fbpx 15 MAYIS 1919 MİLLİ MÜCADELE, | Mamak Havadis

15 MAYIS 1919 MİLLİ MÜCADELE,

Bu tarih hiç kuşkusuz hepimiz açısından çok büyük önem taşıyan, bir tarih ve dönüm noktasıdır. Mazisi zafer ve kahramanlık destanlarıyla dolu, yüce ve şanlı Türk tarihinin, bağımsız devlet kuruluşumuzun, ülkemiz topraklarının düşmandan temizlenişinin, bağımsız ve özgür bir devlet olmamızın ve milli mücadelemizin başlangıç tarihidir. Aynı zamanda, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramıdır.

Takvim yaprakları 15 Mayıs 1919’ u gösterirken ülkemiz Birinci Dünya Harbinden yenik çıkmış, ülkemiz bitap düşmüş, yenilginin ağır yükü altında bulunan ülkemizin üzerine kara bulutlar çökmüştü. Galip gelen devletler, ülkemizi işgale başlamış 15 Mayıs 1919’ da Yunan, Egenin incisi güzel İzmir’ i işgal etmişti. Diğer işgalci kuvvetler İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar da ülkemizin büyük bölümünü işgal etmişlerdi. Milli Mücadelenin, ilk ateşini yakmak ve direnişe başkaldırmak için, Hasan Tahsin isimli genç bir gazeteci ülkemizi işgale gelen yunan ordusuna ilk kurşunu atmıştır. Bunu daha sonra diğer başkaldırma hareketleri izlemiş, ancak pek çok asker ve subayımız acımasızca ve işkence edilmek suretiyle şehit edilmiştir.

Tüm bu kötü ve olumsuz gelişmelere hiç kimsenin tahammülü yoktu, zaten olamazdı da, tarih boyunca tarihe yön vermiş ve mazisi zafer ve destanlarla dolu olan, yüce Türk milleti tüm bu olanlara seyirci kalamazdı. Ancak ordunun ve milletin savaşacak gücü ve imkânı da yoktu, darmadağın olmuştu. Böyle bir ülke, millet ve ordu ancak çok güçlü bir teşkilatçılık ve emir komuta özelliği olan dahi bir komutan sayesinde toplanabilirdi.  Böyle bir dâhide, tüm dünya tarihinin kabul ettiği ve önünde halen saygı ile eğildiği eşsiz komutan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ten başkası olamazdı. Mustafa Kemal ATATÜRK, gelişmeleri çok yakından takip ediyor ve ülkenin o günkü şartlarını ve ülkenin aczini büyük bir endişeyle karşılıyordu.

O zamanki, bu olumsuz şartlar altında ülkenin her yeri tehdit ve tehlike altındaydı ve ülkenin selameti açısından toplanılması ve ilk hareketin başlatılması açısından en güvenilir yeri Samsun’du. Atatürk, bu sebeple milli mücadele meşalesinin buradan yakılarak, başlatılmasına karar vermişti. Zaman kaybetmeden hemen Bandırma vapuruyla yanına milli mücadeleye iştirak eden 18 dava arkadaşını da alarak Samsuna hareket etti. Burada, tüm dünyanın tanıklık edeceği, teşkilatçılığının ve üstün vasıflara sahip kusursuz bir komutanlık sanatını icra edeceği ve bugünlere taşıyacağı bağımsız Türkiye Cumhuriyetinin temelleri atılıyordu. Yüce ve asil Türk milleti için, çok önemli olan bağımsızlık ve özgürlük mücadelesinin meşalesi yakılıyordu, milli mücadelenin ilk hareketi böylelikle başlatılıyordu. Bu mücadele, tam 9 Eylül 1922 yılına kadar Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün emir ve komutasında Başkomutan sıfatıyla sürdürülecekti. Bu tarih, İzmir’i işgale gelen Yunan Ordularının Ege denizine döküldüğü tarihtir, bu tarih aynı zamanda en son düşman ve işgalci askerlerden yurdumuzun tamamen temizlendiği tarihtir.

Ülkemiz kolay kolay bu günlere gelmedi, bu ülke toprakları kolay kolay kazanılmadı, bu sebeple bu ülkeyi eskiden beri bölmek ve yok etmek isteyen mihraklara karşı tüm ülke olarak siyasi görüşleri ve ideolojileri ne olursa olsun, birlik ve beraberlik içerisinde tek vücut olmalıyız. TÜRKE TÜRKTEN BAŞKA DOST OLMADIĞINI tüm tarih boyunca gördük. Milli menfaatlerimiz ve ülkemiz menfaatleri gereği, siyasi görüşü ve fikri ne olursa olsun ülke olarak daima birlik ve beraberlik içerisinde olmalıyız, hiçbir ülkenin ülkemize dostça yaklaşmadığı ve daima ülkemiz toprakları üzerinde, hak sahibi olmaya çalıştıklarını milletçe biliyoruz. Böyle bir durum karşısında, her zaman ve her yerde, çok güçlü bir şekilde, ulusça dimdik ayakta durmalıyız gerçeği gündeme gelmektedir.

Ülkemizin karanlık ve zor günlerden geçerek, bu günlere gelmesinde emeği geçen, başta eşsiz başkomutan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları ile ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi en içten ve kalbi duygularımla selamlıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, büyük bir özlem, rahmet ve minnetle anıyorum, ruhları şad olsun. Bugün var oluşumuzun ve milli mücadelemizin, 101. Yılında bu büyük zaferin ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün göklerdeki sesi olan şehit kanlarımızın rengi ay-yıldızlı aziz bayrağımızın sonsuza kadar ait olduğu yerde dalgalanmasını, yüce Türk Milletinin tüm tarih boyunca olduğu gibi, tarihin bundan sonraki sayfalarında da, her zaman ve daima var olmasını temenni ediyor, ülkemiz insanının 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMINI tebrik ediyor, tüm okurlarıma sevgi ve saygılarımı sunuyorum.