fbpx ISIRILMIŞ DÜRÜM | Mamak Havadis

ISIRILMIŞ DÜRÜM

("YAŞANMIŞLIKLAR" Öykü kitabıma dahil ettiğim yeni  makalem )

     Merhamet, Allah' ın sonsuz sıfatlarından biridir. Bu yüce duygu herkesin yüreğinde yer almaz.
Bugünkü yazdığım öykünün teması Merhamet! 
     Yazlık evime geleli birkaç gün olmuştu. Ev temizliğinden sonra  kendime bir tatil programı yaptım. Programa her gün1 saat düzenli akşam yürüyüşleri de dahildi. 3 Kilometre uzaklıktaki Çaltana Tatil Sitesi'ne sahilden gidiş ve dönüş 6 Kilometre mesafe idealdi benim için.  Korona günlerinde evde hareketsiz  kalarak aldığım kiloları bir an önce atmam gerekiyor. 
      Güneş semalardan yavaş yavaş  çekilirken akşam serinliğinde, gökyüzünün kızılımsı maviliğinde  yürümeyi çok seviyorum. İnsanlar kulaklarına kulaklık takmış müzik dinleyerek tempolu yürüyorlardı. Yürüyüşte benim için en güzel fon müziği dalga sesleridir. Kıyıdan yürürken bazen dizlerime kadar sıçrayan beyaz köpüklü deniz sularını ayaklarımla  savurarak yürümek ayrı bir zevk! Bazen içimden bir şarkı tuttururuyorum. 
     Akşam karanlığı çökmek üzereyken Çaltana' ya gelmişim. Elimdeki pet şişemdeki su bitiverdi.  Kıyının karşı tarafında bir mini market var. Oradan bir şişe su alayım dedim. Ha... Unutmadan bir püf noktasına değineyim! Zayıflamanın bir başka yolu da bol su içmek!  
    Karşıya geçtim markete doğru yürüyorum, köşede bir seyyar kebapçı, dumanlarıyla ortalığı birbirine katarak  ha bire önündeki mangalı yelliyor. Yüzüme maske takmış olmam iyi oldu. Kokuyu daha az alıyorum.
        Seyyar arabanın önünde, kıyafetinden Suriyeli olduğunu tahmin ettğim uzun boylu,siyah çarşaflı bir kadın dikkatimi çekti.  Önünde içinde semiz otları olan koca bir çıkın duruyordu. Sanırım daha hiç siftah yapmamıştı. Biri eteğine yapışmış diğeri elini sımsıkı tutmuş 8yaşında ve 3 yaşlarında olduğunu tahmin ettiğim iki çocuk...  Kebapçının hazırlayıp verdiği dürümü çocuğuna uzattı ve bir şeyler söyledi. Çocuk annesinin elinden aldığı dürümü hemen ısırıverdi. Annne bu arada elindeki cüzdanı karıştırıyordu.  Adam yarı Türkçe, yarı Arapça  diğer çocuğa da dürüm vereyim mi dedi. Kadın el hareketiyle ve başını sağa, sola sallayarak 
" Le'... le'... ( yok, hayır anlamında) yeniden cüzdanını telaşlı telaşlı karıştırdı. Cüzdanından çıkarttığı kağıt parayı kebapçıya uzattı.  Kebapçı iki pamağını göstererek :
" Bacım bu 10 Tl. 2 Tl. daha vereceksin. 
Bu defa kadın "Le'... Le... ' diyor başını sallayarak. 
" Paran yokmuş kebap niye alıyorsun? dedi ve çocuğun elindeki ısırılmış dürümü kaptığı gibi arabanın tezgahına koydu. 
Bu durumu görünce kan beynime sıçradı o an. 
" Kardeşim, sende hiç mi vijdan merhamet yok! Isırılmış dürümü ne diye çocuğun elinden alıyorsun ayıp değil mi? Dedim. 
" Bırak bacım ya, bunlar hep böyleler.. "
" Görmüyor musun kadıncağızın parası eksik çıktı. Cüzdanının boşalttı. Belli ki semiz otlarını da daha satamamış. Ne olacak yani?  İki lira eksiğine verirsen kıyamet mi kopar?" 
" Paran varsa sen ver. Yoksa git işine!" 
Hemen cüzdanımı açtım," Al öleyse, iki dürüm daha vereceksin. Birini diğer çocuğa, diğerini de anneye."
" O zaman, oldu işte! "
Isırılmış dürümü çocuğun eline geri  verdi. Çocuğun gözlerinden akan yaşlar yanaklarına kadar süzülmüştü.O yaşlar tarifi imkansız bir şekilde yüreğimi ezmişti. Gözünün yaşlarını elinin tersi ile silerken dürümü yeniden eline aldığında gözlerindeki sevinç pırıltıları yüreğime su serpti. Kadın ve diğer çocuk ellerindeki dürümü ısırıp yerlerken,bütün gün bir şey yemedikleri nasıl da belli oluyordu. Kadın Arapça bir şeyler söyledi ama ben anlamadım tabi.. Belki Arapça bilseydim derdini anlayacaktım. Parmağımla 3 ü gösterdim. Anladı. Bir poşete de üç demet semiz otu koyup gülümseyerek uzattı. Cüzdanımdan semiz otu parasını O' na uzattım. Almak istemedi. Zorladım... Israrlarıma dayanamayarak aldı. Bir şeyler söyledi. Ancak ;  " ŞÜKRAN" ... ŞÜKRAN... Sözcüklerini anlayabildim. Arapça' da teşekkür sözcüğü olduğunu biliyorum. Dilinden anlamıyordum ama gözlerindeki o bakışlar pek çok şey anlatıyordu. Minnet, teşekkür...
    Bu anne ve çocuklar, ister Suriyeli, ister Türk, isterse Arjantinli olsun. Benim nazarımda insan insandır. 
    Kalın sağlıcakla.. 

     AYSEL MASMAMACI BEŞOĞLU
28 Haziran 2020
 Mersin/ Tece