fbpx MUTLU AİLELER | Mamak Havadis

MUTLU AİLELER

Baba mutlu, anne mutlu, çocuklar mutlu, evin sarman kedisi bile mutlu. Çocuklar koltuktan koltuğa atlıyor, anne ve baba havalara sıçrıyor, sarman kedi bu hareketlilik karşısında kime saracağını şaşırıyor. Bir neşe, bir mutluluk izleyenleri şaşkına çeviriyor. Coşan duygular, birbirlerine sarılamayacak kadar kendi halinde mutluluğu yakalayan gözler, ekranı kaplayan o acayip yüzler, tüm dişleri gösteren o gülüşler beni dipsiz bir kuyuya gönderiyor. Bu mutluluğun sebebini anlamak için pür dikkat kesiliyorum. O ana kadar hiç görmediğim bu mutluluk dalgası karşısında nedense içim buz kesiyor. Bu mutlulukta bir acayiplik, bir anormallik var. Bu mutlulukta hiç olmaması gereken büyük bir çaresizlik  var. İnsan olmaya dair her ne varsa derin bir unutulmuşluk var. Şimdi bu izlenimlerim karşısında , beni büyük bir hissizlikle suçlayabilir, hiç kimsenin bu denli mutlu olamayacağı karşısında hissettiğim kaygılarımı küçümseyebilir, zamanın akışına direnmenin imkansız olduğuna dair iç görülerim karşısında irkilebilirsiniz. Ne diyeyim. Çok haklısınız. Peki şimdi konuyu değiştirip sizlere  şu  soruyu sormak istiyorum.

Sizce bu mutluluğun sebebi ne olabilir dersiniz?

a- Dünyanın hiç durmadan milyonlarca yıldır dönüşünü kutluyorlar,

b- Sağlıklı olabilmelerini kutluyorlar,

c- Sabaha uyanabilecek kadar şanslı olmalarını kutluyorlar,

d- Her şeye rağmen hala yan yana olabilmelerini kutluyorlar.

e- Pencerelerine konan güvercinin kanat çırpışlarını kutluyorlar.

Yok, yok şaka yapıyorum elbette beni sakın ciddiye almayın. Bu maddelerin hiç birisi sorumun cevabı değil. Şimdi sıkı durun size , sevinçten kendilerinden geçen bu ailenin mutluluk sırrını  açıklıyorum. Bu mutluluğun sebebi, falanca bankadan alacakları kredinin faiz indirimi. Nasıl şaşırdınız mı?  Bence şaşırmayın, bu aileye bu mutluluğu çok görmeyin. Çünkü sizde biliyorsunuz ki, yeni zaman değerlerinin en önemlisi para ve o para karşılığında edineceğimiz yaşantılardır. O paralarla, büyük rezidanslardan evler alınacak, değeri binlerce TL olan arabalar alınacak, 5 yıldızlı otellerde tatiller yapılacak, yenilecek, içilecek, düşünmenin o tarifsiz ağırlığı kapı dışarı edilecek.  Hakkınız olan hazza dair, keyfe dair her ne varsa hepsi yaşanacak.

 Bu düzenin tamamen ilkel duygularımızı tatmin etmek üzere kurulduğu gerçeği, bu düzeyi aşamadığımızdan,  düşünme evresine geçemediğimiz gerçeği, bu evreye geçemediğimizden,  bizi tamamen esir alan kölelik sistemi gerçeği,  bizim   tüm gücümüzle desteklediğimiz bu sistemin gerçeği vahşi bir hayvan gibi hayatlarımıza yerleşmiş durumda. Bu uğurda değişen düzenler, yok olan düzenler, yeniden itina ile kurulan düzenler, ölüm makinesi düzenler en büyük kabusumuz. Ölenler ölür,  kalanlar sağlar bizimdir anlayışı yeni Tanrılarımız. Bu tanrıların tuttuğu ışıkta, gösterdiği amaçta ilerlemek, hiç arkamıza bakmamak yeni yaşam düsturlarımız. Farkında olsak da olmasak da bu düzene verdiğimiz destek ise en büyük zaafımız. Ağır uyuşturucular gibi damarlarımıza zerk edilen, sadece yaşa, yaşatmaya gelince arkana bile bakmadan kaç ilkesi en büyük acımasızlığımız. Yaşam yolculuğumuzdaki adımlarımız büyük korkularla dolu. Ve bu korku yüzünden unuttuğumuz, göz ardı ettiğimiz o yüzler ise kâbuslarımızın en büyüğü. 

Bu yolculukta arkanıza bakmayın  diyorlar size ,telef olanlarla yok olanlarla ilgilenmeyin.Bir zamanlar tıpkı sizin gibi bu düzenin kölesi olanların gözlerine çöreklenmiş olan umutsuzluk duygusunu sakın ola ki görmeyin, çoktan peşinize takılmış olan vahşi bir yalnızlığın kollarına düşmemek için verdiğiniz ödünleri unutun, bu sistemde yer alabilmek için kurban ettiğiniz zavallı benliğinizi  çöp kutularına bırakın diyorlar. Daha bir çok şey daha söylüyorlar size. Bunları duymak ya da duymamak, dinlemek ya da dinlemek, umursamak ya da umursamamak sadece sizinle ilgili sevgili dostlar. Ne olacağınıza siz karar verin ve mutluluktan havaya uçtuğunuz anlarda durun ve bir düşünün. Acaba sistemin ne kadar içinde ya da dışındasınız.

Sağlıcakla kalın.