fbpx OKUMAK ÜZERİNE | Mamak Havadis

OKUMAK ÜZERİNE

Değerli okurlar! Bu yazımda sizlerle toplumumuzun önemsenmeyen ama kanayan bir yarası olan okumak üzerine bir şeyler paylaşacağım.
İsterseniz öncelikle okumak kelimesinin kısaca anlamlarına bakalım.
Okumak; yazıya geçirilmiş bir metni, harfleri tanıyarak ve sessizce, gözle çözümleyerek anlamak ya da aynı zamanda seslere çevirmek.
yazılı bir metnin içeriğini, iletmek istediği şeyleri öğrenmek. Gibi anlamlara gelmektedir.
Peki şöyle bir kendimizi sorgulayalım en son hangi kitabın sayfaları aralarında kaybolduk? Günlük kaç sayfa okuyoruz? Hangi derginin hangi yazarını takip ediyoruz, duygularını anlamaya çalışıyoruz?
Hangi gazetenin köşe yazarını takip edip yazdıkları hakkında tez üretip eleştirdik, her yazarın yazdıkları doğru olacak diye bir şey yok çünkü oda bir insan ve kendi fikirleri var ama biz okurların o fikirleri sorgulayıp doğru bir tez üreterek yazara sunmamız en doğal hakkımız.
Bu soruları çeşitlendirebiliriz ama şu gerçeği kabullenirsek sorunları çözmüş oluruz , 
Bir yazar okurları, bir programcı izleyici yada dinleyicileriyle, öğretmen öğrencileriyle vardır ve karşılıklı iletişim olursa ancak kendini geliştirir.
Artık dur deyin sıradan günlük sorunlar içinde boğulmaya sıradan şeyler için kavga edip birbirinizi suçlamaya çünkü ancak ve ancak okuyarak karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyabilir onu anlarız.
Çünkü okumak ufku genişletir.
Çocuklarımızın elinden taplet telefon düşmüyor hakeza biz büyüklerin de hiç farkımız yok 
Geleceğimizi kitaptan şiirden bir haber teknoloji esiri etmeye hayır.
Okumak değince diplomadan söz etmiyorum onun önemi ayrı bir konu.
Siz bir inşaat işçisi fabrika çalışanı olabilidrsiniz ama çevrenizdeki herkes size anlatır derdini çünkü bakış açınız geniştir buda okumak ve tecrübeye dayalıdır.
Diğer yandan en güzel kurumun en yetkili ismisiniz ama çevrenizde kimse yok çünkü bakış açınız öyle kör noktaki kimse size ulaşamıyor sebep okumuyorsunuz kitabı insan kalbini insanın gözlerini...
Sözlerime son verirken önrmli bir hatırlatma
Rabimizin kelamı kuran ıkerimin nedir ilk ayeti
“İkra ikra ikra.”
OKUuuu.