalışanları

● Okul, fabrika kışla gibi topluluklarda bulunanlar

● Bakımevlerinde kalan ve sürekli hastalığı olanların hepsi,

● Devamlı grip riski altında olanlar

YORUM VE ÖNERİLERİMİZ: KONUMUZ GRİP OLSADA YİNE ÖNERİLERİMİZ AYNI OLACAKTIR. SAĞLIKTAKİ ÇARPIK, GERİ NEOLİBERAL UYGULAMALAR İLE SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM PROGRAMLARI BU ALANDAKİ   İYİ- KÖTÜ VAR OLAN SAĞLIK DÜZEYİNİ DÜŞÜRMÜŞ, NİTELİK BOZULMUŞ. VATANDAŞ ADETA “GİT BAŞININ ÇARESİNE BAK” DURUMUNA DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR. BU TERCİH TAMAMEN SİYASİ OLUP ÇÖZÜMÜDE SİYASİDİR. SAĞLIK: ANCAK KATILIMCI, HERKESE EŞİT, ADİL VE ÜCRETSİZ KAMUCU BİR ANLAYIŞIN VE ÖN PLANDA KORUYUCU HEKİMLİĞİN EGEMEN OLDUĞU BİR SİSTEMİN GETİRİLMESİ İLE KENDİNİ BU DURUMDAN KURTARABİLİR. KORUNMA TEDAVİDEN ÜSTÜNDÜR.