fbpx KORONA SÜRECİNDE ÜLKEMİZDEKİ SON SİYASAL GELİŞMELER | Mamak Havadis

KORONA SÜRECİNDE ÜLKEMİZDEKİ SON SİYASAL GELİŞMELER

Uzm.Dr. Mustafa Torun

Cafer Keskin(Eğitimci-Yazar)

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın İMAMOĞLU'nun,daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere yine boy boy afişlerde kadın figürü olarak, özellikle başı türbanlı bir genç kadını kullanmasına değinmiş,sorunun kadın giysisi üzerinden siyaset yapmanın doğru olmadığını vurgulamıştık.Yine dostlarımızdan güncel afiş paylaşımları geldi.Yorum yapmaya ve konuyu uzatmaya gerek yok.
Bu tavır bizce oy hesapları üzerine yapılmaktadır ve doğru değildir.
GELELİM GÜNÜMÜZE,
Ekonomideki büyük çıkmaza,covit-19 salgını ve İktidar partisinde yaşanacak çözülmeler de eklenince, hem ekonomi de hem de siyasette derin gelişmeler yaşanabilir diye düşünüyoruz.
Deniz bitti,Merkez Bankasındaki KEFEN PARASINDAN sonra, sıra Çalışanların KIDEM TAZMİNATINA geldi.Bakalım İşçi sendikalarının tavrı ne olacak.Hep beraber bunu göreceğiz.
Ekonomistler çıkmazın daha da büyüyeceğini söylüyorlar.
Pazarda çarkın dönmesi için covit-19 önlemlerinden erken vazgeçmenin sonuçlarını önümüzdeki günlerde göreceğiz.Umarız korktuğumuz başımıza gelmez .
Siyasette ise taşlar yerinden oynamaya başladı.İktidar partisinden iki farklı parti'nin doğması gündemi sarsacağa benziyor.Heybedeki büyük turplar çıkarılacak gibi.
Bu tablo yeni mevzilenişleri gündeme getirebilir.
Millet Cephesinde ilginç gelişmeler var.Sayın KILIÇDAROĞLU; "Bayramda Sayın AKŞENER'i ziyaret ederek, ittifakta çatlama olmasını önlemek istemiştir.
ERKEN SEÇİM hesapları,yeni bir seçim sistemi ve siyasi partiler yasasında değişiklikler yaratabilir.Bu durum yeni ittifaklara da gebedir.
Kısaca;İki ittifakın başını İYİ PARTİ'nin çekeceği;DEVA, GELECEK PARTİ'si ve SAADET PARTİ'sinin yer alacağı 3.yol, yada MEMLEKET MASASI cephesi oluşabilir.
Bu durum Cumhur İttifakının hesaplarını altüst edebilir.
Ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi CHP'nin ittifak yapacağı siyasi yapılara baktığımızda ,SOL PARTİ,ÖDP.TKP ve diğer sol grup ve yapılardır.CHP açıktan böyle bir oluşuma önderlik eder mi?Şu anda bu soruya olumlu ya da olumsuz cevap veremiyoruz.Bunu somut koşullar belirleyecektir.
Biz burada sadece önümüzde ki oluşabilecek tabloları ortaya koymaya çalışıyoruz.
Erken seçim olur mu? Bu daha çok CUMHUR İTTİFAK'ın hesaplarına bağlı.  Ekonomik gelişme tayin edici olursa,önlenmesi güçtür diye düşünüyoruz.
Süreç bize;Daha baskıcı bir iktidar modeli mi, yoksa daha demokratik bir modele doğru mu gideceğimizi gösterecektir..Umarız daha demokratik ve özgürlükçü bir modele doğru yol alırız.
Ama unutmayalım ki,"Hedefi belli olmayan yelkenliye rüzgar bile yardım etmez."
Ayrıca şunu da son sözümüz olarak  eklemekte yarar var. "İşcilerin,emekliilerin kazanılmış hakları ile oynayıp,onların söke söke kazandıklarını(Özellikle kıdem tazminatlarını) ellerinden almayı planlayan  hiçbir yönetimin ömrü uzun olmaz düşüncesindeyiz."

YAŞASIN EKONOMİK VE DENOKRATİK MÜCADELEMİZ!

Saygılarımızla.