fbpx KURULUŞ | Mamak Havadis

KURULUŞ

       Çok köklü bir uygarlığa  sahibiz. Tarihimizin de sayısız  durakları  ,kutlanacak çok günümüz  var. Bazıları  unutuldu,belki kimi unutturuldu. Kiminin önemini  fark etmiyoruz belki. Bundan başka birçok  önemli kurumun kuruluşunu da kutluyoruz. Çoğu  Cumhuriyet 'in kurdukları, bazıları daha eski. Nice emek ve mücadele ile kurulmuşlar . Örneğin Mithat Paşanın  Ziraat Bankasını  kurmasının  etkileyici bir öyküsü  var. Köylüyü  tefecinin  elinden kurtarma amacıyla  Paşa , Osmanlının  tefeci asalak vs takımının iyice eline düştüğü  o zamanlarda  ciddi  ve yürek burkan bir mücadele vermiş.  Tarım eğitiminin başlangıcı, Polis Teşkilatının ,İstanbul Barosunun kuruluşu  meslek mensuplarınca kutlanır vs vs. 

     Bu yıl da TBMM’nin kuruluşunun  yüzüncü  yılını  idrak ettik. Hem yüzüncü  yıl olması hem de buna rağmen hakkıyla  kutlayamıyor oluşumuz , Salgın yüzünden hepimizde bir duygusal yoğunluk  var. Coşkumuz  daha başka. 

      Ama TBMM’nin kuruluşu yeni Turkiye’nin kuruluşu  demek değil mi? 

      Egemenliğin  milletin temsilcileri eliyle millete geçmesi  Cumhuriyetin  ta kendisi değil mi ? Bu bizim Cumhuriyet devrimimizin en önemli günü değil mi?
Böylesine  önemli  bir günün  yüzüncü yılını TBMM’nin kuruluşunun   yıl dönümü  olarak kutlamak anlamını  eksilmek olmuyor mu? TBMM’nin kuruluşu  herhalde Ziraat  Bankası yada Polis Teşkilatı  yada İstanbul Barosunun kuruluşundan  kategorik olarak çok farklı bir tarihsel olay. O kadar önemli  ki, her cümlenin  her kelimenin önemi  var. Zihin karışıklığına , anlamın eksiltilmesine  izin vermemeliyiz. 

      Cumhuriyet Devrimimizin yıl dönümü ,geleceğimizin  müjdesi  çocuklarımıza, gençlerimize, Cumhuriyete emek veren yaşlılarımıza  ve herkese kutlu olsun …