fbpx BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI | Mamak Havadis

BAŞKAN METİN'İN KOLTUKDAKİ BİR YILI

          Her ne kadar Belediye başkanı olsan ’da bu şehrin Rahmi Hocasısın Sayın Başkan. Bu Şehrin öylesine Rahmi hocasısın kı, geçmişte eğitimini sürdüremeyecek derecede fakır olan öğrencilerin(kız erkek ayırmadan)tahsillerinin devamı için maddi manevi destek olan Rahmi hocasısın. Evet, geçmişte yardim ettiğin o öğrencilerin, bu gün bu memlekette yüksek mevkilere gelmiş, hayatlarını kurtarmış birer DOKTOR. ÖĞRETMEN. MÜHENDİS vs olup bu devlete hayırlı bireyler oldular ’ki, bu insanlar senin için kurşunun önüne atlayabilecek kadar sizleri seven, sizlere daima dua eden öğrencilerindir. Bu şehrin insanları da takı Başkan seçilene kadar sizleri öyle görmüş bahri na basmıştı.

        Fakat Rahmi Hocamız Sayın Başkan, Bir yılını doldurduğu Rize Belediye Başkanlığındaki icraatlarını görsel basında üç saat anlatırken, bıkmadan usanmadan konuşmasını sonuna kadar elim de defter kalemle not tutmak için bekledim.

        Konuşmasının ilk iki buçuk zaman dilimini bir siyasetçi gibi değil de, üniversite ders veren bir öğretim görevlisi gibi konuşmalar yaptı. Israrla yatırımları sonlarda açıklayacağını belirt tiki, yine ısrarla bekledim. Sonun da şahsen ben hayal kırıklığına uğradım. 

       Sayın Hocam Sayın Başkan, Belediye bünyesinde, proje departmanın yetersiz mi? Başkan, Güneysu ve İyidere başkanı daha küçük belediye olduğu halde Millet Bahçesinin İhalesine çıkıyor, millet bahçesinin yapımını ilk siz söylemenize rağmen sizler halen neredesiniz? İki Belediye başkanını kutluyorum. Sayın Başkan Meteler kavşağı, Yeni Emniyet Müdürlüğü Önü, Tıp Fakültesi yani kavşaklarının projelerini ve çalışmalarını durdurdun halen proje diyorsun neyi bekliyorsun. Çevre yolundan Ana minibüs yolu bağlantıları neyi bekliyor? Bir yılı aşkın AVM ve stat caddesindeki çalışmalar halkı canından bıktırdı bu halkın sesini duymaz mısın. Ekrem Orhun Mahallesi gençlik caddesindeki çalışmalar halkın burnundan solumasına neden oluyor, bu çalışmalardan dolayı o bölgedeki çocuk parkı kullanılmaz ve yaya geçitleri tehlikeli hal aldı bu durumu yetkili belediye çalışanlarından kimse görmez mi? Ayni sıkıntı sağlık ocağı bölgesinde trafiğin felç olmasına neden oluyor kaç yıl daha bu halk ıstırap çekecek Sayın Başkan. En azından çalışma yapılan bölgelerin trafik levhalarını taşıt kullananların anlayabileceği yerlere monte edilemez mi? Isırıkta ki mesire alanı cezalı mı, kaç yıldır hizmete sokulamıyor nedeni nedir?

        Sayın Başkan yaptığın en büyük icraat olarak Cumhuriyet, Atatürk ve minçiçiler sokakların da kanalız yon borularının çapını büyütmek, caddelerdeki trafik akışını rahatlamasını sağlamak, Kaldırımlardaki kırık dökük taşları onarmaktan başka METRO proje Rize de yapıldığını ben görmedim duymadım neyi bekliyorsunuz sayın hocam. Sayın Başkan Belediyenin Vergi dairesine bakan duvarından betonarme taşlar kopuyor bir vatandaşa zarar vermesin görülmüyor mu?.

         Sayın Başkan Belediyenin para sorunu yok dediniz, Sorun ne olarak neyi Bekliyorsunuz. Teleferik için, kamulaştırma için vatandaş sıkıntı, Otogar neden yapılmıyor eleştirisine, eleştiri yapanlara siz  yer bulun ifadesinde bulundunuz. Bu açıklamalarınız kabul edilemez. Bende diyorum ki: Otogar için veya teleferik için vatandaşı adres gösterdiniz kamulaştırmanın zorluğundan bahsettiniz. Şehrin göbeğindeki esnafın kira cinin çalışanın mesken sahibinin evini iş yerini dönüşüm için alınmasını hiç dert etmiyorsunuz nedeni nedir soruyorum?  

         Sayın Başkan, Gelmiş geçmişi aratır söylemini bu halk çok kullanır, lütfen belediye olarak şehirdeki kentsel dönüşüme odaklanmayın, Bu nezih halkın günlük ihtiyaçlarını gideriniz, Özellikle bu ile nefes aldıracak millet parkının kazmasını vurunuz. İnşaatların hafriyatıyla denizi kendi imkanlarınızla doldurup bu bahçeyi yapamazsınız. Bizleri oyalamayın. Lütfen başkan, Şehirdeki dürüst esnafının şemsiyesiyle masasıyla uğraşmayın, uğraşılacak sa Şehrin ortasındaki Biberci’yle, Yeni orta camisi etrafındakilerle, Ticaret odası altındaki çarpıklıkla uğrasın. Ve devletin gücünü bu halk görsün, şunu da bilinmesini isterim, görevlerini yapmayanlar halkın gözünde devletin gücünü zafiyete uğratmamalıdır.

SAYGILARIMLA. Bayram Arif TURAN