fbpx PARMAKLARDA AĞRIYA SEBEP OLAN DURUMLAR VE HASTALIKLAR | Mamak Havadis

PARMAKLARDA AĞRIYA SEBEP OLAN DURUMLAR VE HASTALIKLAR

1

Parmaklarda ağrı, sık görülen bir durumdur. Dejeneratif hastalıklar, yangılı romatizmal hastalıklar, sinirleri etkileyen hastalıklar, damar hastalıkları, travmalar ve kırıklar, mesleki ve sportif zorlanmalar parmak ağrılarının sık rastlanan sebepleridir. El yaralanması, parmaklarda en sık görülen ağrı nedenlerinden biridir. Parmaktaki yaralanmalar açık bir kesiye, doku ve kas hasarına veya kırılmış veya ezilmiş bir kemiğe sebep olabilir. Parmaklarda ağrıyı tetikleyen yaygın problemlerden biri de tırnak hastalıklarıdır. Tırnak yatağındaki enfeksiyonlar ağrının sık rastlanan sebeplerindendir.

2

Parmaklarda Ağrıya Sebep Olan Durumlar;

Kasları, sinirleri veya kemikleri etkileyen bazı tıbbi durumlar parmaklarda ağrıya neden olabilir. Parmak ağrısından sorumlu olan olası sebeplerden bazıları şunlardır:

1. Karpal Tünel Sendromu:
Bu durumda, avuç içinde yer alan median sinir (ortanca sinir) el bileğinden geçerken sıkışır ve parmaklarda ağrıya neden olur. Ilk üç parmağı ve yüzük parmağının yarısını etkiler, serçe parmağını etkilemez.

2. Osteoartrit:
Osteoartrit (OA) eklemlerin yüzeyini oluşturan kemiğin üzerindeki kıkırdaklar aşındığında oluşur ve parmaklarda ağrı ile sonuçlanır. Parmağın uç eklemlerini tutan osteoartrit genellikle genetik geçişlidir ve kadınları daha çok etkiler. Ayrıca baş parmak kök eklemi osteoartriti çok yaygındır ve oldukça rahatsız edicidir.

3.Romatoid Artrit (RA):
RA, eklemleri ve bazı sistemleri tutan bir hastalıktır, özellikle ellerde ve ayaklarda eklem ağrısı ve eklem hasarı yapar. RA; elin küçük eklemlerini simetrik olarak tutar, parmakların en ucunda bulunan eklemleri genellikle tutmaz. RA büyük ve küçük eklemleri simetrik olarak tutan ilerleyici bir hastalıktır.

4. Osteoporoz:
Osteoporoz, hastanın kırık riskini artıran kemik yoğunluğu kaybından kaynaklanan bir iskelet hastalığıdır. Parmaklarda ağrıya sebep olabilir.

5. Raynaud'un Fenomeni:
Ayak ve ellerde kan damarlarında özellikle soğuk havalarda daralma ve spazm olur, kendi başina bir hastalik olabildiği gibi bazı sistemik hastaliklarin bir belirtisi yada titreşime maruz kalma sonucu ortaya çıkabilir.

6. Sistemik Skleroz (Skleroderma): Bir tür otoimmün romatizmal hastalık olan kronik bağ dokusu bozukluğudur. Skleroderma, parmaklarda ağrının çok nadir bir sebebidir.

7. Juvenil Kronik Artrit:
Çocukluk çağında görülen romatizmal bir hastalıktır.

8. Tümörler

9. Boyundan yansıyan ağrılar

10.Torasik çıkış sendromları, özellikle elin küçük parmak tarafında ağrı ve şişliğe sebep olur.

11.Travmalar, kırıklar, çıkıklar, subluksasyonlar.

12.De Quervain hastalığı, elin baş parmak kök ekleminden, beş cm kadar yukarda saat kordonunun geçtiği bölgede ağrı yapar.

13.Aşırı kullanım yaralanmaları

14.Refleks sempatik distrofiler, parmaklarda şişlik hareket kısıtlılığı, şiddetli ağıya sebep olur. Genellikle tek taraflıdır.

15. Sedef hastalığına bağlı romatizmal hastalık, bu durumda genellikle iki taraflı tutulum olur, tırnak değişiklikleri vardır.

16.Tetik parmak, avuç içindeki tendonların tendon kılıfında sıkışması durumu vardır. Tendon kılıfının enflamasyon (yangı) sebebiyle şiştiği, kalınlaştığı için tendon, parmak hareketleri esnasında yapması gereken kayma hareketinde güçlükle karşılaşır. İlk başlarda kılıfın hasarlı bölümünde hereketin azalmasına bağlı olarak takılma ve daha sonra bir atlama hareketi ile rahatlama tarzında olan belirtiler, tedavi uygulanmaz ve olay ilerlerse kılıfın giderek kalınlaşması ve tendon hareketinin tamamı ile kaybolarak parmağın tetik çeker pozisyonda kitli kalması ile sonlanır.

17.Fleksor (bükücü kaslara ait) ve/veya ekstansör (doğrultucu, el sırtı kasları) kas tendinitleri

18.Gut hastalığı