fbpx ANNELİK İÇ GÜDÜSEL Mİ KUTSAL MI? | Mamak Havadis

ANNELİK İÇ GÜDÜSEL Mİ KUTSAL MI?

 Annelik sadece insanlara özgü değildir Tüm canlıların annesi ve yavrusu vardır. Anneler gününde anneliğe biraz da farklı açıdan bakmak bizim farkındalığımızı artırır. Analık toplumda tabulaşmış, dogmalaşmış bir konudur, tartışmaya açılmaz kapalıdır. Annelik tüm canlılarda eşi benzeri olmayan işgüdüsel bir duygudur, hayvanlarda olduğu gibi. İnsanlarda bu zamanında yalnızca işgüdüsel ise de insanlığın toplumsallaşması ile körelmiştir. Başta bereket ve bolluğun sembolü olan doğurkanlık, mülkiyetçi, ataerkil tarım toplumuna geçişte kadınların aleyhine işlemiş ve kadın olmayı sembolize eden bir sembol olmuş olabilir. İnsan işgüdülerinden öğrenerek yaşar. Kadın, anne olmayı annesinden veya anne figüründeki ebeveyninden öğrenebilir ama yaşamış olduğu aile, toplum, kültür, sosyolojik yapı, ekonomi vs. gibi etkenlerinde rolleri çok büyüktür. 
 İnsan türünün annelik deneyimi toplumun deneyimini, aktarımını ve öğrenmeyi barındırır. Bu gibi durumlar kadını diğer canlı türlerinden ayırır. Diğer canlı türlerinin öğrenmesi gerekmez. Onlar bu içgüdü ile doğar ve ölürler. Toplum kadını annelik görevi ile kutsar kutsallaştırır. 
 Yaşatmak için doğurmuş olmak yetmez. Bütün canlıların canlılığına saygı duymak, yaşamasını sağlamak bizim görevimizdir. 
 Sonuç olarak yüreği yaralı anne özlemi çeken evlatlardan ve evlat özlemi çeken annelerden özür dileyerek tüm annelerin anneler günü kutlu olsun.