fbpx KURBAN İBADETİ | Mamak Havadis

KURBAN İBADETİ

​Cenab-ı Hak insanı, yeryüzünün halifesi ilan etmiştir. Bu sebepten ona bir takım sorumluluklar vermiş ve mükâfatlar vaat etmiştir. Sorumluluk ve görevlerini yerine getirirken insanoğlunun menfaatine olacak gün ve ayları da göstermiştir. İnsanoğlunun bu gün ve aylarda, helal dairesinde yapacağı işleri de ibadet olarak adlandırmıştır. İşte bu ibadetlerden biriside Kurban ibadetidir.
Kurban yakınlık anlamında, insanın Allah’a kurbiyetini ifade eder. Kurban kesen mü’min Allah (Cc) ile kendi arasında ki münasebeti tayin eder. Yüce yaratıcı “Allah’a kurbanların ne etleri ve ne de kanları ulaşır. Ulaşacak olan yalnız müminlerin takvasıdır. Sizi hidayete erdirdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız diye O, bu hayvanları böylece sizin istifadenize verdi. (Ey Muhammed!) Güzel davrananları müjdele!”( Hac 37) Buyurarak bunun ölçüsünü belirtmiştir ki o da müminlerin takvalarıdır.
​Takva; insanın kendisini günahlardan koruması, Yüce Yaratıcının emirlerini yerine getirme hususunda dikkatli davranması, şüpheli durumlardan bile uzak durmanın adıdır. Cenab-ı Hakkın kurban kesmekle takvayı ilişkilendirmiş olması, kurban ibadetinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Sevgili peygamberimiz; “Kurban kesmeğe gücü yetip de, kesmeyen kimse, bizim namazgâhımıza yaklaşmasın”(Cami u Sağir c.2 shf 152) diye buyurması da kurban ibadetinin ciddiyetini göstermektedir.
   “Babacığım madem Allah’ın emridir. O halde işte boynum kesebilirsin”(Saffat 102) Diyen İsmail (As)’ın şahsında bütün müminler adına söylediği, bir teslimiyettir kurban. “Şüphesiz benim namazım, ibadetim (kurbanım), hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir”(En’am162) sözüne sadık kalmanın beyanıdır kurban.
Zeyd İbnu Erkam (Ra) anlatıyor: "Resulüllah SAV'in ashabı: "Ey Allah'ın Resulü dediler, bayram günü kesilen şu kurban nedir?"   "Bu babanız İbrahim (As)'ın sünnetidir" buyurdular. Ashab: "Peki, kurban kesmede bize ne gibi sevap var ey Allah 'ın Resulü!" dediler."Kurbanın her bir kılı için bir sevap" buyurdular. Ashab tekrar: "(Kesilen kurban, koyun kuzu gibi) yünlü ise ey Allah'ın Resulü (sevap nasıl olacak)?" diye sordular. Peygamberimiz SAV: "Yünün her bir kılı için de bir sevap var!" buyurdular."  
Cenab-ı Hak; ”Kendilerine ait bir takım yararları yakinen görmeleri, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belli günler de Allah'ın ismini ansınlar”(Hac28) Buyuruyor. Kurban ibadetinin hem dünyevi hem de uhrevi insanlara birçok yararları vardır. Bu yararlar sayesinde toplumsal barış ve huzurun temini sağlanır.
Kurban Bayramı kurbiyet anıdır. İnsanların Allah’a yakınlığını ifade etme zeminidir. Allah’ın ismiyle akıtılan bu kanlar, kurban sahibinin günahlarının döküldüğünü, “Kirlerinin giderildiğini” (Hac,29) sembolize eder. Hacda, kutsal mekânların otlarının bile koparılmasını yasaklayan Cenab-ı Hakkın “Kurban kes” emrini katliam diye izah edenler, cehalet değilse maksatlı ve provakatif faaliyetlerdir.
Cahiliye Arapları, kesilen hayvan etlerini kızgın kayalar üzerinde kurutma işlemine “Teşrik” derlerdi. Etleri kurutup yıl içinde tüketirlerdi. İbadet kastiyle bayram günleri getirdiğimiz “Teşrik Tekbirleri” Zikir ve şükrün, tevazu ve teslimiyetin, dayanışma ve kardeşliğin depolanıp yıl içinde kullanılacağını sembolize eder.
Kurban ibadeti belli bir zaman dilimi içerisinde yapılan bir kulluktur. Bu günler içerisinde elimizden geldiğince Allah’a yaklaşmanın gereklerini yerine getirmeye çalışalım. Sevgili Peygamberimiz; “Allah katında günlerin en büyüğü kurban bayramının ilk günüdür”(Ebu Davut Tac c.2 shf142) buyurmuşlardır.
Bu günleri gücü yetenlerin kurban kesmeleriyle, akraba ziyaretleriyle, fakiri fukarayı gözetmekle, küskünlerin barışmasıyla, aile büyüklerimizin gönlünü hoş etmekle, küçüklerimizi sevindirerek ve mezarlarımızı ziyaret ederek Rabbimizin rızası istikametinde geçirmeye çalışmalıyız. “Şimdi sen Rabbine kulluk et ve kurban kes” (Kevser 2)
​Âlemi İslam’ın Kurban Bayramlarını kutluyorum. Ülkemize ve İslam Âlemine hayırlara vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum. Selam ve dua ile kalın.