fbpx Suskunluk Seçenek Değil | Mamak Havadis

Suskunluk Seçenek Değil

       Tūm dūnyayı etkisi altına alan coronavirus salgını dolayısiyle evlere kapanan Amerikan Halkı bu sūreçte paylaşmayı ,dayanışmayı yeniden öğrendi.Örneğin; kapanan restorantlar bir araya gelerek hastahanelerin personeline ūç öğūn yemek teslim etti.
         Öte yandan evlere kapanma sūrecinin uzaması, insanların işlerini ve işyerlerini kaybetmesi toplumda sosyolojik ve psikolojik çökūntūlere neden oldu.Silah satışları, alkol tūketimi, aile içi şiddet artış gösterdi. Televizyon kanallarından halka birlik ve beraberlik ile zorlukların ūstesinden geleceğiz mesajları verilirken 25 Mayıs 2020'de siyahi George Floyd'un beyaz bir polis memuru tarafından nefessiz bırakılarak öldūrūlmesi  ile  tūm ūlke yangın yerine dönūştū. Asırlardır sistematik bir şekilde uygulanan ırkçılık iyice su yūzūne çıktı ve sabır taşı çatladı. 

      Kuruluşu 1776'dan beri (hatta daha da öncesi) Amerikan Anayasası'nda  insanların eşit olduğu yazıyor ise de gūnlūk hayatta bu asla uygulanmadı. Zira kurucu babalarının hepsi köle sahibi idi. 

    Ingilizcede " Kick the bucket = Kovaya vur(tekme at)  diye bir deyim vardır. Beyazlar eski yıllarda yakaladıkları siyahi, kızılderili veya suçluları bir ağaca ip atarak ,ayağının altınada kova koyarak asarlarmış. Lider "kick the bucket" emri verir uygulayıcıda kovaya tekme atarak kişiyi cansız bırakırmış. 22 Haziran 2020 de Amerikalı yazar Stacey Patton Washington Post gazetesinde şöyle yazıyor." Amerika'nın ağaçları yine tuhaf ve acı meyve veriyor."
Zira ,31 Mayıs 2020'de Malcolm Harsch (38) ,10 Haziran 2020'de Robert Fuller (24) isimli iki siyahi ağaca asılı olarak Kalifornia Eyaletinde bulundu.
Atlanta'da 12 Haziran 2020'de yine bir siyahi beyaz bir polis tarafından gereksiz yere öldūrūldū. Geriye doğru giderse, sistematik bir şekilde siyahilere potansiyel suçlu olarak bakıldığı ve polisin gūcūnū kötūye kullandığı olaylar silsilesi binlerce dosya oluşturur. Yine 1866 'da beyazların kurduğu ,siyahlara karşı, bir nefret grubu olan Klu Klux Klan(KKK) Virginia Lideri Haziran 2020'de aracını protestocuların ūzerine sūrdū.  Sözūn özū 400 yıl önce var olan ırkçılık  2020'de de var.

        George Floyd 'un öldūrūlmesi Amerikan tarihine bir dönemeç taşı olarak geçecektir. Tūm protestolarda siyah ,beyaz,sarı, kırmızı ırklar yan yana ,omuz omuza yūrūdū. Yakma, yağmalama dönemi bitti ama protestolar bitmedi. Şimdi Amerikan Tarihine yön veren, köleliği anımsatan ,kurucu eyaletlerin Başkanı veya komutanlarının heykelleri yıkılıyor. 

     Polis kuvvetleri kanununda kökten dūzenlemeler yapılmadıkça ,şimdiye kadar ölūmleri şūpheli siyahilerin şūpheli beyaz polis memurları yargılanıp tarafsız bir şekilde cezalandırılmadıkça sular durulmaz. Zira bugūnlerde tūm kirli bohçalar açılıyor. 

    22 Haziran 2020 itibariyle protestolar boyut değiştirdi. Washington DC'de Beyaz Saray'ın yakınında  Siyah Saray Otonom Bölgesi isimli bir bölge siyahlar tarafından işgal edildi. Birkaç eyaletde daha Siyahi Otonom Bölgesi oluştu ve polisin girmesine mūsaade edilmiyor. 

     Pulitzer Ödūllū ,siyahi ,gazeteci ve televizyon sunucusu  Don Lemon'un gūnlūk başlama  sloganı " Suskunluk seçenek değil ". 
Evet Afrika kökenli Amerikalılar artık susmuyor. Sanatçısı, sporcusu ,kanaat önderleri sistematik ırkçılığın  son bulması için elele verdi. Polis gūcūnūn kullanılmasında kayda değer dūzenlemeler yapmak ūzere kolları sıvadı.  İş ciddi. Kasımda Başkanlık seçimi var. Asıl önemlisi karşılarında siyahla beyazın kolkola yūrūdūğū genç bir protestocu nesil var.

Akile ÇEVİK - Ekonomist,Uluslararası Ticaret ve Lojistik Uzmanı