fbpx NAHOŞ OLAY MUALLİMİN İCRAATLARI | Mamak Havadis

NAHOŞ OLAY MUALLİMİN İCRAATLARI

       Sevgili Rizeliler, Yazılarımı takıp edenler iyi bilirler ki: Bu şehirde yapılan her yatırımı övdüğüm gibi şehrimiz için beklentilerimizi eleştirisel olarak sizlere köşemde ulaştırırım. Böyle düşünmeyi felsefe edinmiş bir kalemim. Bu halisane düşünceler çerçevesinde yazdığım yazılar düşüncelerim sorularım Muallim (başkan)Rahmi METİN'i fazlasıyla rahatsız etmiş olmalı ki, Bu gün Rize’nin en çok okunan haber sitesi’’’’ni temsilen bulunduğum, Rize Belediyesinin bugüne kadar icraatlarının yanı sıra gazeteciler günü olması münasebetiyle vermiş oldukları kahvaltılı basın toplantısında fazlasıyla hissettim. Muallim(başkan)Metin, gazetecilere sunumundan sonra, soru cevap kısmında söz alıp soru sormak isteyince daha önce hakkında yazdıklarımdan duyduğu rahatsızlığı açığa vurup soru sormamı engelledi. Bunun üzerine bende toplantıyı terk ettim. Önceki yazılarımın ne derece doğru olduğunu bir kez daha ortaya cıkmış oldu. Bu olayı ifade ettikten sonra Metinin basın toplantısındaki açıklamalarını sizlerle paylaşıyorum. 

                      MUALLİM( BAŞKANIN) METİN İNTOPLANTIDAKI ACIKLAMALARI. 

         Sayın Başkan Rahmi METİN bey konuşmasına başlamadan önce,bütün gazetecilerin bayramını kutladık dan sonra seçimlerden sonra hizmete soktuğu yatırımları devam eden projeler düşündükleri hedefleri tek tek açıkladı.  

         Başkan öncelikle başkan seçildiğinde,belediyede1024 mesai arkadaşının bulunduğunu bu sayının emekli olanlarla birlikte şuanda 965’e gerilediğini ifade ederek, belediyenin borcunun olduğunu borcun sürdürülebilir olduktan sonra sıkıntı olmadığını, Rize esnafına borçlarının olmadığını olanların da haftalık baz da olduğunu ifade etti. Geldiğimiz den beri hiçbir dükkân satmadıkları gibi, bankalarda olan borçları da ödediklerini söyledi.   

          Başkan Ali paşadan başlayarak, İslam paşa yaka dar, arıtma tesisi yapacaklarını bu 30 milyon ero finansman bulduklarını, aynı zamanda Rize’nin su şebekesinin değiştireceklerini dünya bankasından 100 milyon temin edildiğini ifade etti. 

          Millet Bahçesinin projesinin bayram dan sonra getirileceğini müzelerin yeme içme sosyal tesislerinin vs içinde olacağı muhteşem bahçeye başlanacağını ifade etti.Bu alan içerisindeki hak sahiplerinin mağdur olmayacaklarını metre kareleri neyse vereceklerini fakat işgalcilere yer verilmeyeceğini belirtti. 

           Başkan Ali paşadan cifte Kavak'a doğru mendirek yapacakların burada sahilin kum tutması ile birlikte denize girme alanı kazanacaklarını Ali paşada kadınlar plajını hizmete açtıklarını ifade etti. Mevcut terminal binasının olduğu kısımla orman müdürlüğünün oldu alanın artık belediye ye tapulu devredildiğini belirten Metin, ilimizde böylelikle belediyeye birçok arazı kazandırdıklarını, Orman müdürlüğünün olduğu yerde oyun parkı ve yeşil alan oluşturacaklarını ifade etti. 

          Başkan şehrin muhtelif yerlerindeki (Atatürk cad.) binaların cephe yenileme çalışmaları yapacaklarını hemşerilerimizden bu iş için cüzi miktar talepleri olacağını ifade etti.  

           Isırlık’dak i çalışmalarının sona yaklaştığını adeta o mesire yerini botanik bahçeye olacağını 180 değişik ağaç dikimi yapacaklarını belirtti. 

           Belediyeye kazanç sağlaması için elektrik üreteceklerini ayni zamanda yine çay çöpünden mangal kömürü üreterek belediyeye gelir kalemi oluşturacaklarını ifade etti. 

           Yeni yapılması düşünülen Terminal in cifte kavak bölgesinden öteye olacağını bir iki yer için karar aşamasında olduklarını ifade etti. 

           Yaglıtaşdakı arazı sahiplerinin mağdur olmaması için arazi bedellerinin artırılması konusunda girişimleri olduğunu,800 ile 1200tl arası kamulaştırıldığını belirtti. 

           Kentsel dönüşüm içinse Başkan, Bayram dan sonra şehir içindeki hak sahiplerine tebligatların gideceğini nasıpsa kısa zamanda kentsen dönüşümün birinci aşamasına başlanacağını ifade ederek, bizler hiçbir esnaf ve çalışanın mağdur etmeden bu dönüşümü nasıl yapabiliriz diye TOKI ile görüş alışverişinde bulunduklarını, esnaf arkadaşlarımıza çoğu başka yerden dukan kiraladıklarını kiralamayanlara eski emniyetin orda geçici iş yerleri yapacaklarını ifade etti. 

         Muallim Metin soru cevap kısmında beni engellemeseydi soracağım sorular……  

         1-Kentsel dönüşümde mevcut esnafların dükkânlarını TOKI metre karesini kaç paradan alacaktı. 

         2-TOKI kendi yaptığı dükkânları mal sahiplerine metre karesini kaç paradan verecekti. 

         3-TOKI nin Esnaflardan alacağı dükkânlardan satış vergisi verecek mi hak sahipleri. 

         4-Çiçekle böcekle uğraşmıyoruz derken bir öndeki belediye başkanına mı atıf da bundunuz o belediye muhalif belediye miydi.  

         5-Belediyeden emekli olanların yıpranma paralarını vermiyor musunuz neden belediyeyi mahkemeye veriyorlar.  

         6-Birkaç ay önce özel tv de yapmış olduğunuz konuşmadan farklı bir şey söylemediniz, bu şehre MEGA projelere ne zaman başlayacaksınız. 

          Bu soruları soramadan toplantıyı terk ettim bu soruların cevaplarını bekliyorum.