fbpx Şiir, ilk ve en büyük aşkımdır benim. | Mamak Havadis

Şiir, ilk ve en büyük aşkımdır benim.

1

Bu aşk ortaokul sıralarında başladı. Hâlâ o yıllardaki heyecan ve sıcaklıkla devam ediyor.
“Sen her mevsim içimden gelir geçersin” adlı şarkının söz yazarı Hüseyin YURDABAK  hocamın “Türk Edebiyatından Bir Demet -II-” eserinde “Vedat Fidanboy, edebiyat yapısı sağlam ve konularda teknik bilgiye sahip, kendini daima yenileyen bir şairdir” dediği gibi, hep kendimi aşmaya ve yenilemeye çalıştım.
İlk şiirlerimi serbest vezinle yazdım. Fazla sürmedi bu, tamamen heceye döndüm. Daha sonraki yıllarda birkaç bestekar dostla tanıştım. Onlar bana arada bir aruz vezniyle de şiir yazmamı önerdiler. Bu önerilere uyarak sevaplarımla günahlarımla, kusurlarımla becerebildiğim kadar ortaya bir şeyler koymaya çalıştım..
Bu denemelerimin birçoğu notalarla buluştu. Çok mutlu etti bunlar beni… İçlerinde yarattıkları eserlerle kendilerini kanıtlamış çok değerli, duayen bestekarlarımızla yanında; adları gelecek yıllarda belki de büyük bestekarlarımız içinde yer alabilecek, günümüzde de güzel eserleriyle karşılaştığımız, ancak; büyük bir tevazı göstererek “ ben bestekar değilim, sanat  emekçisiyim” diyebilen, yürekleri sanat aşkıyla dolu birçok değerden oluşan  toplam  105 gönül erbabı şiirlerime gönül seslerini kattılar. 59 değişik makamda bestelenen 401 şiirim, 675 besteye söz oldu. Bunlardan 81 tanesi TRT’miz TSM repertuarında yer aldı. Hiç hayal bile etmediğim bütün bunları, bana lütfeden Rabbime minnet duygularımla her gün şükrediyorum.
Bugüne kadar bestelenmiş olan şiirlerimi 9. Kitabım olan “Güftelerle Buluşan Şiirler/ 105 Bestekar – 401 Şiir- 675 Beste” adlı bu kitabımda yayımlamış bulunuyorum.. Elimde 10. Kitabımın hazırlığı var. Bu kitabımda da yeni bestelenen şiirlerimle, henüz bestelenmemiş olan şiirlerim yer alacak. Kitabımın içeriğinde ise; şiirlerimi besteleyen, bu besteleri yorumlamak lütfunda bulunan, ayrıca aynı ortamlarda aynı havayı birlikte teneffüs ettiğim, kendilerine sonsuz sevgi ve saygı, eserlerine büyük hayranlık duyduğum (elimden geldiğince) birçok dostumun fotoğraflarına yer vermeyi düşünüyorum. Amacım: Yaşadığım dönem ve ortamın musikisine ve musiki tarihine katkıda bulunun değerleri, resimleriyle de yad ederek bir nebze not düşmeye çalışmaktır. Resimlerin altındaki bestekarlara ait isimlerinin yanında parantez içinde bulunan rakamlar, o bestekarın benden yaptığı beste sayısını, parantez içinde yıldız olanlarsa bestelerimi seslendiren sanatçıları gösterecektir..
Hata ve eksiklerimin hoş görüleceği umuduyla, şiirlerimi okumak zahmetinde bulunan tüm okurlarıma gönül dolusu teşekkürlerimi sunuyorum
En kalbi sevgi ve saygılarımla…