fbpx PANİK BOZUKLUK ... | Mamak Havadis

PANİK BOZUKLUK ...

POPÜLER BİR HASTALIK: PANİK BOZUKLUK

Ruhsal hastalığı olan genellikle durumlarını gizleme eğilimindedirler, Panik bozukluğu olanlar hariç. Çünkü, yoğun endişe yaşayan, ölüm ya da hastalık korkusu yaşayan bu kişiler telaşla yardım arayışına girerler. Sağlık hizmetlerini en sık kullanan hastalar arasındadırlar. Oysa, depresyonu, sosyal fobisi, bir bağımlılığı olan ya da gerçeği değerlendirme yetisi bozulan kişiler yardım almakta gecikirler; genellikle yakınları tarafından bir hekime yönlendirilirler. 

Genellikle, bu hastalar panik bozukluk tanısı almadan önce acil servislerde kardiyoloji, dahiliye, göğüs hastalıkları ve nöroloji uzmanları tarafından defalarca değerlendirilirler. Panik ataklar yaşayan hastalarda bu nedenler panik bozukluk gelişme olasılığı artar. Hastayı bir psikiyatriste yönlendirme geciktikçe; panik bozukluğu hastasının tedavi süreci çözümsüz bir hale gelebilmektedir. Bir kısım hasta bir psikiyatriste yönlendirilmeden panik bozukluğu tanısı alır. Bu hastalar tanılarına sahip çıkarlar. Çünkü, panik bozukluklu olmak, diğer ruhsal hastalıklardan daha kabul edilebilir ve popüler bir ruhsal hastalıktır. 

PANİK ATAĞI NEDİR?

Aniden ortaya çıkan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku halidir. Genellikle, sıkıntı birden başlar ve 10 dakika içinde şiddeti en yoğun düzeye çıkar, azalarak dakikalar içinde kendiliğinden son bulur. Bir panik atak nadiren bir saatten uzun sürer. 

Panik atağı belirtilerini listelersek;

1. Göğüs ağrısı

2. Çarpıntı, kalbin kuvvetli atması

3. Terleme

4. Nefes darlığı ya da boğulma hissi

5. Soluğun kesilmesi 

6. Baş dönmesi, sersemlik hali, düşecek ya da bayılacak gibi olma

7. Uyuşma ya da karıncalanma

8. Üşüme, ürperme ya da ateş basması

9. Bulantı ya da karın ağrısı  

10. Titreme ya da sarsılma 

11. Kendini ya da çevresindekileri değişmiş, tuhaf ve farklı hissetme

12. Kontrolünü kaybetme ya da çıldırma korkusu

13. Ölüm korkusu.

Bu belirtilerden birkaçını birden yaşayan kişi, acil servislere ya da en yakındaki sağlık merkezlerine başvurur. Kendiliğinden panik atağının sonlanmasını beklemeleri zordur. Panik atakları geçirmek, o kişi de panik bozukluk olduğu anlamına gelir mi? 

PANİK BOZUKLUĞU NASIL BİR RUHSAL BİR HASTALIKTIR?

Yineleyici Panik Atakları yaşanır. Panik atak yaşanmadığı zamanlarda da yeni bir panik atak geçirmeyi bekleme ya da her an atak gelecek endişesi ile yaşanır.

Atak anında  “kalp krizi geçirip ölme”, “kontrolünü yitirip çıldırma” ya da “felç geçirme” gibi kötü sonuçlara yol açabileceği inancıyla sürekli üzüntü duyma ya da kötü sonuçlarına karşı önlem olarak (işe gitmeme, spor, ev işi yapmama, bazı yiyecek ya da içecekleri yeyip içmeme, yanında ilaç, su, alkol, çeşitli yiyecekler taşıma gibi) bazı davranış değişiklikleri görülebilir.

PANİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Panik bozukluğu, ölüme, çıldırmaya ya da felç olmaya yol açan bir hastalık değildir. Panik Bozukluk tedavisinde, benzodiazepin kullanımı sonucunda hastaneye yatışlar gerekebilir. İlaç tedavileri yerine; ehil ellerde panik ataklarla baş etmeyi öğrenme kalıcı çözüm getirir. Bilişsel Davranışçı Terapi ile panik bozukluk tedavi 5 ila 10 seansta mümkün olmaktadır.