fbpx Uzaktan Eğitim | Mamak Havadis

Uzaktan Eğitim

  UZAKTAN EĞİTİM SÜRECİNDE İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ ve VELİLERİ İÇİN İPUÇLARI

Televizyon ve internet üzerinden organize edilen uzaktan eğitim süreci başladı. Uzaktan eğitim üst düzey yaş grupları için öğrencinin sorumluluk alabilme becerisi etrafında örülebilmektedir. Fakat ilkokul düzeyi için geniş kapsamlı bir işbirliğine ihtiyacımız var. Öğretmen, veli ve öğrenci üçgenini kurarak çocuklarımızın tam öğrenme sağlaması için uygun koşul, yöntem ve zaman değişkenlerini kontrol altına almamız gereken bir sürece adım atıyoruz. 
   Evimiz artık okulumuz. Öğrencinin derse hazır bulunmasını beklemek doğru olmayacaktır. Sabah güzel bir kahvaltı hepimizin hakkı olduğu gibi aynı zamanda güzel bir başlangıç olacak. Öğrenme için zaman, kahvaltıdan hemen sonra başlamalı, öğleden önce olmalıdır. Öğrencinin okulda derse başladığı saatte masa başına oturup kalemini, defterini hazırlaması ideal olacaktır. Unutulmamalıdır ki masa başında sadece dersimizle ilgili araç ve gereçlerimiz olmalıdır. İçecek veya yiyecek masamızda kesinlikle olmamalıdır.
  Öğrenci ekran başında dersini izlemeye/dinlemeye başlamadan hangi dersi ve konuyu işleyeceğini bilmesi gerekir. Ders sonunda öğrencinin hedefi/kazanımı yorumlaması önemlidir. 
  Ders esnasında -ki bu büyükler için kısa bir süre olabilir ama- ilkokul öğrencileri için uygun süre 15 -20 dakika boyunca öğrencinin dikkatini dağıtacak herhangi bir ses/görüntü kaynağı öğrenciye ulaşmamalıdır.
  Öğrenci dersi dinlerken konunun başlığını atabilmesi, notlar alabilmesi için hatırlatma yapılmalıdır, yazı yazabilme becerisini geliştirmek önemli olmakla birlikte 7-12 yaş arasında temel oluşturmaktadır.
 Ders anlatımı sonrası öğrenmenin kalıcı ve tam olması için pekiştirme önemlidir. Ders sonrası öğretim etkinlikleri ve pekiştireçleri (interaktif etkinlikler öğrencinin ilgisini fazla çeker) ile öğrenmeyi kalıcı hale getirmeliyiz.
 Öğrenme bolca tekrarla kalıcı hale gelir. Öğretim sonrası etkinlikleri dışında oyun gibi fiziki etkinliklerle bilginin akılda kalıcılığını artırabiliriz. 
  Dersin sonunda öğrencimizden dönüt almak için önce kendisinin sorularını cevaplamalı, sonra bizim sorularımıza cevap aramalıyız. Böylelikle değerlendirme ve düzeltme yapabiliriz.
  Son olarak, öğrencimizin tatilde olmadığı bilincine sahip olmamız gerekir. Çocuklarımızın uyku düzeni ara/yaz tatilindeki gibi kesinlikle olmamalıdır. Sabah öğretimin devam ettiğini, ihtiyacı olan uykuyu almasını sağlamalıyız.

Ali Doğan SAKLAVCI  Sınıf Öğretmeni