fbpx KARTALLAR YÜKSEK UÇAR | Mamak Havadis

KARTALLAR YÜKSEK UÇAR

Kartallar ortalama 30-35 yıl yaşarlarmış.Bu yaşlarda artık gagaları avını yakalayamaz , pençeleri avını taşıyamaz olurmuş. Tüyleri dökülmeye başladığından, soğuktan korunamaz ve bu koşullarda daha fazla yaşama şansları kalmazmış.

Eğer bir kartal yaklaşık 150 gün( 5 ay) süren bir değişim ve yenilenme sürecine girmeyi göze alırsa ve bunu başarabilirse normal şartlarda bir 20-25 yıl daha hayatta kalıp, bir ömür aha yaşama şansına sahip olurmuş. Bu 150 günlük değişim ve yenilenme süreci için ilk olarak çok yüksek dağların tepelerine konumlanırmış.

Gagasını taşlara vurarak koparır ve yeni gaganın çıkmasını beklermiş. Gagası yenilence, bu sağlam gagasıyla teker teker pençelerini söker ve yeni pençelerin çıkmasını sağlarmış. Bu zorlu süreçte  tamamlanınca , bu sefer yenilenmiş pençeleriyle tüylerini yolar ve bir süre sonra, tazelenmiş yeni çıkan tüyleriyle artık yeni doğmuşçasına hayata dönermiş. Ve yeni hayatına merhaba der, uzun yıllar yeni hayatına kaldığı yerden devam edermiş.

Ne kadar zor süreçler değil mi? Değişim ve yenilenmenin ne kadar büyük bir mücadele gerektiğini, bu sürece katlanabilirsek eğer, hayatımızı 2 kat güç ile devam edebileceğimizi anlatabilen bundan daha güzel bir örnek olamazdı bence. Hayatımızın tamamını güçlü, kendinden emin bir şekilde devam ettirmemiz çokta imkânlı değil bence. Çoğunlukla hiç beklemediğimiz anda ayağımız takılır ve  düşeriz. Kendimize güvenimiz azalır, bir daha  doğrulamayacağımızı düşünürüz. Günlerimiz kararır, hayat nefes alması zor bir süreç halini alır. Bir anlamda bizi tamamen devre dışı bırakacak bir düşünce  sistemi,  zincirleme bir reaksiyona sebep olur ve  bize kendimizi kötü hissettirir. Bence bu hissettiğimiz ruh halinin gerçeklerle çokta fazla bağlantısı yoktur. Bu  bize beynimizin oynadığı ,yıpratıcı ve güçlü bir oyundur. Ama beynimizle giriştiğimiz bu mücadele  ne kadar güçlü olursa olsun aşılmaz değildir. Çünkü ne yaşarsak  yaşayalım, hiçbir şey göründüğü kadar kötü ve içinden çıkılmaz değildir. Mutlaka bir çıkış yolu vardır. Yapmamız gereken , içinde bulunduğumuz umutsuzluğun, umuda dönüşebilme seçeneğinin düşündüğümüzden daha fazla olduğuna inanmamız, düşüncelerimizin ibresini daha olumlu bir alana yöneltmemizdir.  Bizim de bir kartal gibi  yenilenmek için gideceğimiz bir dağ tepesi mutlaka vardır. Zor olan bu dağa çıkmak değil, bu yolculuk için güçlü bir inanç sistemine sahip olmaktır. Alıştığımız, bizi aşağıya çeken bir düşünce sistemimizle mücadele ederken, size tavsiye ettiğim bu mücadele şu an kulağınıza çokta iyi bir seçenek gibi gelmiyor olabilir ama tecrübelerime dayanarak söylüyorum ki, bu sürecin sonunda varacağımız nokta,  korkularımızdan çok ama çok uzaktır.

 Sadece inanmakla, hak ettiğiniz mutluluk için canınız çok yansa da o adımı atmak,  kendi çabanızla ya da  bunu profesyonel bir destek alarak bu mücadeleye başlamak  kendinize yapabileceğiniz en büyük iyiliktir. Ve sonunda göreceksiniz ki,  bu yolculuğun   bize sunacağı ödüller  benzersiz olacaktır.  Yaşadığınız mutsuzluğa harcadığımız enerjinin yanında, her gün bir adım önde olmak için harcadığınız çaba inanın çok hafif kalacaktır. Size büyük bir oyun oynayan zihninizin aldatmalarına fazla kulak vermeden güç toplayın ve yolunuza devam edin. Denemeye değmez mi ne dersiniz?