fbpx TARIM YURDU ANADOLU | Mamak Havadis

TARIM YURDU ANADOLU

                 Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi, köylü milletin efendisidir, köylü bahçe eker bostan eker, şehirlinin yiyeceğini kışlık erzakını üretir, sütünü, yoğurdunu, peynirini ve tere yağını üretir. Elleri nasırlıdır, üstü başı tozludur, belki çok meşhur mağazalardan giyinmez ama bizim kahvaltılıklarımızdan tutunda bütün yemekliklerimizi onlar üretir. Hasta ziyaretine gideriz ya hediye olarak çiçek götürmeyin, köylünün ürünlerinden alın götürün. Hediyeleşmek sünnettir, siyasetçilere, bürokratlara, komşulara, hastalara, ev görmelere süt alın yoğurt alın götürün, köylü kazansın.

            Köylü olmak zordur, tarlayı hazırlarsın, tohumunu ekersin, sularsın, çapalarsın, gübre atarsın, elinle toplarsın, sıcakta soğukta bu işlemleri yapmak zorundasın, sonuç olarak belki eline üç kuruş ya geçer yada geçmez. Hayvancılık yapanlarda aynı şekildedir, bir kaç tane ineği vardır, sabah erken kalkar yem verir, sütünü sağar, su verir ahırı temizler, o sütü işler, peynir yapar, yoğurt yapar, tereyağı yapar. Biz bazen ahıra küçük buzağıları sevmeye bile giremeyiz, üzerimiz kokacak, üstümüze pislik bulaşacak diye, ama köylülerin geçim kaynağı budur. Marketler zincirinden aldığımız, yoğurt, süt vs. içinde bozulmasın diye koruyucu ihtiva eder, alışmışız marketten almaya hem de pahalıya, Dünyanın en güzel Yoğurdu Haymana Yoğurdudur, en iyi sucuk Haymana sucuğudur, değerlerimize sahip çıkalım.. 
        Bir köylü tezgahı görürsek ondan alış veriş yapalım, pazarlık etmeden hakkı olanı vererek. Organik ürünler almış olursunuz, hem de köylüye destek olmuş olursunuz Köylü kardeşlerimizin ürünlerini değerinden alarak onlara destek olalım, onlarda üretmeye devam etsin. Bu hafta böyle bir farkındalık oluşturmak istedim.
Allah'a  ısmarladık, hoşça kalın.

Aydın BENLİ

Siyaset Bilimci  Şair ve Yazar