fbpx BAĞLILIK MI BAĞIMLILIK MI NE DERSİNİZ? -7 | Mamak Havadis

BAĞLILIK MI BAĞIMLILIK MI NE DERSİNİZ? -7

Bağımlı Olmak Neymiş?

Bebekler dünya ya gelir gelmez anne ya da ona bakan kişiye bağımlıdır. Bebeğin özel ihtiyaçlarının karşılanması ( doyması, alt değişimi, giydirilmesi, vs. ) için duyduğu bağımlılıktır. Büyüdükçe bağımlılığı azalan çocuk zamanla istekleri için kişilere bağımlı olur. Konuşarak kendini  ifade etmesine izin verilmeli, her ortamda özgür olmalı. Sorduğu sorulara onu tatmin edecek şekilde cevaplar vermeli, gerekirse beraber cevap aramalıyız. Onun adına karar vermeyin, kendi odasında ona bir birey gibi davranın. Ben olmazsam ne olacak?  kaygısını önce kendiniz yenin ki; çocuğunuz ayakları üzerinde durabilsin. Yanınızda meyve soydurun, patates soyup doğramasına izin verin. Çaydanlıktan elini yakmadan çay almasına izin verin, yanında olun, özgüven sağlayın. İnanın ona zarar değil; ileri ki hayatında  içki, sigara, alkol, uyuşturucu madde, çete gibi onu kötü etkileyecek kişilere eğilimini ortadan kaldırmış olursunuz. Bağımlı değil; birbirinize bağlı olun!

Bağlı Olmak Neymiş?

Toplumun en küçük yapı taşı olan ailede, bireylerin birbirine kenetlenmesidir. Çocuk nasıl yetiştirilirse, hayatı hep onun üzerine inşa ederek devam eder. Hüznünü, mutluluğunu, bir anısını, arkadaşını, karne heyecanını ilk paylaştığı ortam ailedir.

Çocukta Uyuşturucu Madde Kullanımı Nasıl Anlaşılır?

Okula karşı negatif değişiklik, devamsızlık, notların düşmesi; telefon, tablet, bilgisayarda aşırı gizlilik, kokuyu gizlemek için aşırı deodorant ve parfüm kullanımı, arkadaş grubunda değişiklik, borç para almanın ortaya çıkması çocukta bariz davranışlardır.

Ebeveynler arasındaki iletişim, anlayış gösterme, birbirine destek olma çocuk için çok önemlidir.  Uyuşturucu bireysel değil, toplumsal sorundur. Aile bireylerinin birbirlerine bağlı olması burada çok önemlidir.

Bağımlılığın maddeye değil, ailene olsun!

Çocuk Gelişim Uzmanı   Hava  KOCAASLAN