fbpx ORUÇ İLE YAŞAM SÜRESİ BAĞLANTISI | Mamak Havadis

ORUÇ İLE YAŞAM SÜRESİ BAĞLANTISI

Uzm. Dr. Mustafa Torun
Mikrobiyoloji Ve Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı
mtorun3@mynet.com

Yazıya odaklanırken bu konuyu sağlık bilimcisi bir uzman doktor olarak nasıl aktaracağımı düşünmedim desem yalan olur. İçinde oruç sözcüğü geçince tarafsız bir şekilde konuya yaklaşmak zorda olsa, sağlık konusunda bir kişide olsa farkındalık yaratmak görevimizse, bu konudaki araştırma ve bilgileride okuyana aktarmak elbette vazifemiz olmalı. Beslenme konusu olunca ben genellikle diyet sözcüğü yerine, sağlıklı beslenme sözcüğünü kullanmayı yeğlerim. Yukarıdaki soruya da yanıtım sağlıklı beslenme kuralına uymak koşulu ile bu konudaki yapılan araştırmaları olduğu gibi aktarmak gerektiğine inanıyorum. Gelelim araştırmaya;
Uzmanlar, günün 16-18 saatinde yemekten uzak durmak veya haftada belirli aralıklarla oruç tutmanın ömrü uzattığını ve birçok hastalığı engellediğini tespit etti. “New England Tıp dergisinde” çıkan bir makalede, günün 6-8 saatinde gıda tüketip, geri kalan 16-18 saatinde yemekten uzak durmanın, birçok hastalığı engellemenin yanı sıra kan basıncını düşürdüğü ve yaşamı uzattığı saptandı. Orucun obezite, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlıklarının sağaltımında bir yöntem olarak önerilebileceği vurgulanan makalede, bunun için “günlük sınırlı tüketim” ve “haftada 2 gün oruç tutma” olarak 2 yöntem ortaya konuluyor. Cumhuriyet gazetesindeki habere göre insan ve hayvanlar üzerinde yapılan deneylere dayanan çalışma, belirli aralıklara oruç tutmanın metabolizmada yenilenmeyi sağladığı için hücre sağlığını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor. Makalede yer alan saptamalar arasında, orucun insülin direncini artırması nedeniyle diyabete(şeker hastalığına) iyi geldiği de yer alıyor. 
YORUM VE ÖNERİ: İŞİN ÖZETİ. ”HAFTADA BELİRLİ ARALIKLARLA ORUÇ TUTMAK YAŞAMI UZATIYOR.” BURADA EN ÖNEMLİ VE CAN ALICI NOKTA ORUCUN HAFTADA EN FAZLA 2 GÜNÜ GEÇMEMESİ VE BİR GÜNDE EN ÇOK 16-18 SAAT AÇ KALMAK.KURALA UYMAYIP ORUÇ SÜRESİNİ UZATMAK TERS ETKİ YAPABİLİYOR.KONUNUN BAŞKA ARAŞTIRMALARLA BENCE DESTEKLENMESİ GEREKİR. KORUYUCU HEKİMLİĞİN EN ÖNEMLİ ALANLARINDAN BİRİ OLAN SAĞLIKLI BESLENMEYİDE;  KARARINDA VE ÖLÇÜLÜ BESLENMEK OLARAK VURGULAMAKTAYIZ. YAPILAN ARAŞTIRMALARDA AKDENİZ TİPİ BESLENMEDE BUNA ENİYİ ÖRNEK OLARAK SAPTANMIŞTIR DİYEREK KONUYU BİTİRELİM.